Mistrovství světa v League of Legends 2023 je v plném proudu: Jaké vybavení vás posune k cíli? | Arecenze
Menu

Mistrovství světa v League of Legends 2023 je v plném proudu: Jaké vybavení vás posune k cíli?

Mistrovství světa v League of Legends 2023 je v plném proudu: Jaké vybavení vás posune k cíli?
Reykjavík, Island - 6. listopadu: Tým EDward Gaming slaví se zvednutou trofejí po vítězství ve finále League of Legends Worlds 2021. (Fotka od Colina Young-Wolffa/Riot Games)

V čem spočívá hra League of Legends?

League of Legends patří od svého vydání v roce 2009 k herním stálicím. Jedná se o klasickou hru pro více hráčů, kteří v pětičlenných týmech bojují proti sobě na herní mapě s fantasy prvky. Každý z hráčů si před začátkem hry zvolí postavu, se kterou obsazuje či naopak brání svou polovinu mapy. Postav je ve hře nepřeberné množství a v herní terminologii jsou známy jako tzv. šampioni. Mají unikátní schopnosti, odlišný styl hry i celkové bojové zaměření.

Během zápasu se šampioni stávají silnějšími díky získávání zkušenostních bodů a zlata, za které lze zakoupit speciální předměty, které umožní soupeře efektivně porazit. V klasickém herním režimu vítězí tým, který se probojuje do nepřátelské základny a zničí její hlavní budovu, zvanou Nexus.

Informace o mistrovství světa v League of Legends v roce 2023

Letošní Mistrovství světa v League of Legends se od předešlého ročníku přesunulo ze Severní Ameriky do Jižní Koreje, kde se postupně koná na třech místech v Soulu a na dalším místě v přímořském velkoměstě Pusan. Celé mistrovství probíhá od 10. října do 19. listopadu. Posledním ročníkům kralovali profesionální mužstva z Německa, Číny a Koreje. Letos měl čekat nelehký úkol na korejský esportový tým DRX, jenž by do turnaje vstoupil jako obhájce titulu, když v minulém ročníku porazil těsně korejské mužstvo T1, avšak v regionálním finále LCK 2023 byl překvapeně poražen týmem Dplus KIA.

Samotný turnaj uzavírá hráčskou sezónu a dává možnost nejlepším týmům z celého světa utkat se o titul šampiona – 32kilogramový Summoner’s Cup – a rovněž o finanční odměnu v hodnotě několika milionů korun. Mistrovství světa je hojně sledováno nejen fanoušky jednotlivých týmů, ale rovněž hráči, kteří touží stát se profesionály.

Díky slavnostnímu ceremoniálu, celkové oblíbenosti hry i skvěle odvedené propagaci se Mistrovství světa v League of Legends řadí k jedněm z nejprestižnějších a nejsledovanějších turnajů vůbec. Ceremoniál k zahájení finále mistrovství v LoL je skutečně pompézní událost s obřím rozpočtem. Ten sice není veřejně znám, s ohledem na kapacitu stadionů v minulých letech a na pozvané interprety se dá ale očekávat náklady ve vyšších milionech dolarů.

Jaké jsou hardwarové požadavky?

Systémové požadavky nejsou u League of Legends nikterak náročné. Hru byste měli bez větších problémů rozjet i na starších herních laptopech či stolních počítačích a dnes si s hrou poradí více méně i každý kancelářský notebook. Požadavky týkající se nároků na procesor definují Core i3-530 (procesor je starý 13 let) nebo vyšší.

Operační paměť by měla dosahovat kapacity alespoň 2 GB, avšak pro plynulejší herní prožitek doporučujeme RAM kolem 4 GB. S menší operační pamětí notebook ani počítač nekoupíte, a to ani v nejlevnějším segmentu. Potřeba volného místa na disku není vysoká – postačí vám 12 GB. Hru League of Legends rozjedete na jakémkoliv operačním systému, včetně macOS.

Jak dosáhnout stejných výsledků jako profesionální hráči?

K dosáhnutí profesionálních výsledků je zapotřebí mít mimo jistého umu i kvalitní herní příslušenství a notnou dávku trpělivosti. Pojďme se okrajově zmínit o jednotlivých parametrech, které vám zajistí místo v profesionálním týmu:

Kvalitní herní myš

Pokud hraním trávíte i několik hodin denně, měli byste zvolit ultra lehkou herní myš, jež je šetrná k namáhaným svalům. Vhodnou volbou je rovněž ergonomické tvarování, bezdrátové připojení i sada přídavných tlačítek na boku.

Kvalitní herní klávesnice

V případě, že hrajete dlouho do noci, rozhodně zvolte klávesnici s vyváženým Full RGB podsvícením. Rovněž by měla mít kompaktní 60–75% rozměry, aby vám na pracovní desce nezabírala příliš mnoho místa. Samozřejmostí by měly být mechanické klávesy, výběr konkrétních switchů je ale už záležitostí preferencí.

Kvalitní herní monitor

Abyste měli dokonalý přehled o všem, co se na herní mapě děje, zvolte monitor s nízkou odezvou, jež nepřevýší hodnotu 1 ms. Vyšší kvalita obrazu je samozřejmě benefitem, ale u League of Legends váš herní výkon nijak zvlášť nevylepší.

Zajímavou variantou je doplnění vaší sestavy o druhý monitor, na který si můžete promítnout herní minimapu. Jednu z možností řešení najdete v níže uvedeném videu.

Kvalitní herní sluchátka

Při výběru sluchátek dbejte především na pohodlí při jejich nošení. Neměly by se vám v nich přehřívat uši, to je při delších „herních seancích“ opravdu nepříjemné. Výhodou je bezdrátovost, odnímatelný mikrofon i nízká frekvenční odezva. Pokud chcete hrát týmově s kamarády, dejte si pozor na kvalitu mikrofonu.

Pohodlná herní židle

Pokud se chcete skutečně cítit jako profesionální hráč, neobejdete se bez herního křesla, které by mělo mít především ergonomické tvarování a kvalitní potah. Je už jen na vás, jestli preferujete koženku, nebo potřebujete spíše síťovinu.

Trénink i cenově dostupný herní PC či notebook

Abyste mohli usilovat o místo ve vašem oblíbeném profesionálním týmu, musíte pravidelně trénovat – denně i několik hodin. K dosáhnutí snu vám postačí jen notná dávka trpělivosti a obstojný herní laptop či stolní počítač. Jak již bylo zmíněno výše, hra není systémově nikterak náročná, tudíž vaše peněženka příliš neutrpí.

Rubriky

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.