Menu

„Jsem líná třídit barevné a černé oblečení, je to chyba?“ (Osobní zkušenosti)

„Jsem líná třídit barevné a černé oblečení, je to chyba?“ (Osobní zkušenosti)
*Nejedná se o placenou recenzi, prací prostředky jsou vybrané na základě pozitivní zkušenosti redaktorky. Foto: Lucie Sobotová

Bílé, barevné, černé, bavlna, syntetika, vlna, spodní prádlo, lůžkoviny… Existuje mnoho druhů prádla, podle kterých bychom jej měli třídit a prát odděleně. Smyslem je pochopitelný – docílení optimální péče a prodloužení životnosti prádla. Je ale nutné být při třídění podle barev tak striktní? Já mám jiné zkušenosti.

Třídit aspoň na dvě hromádky je nutností

Pokud nenosíte výhradně oblečení podobných odstínů, základního třídění podle barev se nevyhnete. Jinak riskujete zaprané prádlo, se kterým už často nelze nic udělat. Standardně se doporučuje třídění na tři hromádky:

  • Bílé
  • Barevné 
  • Černé

Barevné by se navíc mělo ještě dále oddělovat podle podobných odstínů. Já si praní trochu ulehčuji a třídím pouze na tmavé a světlé. V rámci světlého prádla peru pastelové barvy, světle šedou a bílou. Černé prádlo dávám dohromady spolu s tmavými odstíny a červenou.

Osvědčilo se mi třídění na světlé a tmavé

Dosud jsem neměla problém se zapraným prádlem (až na výjimky, kdy jsem omylem vyprala světlou ponožku s tmavým prádlem). Nutno ale podotknout, že peru na nízké teploty (většinou 40°C). Použití nešetrných programů s vyššími teplotami a nevhodných pracích prostředků mohou způsobit zapírání a blednutí barev.

Oddělené koše ušetří čas a práci

Při třídění prádla mi šetří práci zvlášť koš na světlé a tmavé prádlo. Díky tomu můžeme oddělovat prádlo hned při jeho dávání “do špíny”. Na trhu existují praktická provedení dvou-, případně tříkomorových košů na tříděné prádlo. Toto řešení je prostorově úspornější a lépe vypadá.

Klíčové je zvolit vhodný prací prostředek

Na tmavé prádlo (spolu s černým) používám výhradně prací gel. S pracími prášky jsem měla v minulosti problém, že se špatně rozpouštěly a ulpívaly na některých materiálech. Na tmavé (barevné) prádlo je potřeba vybírat takový prostředek, který neobsahuje bělící složky a zachová sytost barev.

Mnou používané prací prostředky

V poslední době se mi na tmavé prádlo osvědčil Persil Color Deep Clean Active Ge lLavender, který efektivně pere už od teploty 20°. Jeho levandulová vůně mi sice přišla zpočátku příliš intenzivní, ale po čase jsem ji přestala vnímat. Persil si dobře poradí i s běžnými skvrnami na dětském oblečení.

Prací gel speciálně na černé prádlo jsem v minulosti vyzkoušela a nepozorovala rozdíly oproti univerzálnímu prostředku na barevné prádlo. Na světlé prádlo používám raději prací prášek. Nejlepšími pracími schopnostmi a příjemnou dlouhotrvající vůní mě oslovil Ariel Universal Lenor Boosted Freshness.

Když byly děti malé, prala jsem jejich prádlo pochopitelně zvlášť. Používala jsem prací prášek Jelínek mimi, který nedráždí pokožku a přitom je účinný. Při praní nedám dopustit na hypoalergenní aviváž Silan Sensitive & Baby, kterou používám od narození prvního syna až dosud.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.