Menu

Kapacita praček a jak podle ní vybírat

Pračky usnadňují život, a to hlavně ženám v domácnosti s dětmi. Někdy je potřeba prát denně, jindy stačí zvolit jeden den jako prací a vyprat naráz co nejvíce prádla. Proto je dobré znát kapacitu pračky. Tento faktor byste měli vzít v potaz i v případě, že si vybíráte novou pračku. Nezáleží totiž jen na tom, kolik má programů, jaké má rozměry nebo značku. Kapacita může být zásadní.

Pračka pro jednoho člověka

Jeden člověk nepotřebuje pračky s největší kapacitou, pokud nepere jednou za měsíc. Pro běžné praní jednou týdně mu vystačí pračka s kapacitou do 6 kg. Takové jsou například slim, úzké pračky, které šetří místo a mají obvyklé funkce a programy jako všechny ostatní pračky.

Tyto pračky jsou však s předním plněním, takže i při rozměrech 60 cm šířky, 40 cm hloubky a 80 cm výšky je potřeba počítat s místem na otevření předních dvířek.

Nejlepší malé pračky do 6 kg dle srovnávacího testu

Pračka pro středně velkou rodinu

Za středně velkou rodinu se považují 2-4 osoby. Samozřejmě záleží na tom, kolik osob jsou dospělí a děti, ale v průměru pro tuto rodinu stačí pračka s kapacitou od 6 do 9 kg. Takové pračky jsou obvykle s horním plněním.

Jejich výhodou je úspora místa, neboť tento typ praček disponuje rozměry 40x60x80 cm, přičemž první rozměr je šířka, druhý hloubka a třetí výška.

Pračka pro velkou rodinu

Pro velké rodiny, které potřebují kapacitu nad 9 kilogramů, jsou ideální pro pohodlné praní klasické, velké pračky s předním plněním, které mohou mít klidně i kapacitu 14 kilogramů. Je potřeba myslet na dostatek místa, nic jiného řešit není potřeba. Tyto pračky obvykle nabízí nepřeberné množství programů a funkcí, mezi kterými se budete možná zprvu ztrácet, později jejich kouzlo jistě najdete a praní bude ještě snazší.

Ve velkém bubnu může spočívat i výhoda, že se v něm méně prádla při praní tolik nezmačká. Je však už na uvážení každého, do jaké pračky zainvestuje, co je jeho prioritou.

Nejlepší velké pračky nad 6 kg dle srovnávacího testu

Autor: Redakce | Naposledy aktualizováno 7.5.2019