Menu

Mami, tati, já chci zvířátko! Co potřebujete pro křečka, fretku nebo papouška?

Mami, tati, já chci zvířátko! Co potřebujete pro křečka, fretku nebo papouška?

Jestliže se v domácnosti ozývají hlasy touhy po vlastním zvířeti, je důležité tuto situaci řádně zvážit. Na jedné straně, přítomnost zvířete může být pro dítě velkým přínosem, pomáhá rozvíjet empatii a zodpovědnost. Avšak, jaké zvíře je pro vaši rodinu nejvhodnější? Od hmyzu až po ptactvo, možností je celá řada. Především je ale potřeba pochopit, že péče o zvíře není jen záležitostí dítěte, ale celé rodiny. Jakýkoliv druh zvířete si vyberete, připravte se na investici času, energie a financí.

Hlodavce a fretky je legrace pozorovat

Malí hlodavci bývají pro rodiče relativně přijatelnou alternativou, kterou mnohdy dětem nabídnou místo psa nebo kočky. Jsou také chlupatí (pokud si tedy úmyslně nepořídíte nahatou „skinny“ verzi), děti si je mohou pochovat, pohladit – a pak je vrátit do klece. Nejspíš se budou snažit je také pouštět po pokoji nebo brát do postele. Nemusíte je venčit, a ani finančně nestojí rodinu tolik, jako pes nebo kočka. Relativně nepříjemnou povinností je čištění klece, které je potřeba dělat opravdu pravidelně a dětem se do něj často nechce.

Králíci, křečci a morčata

Může se stát, že časem tato činnost spočine jen na bedrech rodičů, pokud budou chtít v bytě zachovat dýchatelno. Většina hlodavců se však dožívá věku v řádu několika let (cca 1–5 let), takže i kdyby dítě zvíře omrzelo, měli byste být schopni ho tzv. „dochovat“. Pokud ovšem dítě neomrzí, připravte se, že jeho odchod v tomto věku může nést dost těžce. I jednotlivé druhy hlodavců mají svá specifika, která je dobré si uvědomit.

Například křečci jsou noční tvorové, většinu dne prospí – navíc jsou to samotáři, mají rádi svůj klid a na vyrušení nedočkavým dítětem mohou reagovat dost agresivně. Morčata jsou o poznání přátelštější, ke spokojenosti jim v podstatě stačí plné misky, nemívají tendenci utíkat. Králíci uvítají, když je budou děti pouštět pod dozorem z klece, je možné je v příhodném počasí brát i ven (existují postroje na králíčky, aby náhodou neutekli).

Jako mazlíčka dětem je vhodné vybrat spíš nějaké zakrslé plemeno, už s ohledem na velikost klece a nutnost manipulace se zvířetem. Potkani vynikají svou inteligencí a dětem můžou být perfektními kamarády. Jsou to společenská zvířata a potřebují intenzivní sociální kontakt, nebo alespoň kamaráda svého druhu. Pokud by vám snad potkan nepřipadal dost roztomilý, můžete si pořídit osmáka degu – povahou a nároky jsou si dost podobní.

Fretky mohou páchnout, ale lze je vycvičit

Fretka je krásné zvířátko. Ovšem nepatří mezi hlodavce a její nároky na prostor, stravu a pozornost, jsou větší. I přes pravidelnou péči bude v bytě ze všech domácích mazlíčků nejvíce cítit. Bývá přátelská a hravá, relativně snadno ochočitelná, ale pořád je to šelmička, takže určitá obezřetnost je ve spojení s dětmi určitě na místě. Hodí se spíš pro větší děti cca od 10 let.

S papoušky si popovídáte, ale jsou přelétaví

Papoušci jsou rovněž velmi oblíbení a rozšíření. Dají se ochočit, některé druhy se naučí i „mluvit“. Pro děti jsou vhodní spíš malí papoušci. Mimo jiné i proto, že všichni papoušci jsou relativně dlouhověcí. I malá andulka se může dožít až 15 let, velcí papoušci se pak dožívají desítky let a v rodině se tedy doslova dědí z generace na generaci.

Na chov nejsou papoušci nijak zvlášť nároční, těm malým stačí úměrně velká klec, velcí už musí mít voliéru, která v bytě zabere nezanedbatelný prostor. Pokud je děti naučí létat po bytě, o což se jistě pokusí, je potřeba důsledně hlídat okna. I sebeochočenější papoušek může uležet a domů se jich pak vrátí jen málo.

Rybičky poslouží spíše jako televize

Rybičky nebývají u dětí tolik žádané, jelikož jsou zkrátka jen „na koukání“. Je pravda, že jejich pozorování může být uklidňující, ale děti u něj zpravidla nevydrží příliš dlouho. S rybičkami se nemohou pomazlit, ani si je nepohladí, ba ani je nenaučí žádný zajímavý trik. Ale jsou krásné, nepotřebují téměř nic, jen správně velké a vybavené akvárium a krmivo.

Do běžného života rodiny co se týče péče a času zasáhnou minimálně. Je potřeba počítat s tím, že čištění akvária menší děti nemohou zvládnout samy, budou potřebovat asistenci nebo alespoň dohled rodičů. Při správně udržovaném akváriu jsou také překvapivě dlouhověké, běžné druhy se mohou dožít až 5–15 let.

Terarijní zvířata

Pokud se rozhodnete pořídit dítěti želvu, je lepší vybrat nějaký suchozemský druh. Ty jsou býložravé a mnohem kontaktnější než masožravé vodní želvy. V létě navíc mohou vzít děti suchozemskou želvu do ohrádky ven, aby načerpala vitamin D ze slunečních paprsků. Na chov nejsou nijak zvlášť náročné. Je ovšem třeba počítat s tím, že želvy jsou velmi dlouhověké, i v zajetí se běžně dožívají 50 a více let.

TIP: Pozor, suchozemské želvy jsou daleko rychlejší, než si možná myslíte.

Achatina je africký druh šneka, který dorůstá v zajetí cca 15–20 cm. Achatiny jsou naprosto nenáročné, potřebují jen vhodné terárium a krmivo. Na rozdíl třeba od rybiček si je děti mohou alespoň vzít do dlaně, i když o nějakém pomazlení se mluvit nedá.

Ještěři, hadi a pavouci většinou mladší školní děti moc neoslovují, ale často v nich najdou zalíbení v pubertě – je přece fajn mít zvíře, kterého se máma bojí nebo alespoň štítí.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.