Menu

Macbooky s procesory M3 ještě letos? Máme první informace

Macbooky s procesory M3 ještě letos? Máme první informace

Když společnost Apple představila v roce 2020 „první“ generaci procesorů vlastního návrhu (skutečně první pokus byly neúspěšné procesory PowerPC) pod názvem Apple Silicon M1, uživatelům se do rukou dostala skutečně průlomové notebooky. Apple přešel z méně efektivní (ale vysoce kompatibilní) architektury x86 a vsadil na ARM. Díky tomu jsou současné Macbooky těmi energeticky nejefektivnějšími modely na trhu a jako jediné zaručují opravdu dobrou výdrž baterie.

Po obrovském skoku ve výdrži baterie, ale i ve výkonu se od druhé generace očekávalo hodně. Možná i proto jsme se dočkali spíše zklamání, výkon se totiž zvýšil prakticky jen zvýšením frekvencí. První očekávané parametry procesoru Apple M3 Pro přináší uznávaný analytik Mark Gurman z Bloombergu. Ten na svém webu zveřejnil zprávu o zjištění parametrů čipu v systémovém logu systému MacOS 14.

Apple Silicon M3 Pro

Stejně jako u předchozí generace to vypadá, že výrobce zachová 8 velkých jader a přidá pouze dvě malá jádra navíc. Celkově by se tak měl dostat procesor M3 Pro na 8 velkých a 4 malá jádra v základní konfiguraci. Úprava slibuje vyšší mnohojádrový výkon, ale nárůst bychom měli vidět i u toho jednojádrového. Využit totiž bude modernější výrobní proces TSMC 3 nm, který zaručí vyšší energetickou efektivitu ve srovnání se starším 5nm křemíkem předchozí generace.

Apple tak dost pravděpodobně vypumpuje z procesoru vyšší frekvence a tedy i plošný výkon. Testované zařízení uvedené v logu systému doprovázela také operační paměť s kapacitou 36 GB a 18 grafických jader. Je otázkou, jestli se zvýší i maximální konfigurace čipu (což dává smysl), nebo Apple čipy M2 Pro sjednotí a nebude nabízet nižší a vyšší počet jader. Nové generace bychom se mohli dočkat už v druhé půlce roku.

Zdroje obrázků: Apple, Unsplash

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.