Jaké produkty doporučuje královská rodina v roce 2023? Královskou značku kvality mají i známí výrobci | Arecenze
Menu

Jaké produkty doporučuje královská rodina v roce 2023? Královskou značku kvality mají i známí výrobci

Jaké produkty doporučuje královská rodina v roce 2023? Královskou značku kvality mají i známí výrobci

Britští panovníci udělují od 15. století královské jmenovací listiny svým osvědčeným dodavatelům zboží a služeb. Dokument tak propůjčuje značce vysokou prestiž a známku nejvyšší kvality. Které značky to jsou a s jakými jejich produkty se můžeme setkat na českém trhu?

Co je ocenění “Royal Warrant” a kdo jej uděluje?

Royal Warrant je dokument, který uděluje britský panovník vybraným obchodníků a společnostem. Listina má platnost až pěti let a je známkou uznání za dodávky zboží nebo poskytování služeb královské domácnosti.

O tom, které společnosti bude list udělen, rozhoduje samotný monarcha. V minulosti tak činila královna Alžběta II., princ Philip, vévoda z Edinburghu a princ Charles, princ z Walesu. Po smrti královny Alžběty jí udělená ocenění zanikla a značky je musí do dvou let přestat používat. Nyní rozhoduje o Royal Warrant výhradně král Karel III., který bude udělovat nová ocenění v roce 2024.

Jaké výhody poskytuje ocenění držiteli?

Udělení královského “punce” přináší podnikání obrovské výhody. Uznané produkty mohou být označeny královským erbem, který vypovídá o vysoké kvalitě produktu, dokonalém řemeslném zpracování a nejvyšším standardu služeb. V každé společnosti je jmenovaná osoba, tzv. příjemce grantu, která je zodpovědná za všechny aspekty Royal Warrant.

K dnešnímu dni existuje okolo 850 držitelů královských jmenovacích listin z řad jednotlivců a společností. Některé královské jmenovací listiny jsou drženy více než 100 let. Většina držitelů pochází ze Spojeného království a mnoho z nich jsou členy asociace  Royal Warrant Holders Association, která úzce spolupracuje s palácem. Nutno podotknout, že vybrané značky nejsou nijak finančně či právně zvýhodňovány vůči konkurenci.

Které významné značky získaly ocenění?

Na seznam Royal Warrant patří řada luxusních společností, jako například automobilka Aston Martin nebo klenotnictví Cartier. Najdeme zde také rozšířené značky (Coca Cola) nebo poněkud “méně elegantní” služby (deratizátoři, poskytovatelé plynu, uklízeči apod.). Pojďme se podívat na vybrané oceněné značky, které jsou dostupné na našem trhu. Některé z nich vás možná překvapí.

Burberry (oděvy a parfémy)

Burberry je britský módní dům s luxusním zboží. Značka se zabývá výrobou a prodejem oblečeníparfémů a dalšího doplňkového sortimentu. Burberry nejvíce proslavil ikonický trenčkot (Trench coat), za který společnost získala v roce 1955 královský punc.

Elizabeth Arden (kosmetika)

Americká kosmetická značka Elizabeth Arden se zapsala do povědomí žen na celém světě především ikonickými parfémy Green Tea5th Avenue a Sunflowers. Elizabeth Arden je držitelem ocenění Royal Warrant od roku 1964.

Johnnie Walker (whisky)

Johnnie Walker je britská palírna, která dodává whiskey královskému dvoru už od roku 1934. Značka disponuje širokým portfoliem skotské whiskey, od základních produktů až po výjimečné a luxusní kousky. Mezi nejpopulárnější řady patří Red Label a Black Label.

Cadbury (cukrovinky)

Britskou nadnárodní společnost Cadbury proslavila především její mléčná čokoláda. Společnost dostala první královské vyznamenání už v roce 1854 od královny Viktorie. Od roku 2010 vlastní Cadbury společnost Mondelez International, druhá největší značka cukrovinek na světě.

Samsung (elektronika)

Ano, čtete správně – na seznam královského výběru se řadí i společnost Samsung. Společnosti byl královský punc poprvé udělen roku 1969 a od té doby funguje jako oficiální dodavatel elektroniky pro britský královský dvůr.

Heinz (kečupy a další potraviny)

Heinz je původně americká potravinářská společnost, kterou proslavily především kečupy. Oceněním Royal Warrant se značka pyšní od roku 1951.

Kellogg’s (cereálie)

Kellogg’s je další americká společnost vyrábějící potraviny, konkrétné cereálie a musli, která získala ocenění britské královské rodiny.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.