Jakou zvolit tuhost výpletu badmintonové rakety | Arecenze
Menu

Jakou zvolit tuhost výpletu badmintonové rakety

Jakou zvolit tuhost výpletu badmintonové rakety

Badminton je sport s prastarou tradicí a první záznamy o hře s opeřenými míčky pochází ze starověké Číny, kde se hrála již v 7. století. V některých zemích patří badminton mezi nejpopulárnější sporty vůbec, a i u nás roste jeho popularita a přibývá hráčů na závodní i rekreační úrovni. Co by to ale bylo za hráče bez kvalitní rakety. Na trhu jich je k dostání nepřeberné množství, víte ale jak správně zvolit tuhost jejího výpletu?

Raketa je základ

Tuhost výpletu rakety je pojem, se kterým si vyloženě rekreační hráči asi hlavu příliš nelámou. I oni si ale vybírají raketu, která jim nejvíce vyhovuje, a tudíž se podle něj – byť nevědomky – při její koupi rozhodují. U hráčů na vyšší úrovni je potom volba tuhosti výpletu při výběru rakety jedním ze základních kroků.

Tuhost výpletu badmintonové rakety totiž ovlivňuje řada parametrů, jako je rychlost či schopnost kontroly míčku. Právě proto je důležité zvolit tu správnou tuhost pro styl hry a úroveň schopností daného hráče. Tuhost výpletu se pak udává v kilogramech (v anglosaském světě v librách).

Tvrdý a měkký výplet

Prvotní vysvětlení významu tuhosti výpletu je možné demonstrovat na pojmech tvrdý a měkký výplet. V praxi se samozřejmě používá jemnější dělení, pro základní pochopení to ale postačí.

Tvrdý výplet (11-14 kg) je charakterizován tím, že má malou pružnost, a naopak větší napětí. Díky tomu míček při kontaktu s raketou odskočí okamžitě a s velkou rychlostí. Naopak měkký výplet (typicky 8-11 kg) je pružnější a má nižší napětí. To znamená, že míček setrvá v kontaktu s raketou déle, odskočí s nižší rychlostí, ale lze mu snadněji udělovat rotaci a další efekty.

Z výše uvedeného popisu plyne, v čem jsou výhody a nevýhody tvrdého, resp. měkkého. V případě tvrdého výpletu jsou to vlastnosti ideální pro tvrdou a agresivní hru, která však vyžaduje poměrně velkou sílu v zápěstí a určitou úroveň schopností hráče. Tvrdý výplet je tak vhodný pro závodní nebo dokonce profesionální hráče. Nevýhodou tvrdého výpletu je i častější praskání rakety.

Naopak, měkký výplet je vhodnější pro jistější údery hráčů, kteří nevládnou takovou silou nebo zkušenostmi a preferují defenzivní styl hry. Je zřejmé, že právě měkký výplet bude dobrou volbou pro začátečníky.

Jak vybírat tuhost výpletu?

Základní rozdíly mezi tvrdým a měkkým výpletem jsou tedy zřejmé. Jak hráčům v praxi pomáhají s výběrem tuhosti výpletu? K rozhodování může pomoci následující tabulka:

  • Tuhost výpletu 9-10,5 kg je vhodná pro juniory a rekreační hráče
  • Tuhost výpletu rakety 10,5-11 kg je ideální pro středně pokročilé hráče a ty, kteří preferují defenzivní styl
  • Tuhost výpletu 11-11,5 kg by měli volit pravidelní hráči vyznávající agresivnější a ofenzivní herní styl
  • Tuhost výpletu 11,5-12,5 kg volí především závodní hráči s vysokou úrovní herních schopností
  • Maximální tuhost výpletu 12,5-15 kg je vhodná pro profesionální hráče na nejvyšší úrovni

Záleží i na raketě

Při volbě tuhosti výpletu je však nutné brát v potaz i rám rakety. Ten je vždy označen maximální mírou napnutí (obvykle se udává v librách). Tuhost výpletu nesmí přesáhnout tuto maximální míru napnutí rakety. V opačném případě by logicky mohlo dojít k prasknutí rakety.

Je možné, že pro porovnání budete potřebovat převod liber na kilogramy, abyste mohli obě hodnoty porovnat. Jedna libra odpovídá 0,454 kg.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.