Mami, tati, já chci zvířátko! Vybrat ale pejska, nebo kočičku? | Arecenze
Menu

Mami, tati, já chci zvířátko! Vybrat ale pejska, nebo kočičku?

Mami, tati, já chci zvířátko! Vybrat ale pejska, nebo kočičku?

Slýcháte doma stále častěji „Mami, tati, já chci pejska!“, případně králíčka, nebo alespoň rybičky? Pak vaše ratolest dorostla do věku, kdy spousta dětí instinktivně zatouží mít nějaké vlastní zvířátko. Z psychologického hlediska je pro děti přítomnost zvířete v rodině rozhodně prospěšná, ovšem největší zodpovědnost bude stejně ležet na bedrech rodičů. Proto pokud se chystáte dětskému přání vyhovět, měli byste dobře zvážit, jaký druh vybrat. Možností je opravdu hodně.

Pejsek je nejvěrnějším přítelem

Nejčastějším přáním dětí bývá pejsek. Není divu. Pes umí být dětem opravdovým kamarádem a parťákem, mohou s ním zažít nejedno dobrodružství a naučit ho spoustu legrácek. Ovšem přináší i velkou zodpovědnost, starost o něj je časově i finančně dost náročná. Je třeba počítat s tím, že se bude muset alespoň částečně zapojit celá rodina, protože dítě (míněno školního věku cca od 6 do 14 let) by to samo nezvládalo.

Také je potřeba vybrat vhodné plemeno. Zvlášť k menším dětem se vyloženě mini psíci moc nehodí. Děti jim mohou nechtěně manipulací ublížit, navíc tito trpaslíci psí říše mají často z dětského roztěkaného chování a nedůslednosti tak trochu nervy na pochodu. Vhodnější jsou spíš psi malého a středního vzrůstu (řekněme orientačně od 5 do 15 kg), podle fyzických schopností dítěte.

Mělo by být schopné pejska samo venčit, tj. udržet ho na vodítku i při krizové situaci, nebo ho třeba v případě potřeby zvednout. Při výběru plemene se vyplatí věnovat zvýšenou pozornost také popisu povahových rysů a péče o srst. V neposlední řadě je třeba také počítat s tím, že možná pes v rodině zůstane i poté, co děti už „vyletí z hnízda“, protože se může dožít klidně i 15 let.

Kočička je svéhlavá, ale i samostatná

Kočičky mají proti pejskům řadu výhod, zvlášť v obecně menší náročnosti péče. Nemusíte je venčit, stačí jim jen pravidelně měnit kočkolit. Pokud jsou na to navyklé, vydrží se zásobníkem vody a krmiva doma třeba i přes víkend v pohodě samy. To si se psem dovolit nemůžete. Jsou mazlivé a večer na klíně u televize jistě zahřejí stejně jako pejsek.

Ovšem ruku na srdce – kočky jsou zkrátka osobnosti, nebývají moc zvědavé na dětské vylomeniny a hry s dětmi je dlouhodobě asi moc bavit nebudou. I u nich je ovšem možné vybrat plemeno, které má obecně vstřícnější povahu ke spolupráci s dětmi. Finanční náročnost držení kočky je víceméně srovnatelná s malými psy.

TIP: Počítejte s tím, že kočka NIKDY nespí tam, kde chcete, NIKDY si nehraje s tím, s čím chcete a většinou jí nejraději to nejlevnější. Mezi oblíbené hračky typicky patří sáček či textilní gumičky do vlasů a mezi oblíbené pelíšky vaše divadelní košile/šaty či krabice od banánů.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.