Menu

Jak zabezpečit automobil

Jak zabezpečit automobil

Auto je jedním z nejčastěji využívaných dopravních prostředků dnešní doby, v jedné rodině se často najde i více modelů. S používáním auta jsou ale spojená jistá rizika, na která není radno zapomínat. Existuje řada prvků, které pomohou zajistit bezpečnější jízdu v autě. Pojďme se na ně podívat blíže.

Pasivní bezpečnostní prvky

Pasivní bezpečnostní prvky jsou naprostý základ, bez kterého byste neměli auto vůbec používat. 

Karoserie

První ochranou v případě nárazu je karoserie vozu. Ta se dělí na deformační část a část pro posádku. Deformační část slouží k jeho pohlcení, aby část pro posádku v případě nárazu zůstala co nejméně poškozená.

Airbag

Vzduchové polštáře pohlcující energii nárazu nenajdete jen v přední části, ale také po stranách nebo v prostoru pod přístrojovou deskou. Kromě hlavy tak chrání například i pánev, hrudník či kolena.

Bezpečnostní pás

Karoserie ani airbag neposkytnou stoprocentní ochranu, pokud nebyl zároveň s nimi použit i bezpečnostní pás. Ten udrží cestující na místě, aby při nehodě nenarazili do některé z částí vozu, nebo dokonce nevyletěli ven čelním sklem. V místě, kde se vás dotýká bezpečnostní pás, byste neměli mít žádné tvrdé předměty, například klíče. Při nárazu by totiž mohlo dojít k jejich zatlačení do těla.

Autosedačka                                                                  

Pokud s vámi v autě cestuje dítě s hmotností pod 36 kg a výškou pod 150 cm, ze zákona musí být bezpečně usazené v autosedačce. Protože správný výběr autosedačky není úplně jednoduchý, věnovali jsme mu samostatný článek Jak vybrat autosedačku.

Ukázka různých typů autosedaček

Aktivní bezpečnostní prvky

Výběr aktivních bezpečnostních prvků už je v dnešní době daleko širší než výběr těch pasivních. Volit můžete od nejrůznějších brzdných systémů, systémů světel a signalizace až po asistenční programy, které vám například pomohu i zaparkovat či udržet auto ve správném pruhu.

ABS a další brzdné systémy

Do této skupiny patří ABS, ASR, MBA, HBA a další. V praxi pomáhají s brzděním. Zvyšují brzdnou sílu v krizové situaci, usnadňují rozjíždění do kopce, či automaticky zapnou varovné blinkry při prudkém zabrzdění.

Bezpečnostní systémy světel

Systémy světel mohou například odstínit dálková světla při potkávání dalších automobilů, natočit světlomety při zatáčení, pomocí termokamery zachytit překážky na silnici i ve tmě, či například rozsvítit světla při zamčení či odemčení auta, aby byla cesta od a k vozu bezpečnější.

Asistenční systémy

Do kategorie asistenčních systému řadíme programy, které vám pomohou s řízením, třeba Lane Assistant, Front Assistant Adaptivní tempomat a další. Ty například signalizují blízkost překážky, či dokonce automaticky zabrzdí. Napomáhají při udržení auta ve správném pruhu, při kolapsu řidiče jej zvládnou i odvézt ke krajnici a zastavit. Nedocenitelné pomoci se můžete dočkat také třeba při parkování.

Ochranné systémy

Do této kategorie patří systémy, které se starají o bezpečnost uvnitř auta. Ty jsou schopné umí například rozpoznat únavu řidiče a upozornit na nutnost přestávky, oznámit nezapnutý bezpečnostní pás či zablokovat okna a dveře.

Další preventivní opatření

Kromě základu ve formě pasivních prvků a nadstavby pomocí aktivních prvků, můžete (v případě povinného ručení dokonce musíte) zapojit i další preventivní opatření. Ta sice nezvýší bezpečnost auta jako takovou, v případě nehody ale usnadní její řešení.

Povinné ručení

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla po pozemních komunikacích neboli povinné ručení, je pojištění, které ze zákona musí uzavřít každý majitel vozidla. Z povinného ručení se v případě nehody hradí škody na zdraví a majetku třetích osob (tedy ne vaše), které svým vozidlem způsobíte. Výška povinného ručení ani limity pojistného krytí nejsou jednotné, při stanovení výše pojistného hraje roli zejména typ a stav vozidla. Pojistné krytí je potom ze zákona minimálně 35 mil. Kč na zdraví a 35 mil. Kč na majetek, většina pojišťoven ale nabízí vyšší limit. Pokud si chcete zřídit povinné ručení na míru, doporučujeme vám v první řadě nahlédnout do některého z internetových srovnání povinného ručení, nebo využít online kalkulačku.

Autokamera

Poměrně nenápadnou, ale užitečnou pomůckou je autokamera, zejména pokud se snažíte uplatnit svůj nárok na vyplacení pojistky. V takovém případě má video přímo z nehody cenu zlata. Existuje několik typů autokamer a jde o poněkud složitější problematiku, mimo jiné také legislativně, pokud tedy koupi autokamery zvažujete, doporučujeme vám pročíst si článek Jak vybrat autokameru.

Ukázka různých typů kamer do auta

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.