Menu

Maminka radí: Čekáte miminko? Tohle jsou věci, které budete potřebovat

Maminka radí: Čekáte miminko? Tohle jsou věci, které budete potřebovat

Pokud čekáte první miminko, je pravděpodobné, že nebudete přesně vědět, co koupit či nekoupit, co opravdu potřebujete a co je zbytečností. Sepsali jsme proto pro vás několik tipů, díky kterým se můžete inspirovat na první miminkovské nákupy. Potřeby, které pro dítě využijete, jsou rozděleny do několika kategorií od spánku přes bezpečnost či čas na hraní.

Spánek a bezpečnost

Velkou součástí života malých dětí je spánek. Dítě by tedy mělo mít bezpečný prostor na spaní, tedy svou vlastní postýlku nebo prostor v posteli rodičů. Volba místa spánku dítěte je volbou každého rodiče. V případě, že se rozhodnete pro společný spánek, je důležité dbát na bezpečnost dítěte. Dítě by nemělo být přikryté dekou či peřinou, aby nehrozilo riziko udušení. Nejlepší volbou z hlediska bezpečnosti spánku je spací pytel, což platí i pro variantu spaní v postýlce. Spacích pytlů je několik variant a jsou rozdělené podle kritéria TOG, což je tzv. teplotní koeficient. Určuje, jakou má spací pytel výhřevnost.

Dle tohoto koeficientu dítě můžete do pytel oblékat. Dítě je ve spacím pytli pěkně zabalené, nehrozí mu žádné riziko z hlediska bezpečnosti a nemusíte se bát, že si odkope deku. To platí i v případě postýlky.dětské postýlce by neměly být žádné předměty, tzn. žádné mantinely, plyšové hračky, polštáře, deky a podobné další předměty. Velkým trendem dnešní doby jsou nazdobené dětské postýlky s mnoha předměty, hračkami a textilu, což je ale z hlediska bezpečnosti spánku naprosto nevhodné. Postýlka by měla být prázdná.

Obsahovat by měla pouze kvalitní matraci určenou pro děti, tedy ne moc měkkou, spíše tvrdší. Součástí dětské postýlky by měl být monitor dechu, který se vloží pod matraci miminka a snímá jeho dechovou činnost. Tento monitor má monitorovací jednotku, která hlásí každou odchylku dechu, tedy pokud dítě přestane dýchat nebo dýchá příliš mělce. V případě společného spánku dítěte s rodiči není monitor dechu potřeba z důvodu přítomnosti matky dítěte.

Čas na hraní

I s novorozeným miminkem můžete prožívat chvíle, kdy bude třeba miminko zabavit nebo ho nějak zaujmout. Perfektním pomocníkem jsou hrací dečky nebo černobílá leporela. Hrací dečka může mít i tzv. hrazdu, na kterou lze připevnit různé druhy hraček. Miminko leží pod touto hrazdou a kouká na hračky visícími nad ním.

Malá miminka ale mají nedovyvinutý zrak a nevidí dost ostře, proto jsou tyto hrací dečky vhodnější pro větší děti, například od 3 měsíců. Lepší variantou jsou právě černobílá leporela, která miminka vidí lépe, a proto je i více zaujmou. Některá mají krásné ilustrace a motivy.

Hygiena

V každém dětském koutku by neměl chybět přebalovací pult a hygienické potřeby pro miminko. Přebalovacím pultem může být malá skříňka či komoda, na které bude měkké místo pro přebalování a provádění hygieny miminka. Na přebalovacím pultu může být přebalovací podložka a košík s kosmetickými pomůckami.

Mezi základní pomůcky při přebalování patří určitě dětské plenky a ubrousky. Ubrousky na otírání miminka mohou být již zakoupené v obchodu, nebo vám postačí perlan (lze zakoupit například v lékárně) a voda. Perlan je sušší měkký papír, který se po namočení změní ve vlhčený ubrousek. Je bez parfemace a bez jiných chemických látek, nedráždí tudíž dětskou citlivou pokožku a pro děti je nejvhodnější variantou umývání při přebalování.

Další důležitou položkou na přebalovacím pultu by měl být krém na opruzeniny a dětské intimní partie. Opruzeniny trápí většinu malých dětí a je tedy důležité být na takové situace připraveni. Pomoci nám mohou i přebalovací podložky, které jsou z jedné strany měkké a z druhé je nepromokavá část. Tyto podložky tedy dobře slouží i pro cestování a přebalování mimo domov.

Pomocníci

První měsíce s miminkem jsou někdy velmi náročné, a proto si můžete několika praktickými vychytávkami spoustu věcí usnadnit. Mezi tyto pomocníky patří například přenosná postýlka či koš. Jedná se o menší postýlku na kolečkách, kterou můžete používat například v obývacím pokoji či jinde tak, aby na vás miminko vždy vidělo a cítilo vaši přítomnost.

Miminko tak nebudete muset pokládat na jiná místa, která nejsou vhodná pro spánek dítěte. Dalším velkým pomocníkem může být nosítko. Nosítko musí splňovat ergonomické náležitosti, aby v něm miminko mělo správnou polohu a mohlo tak spát, odpočívat v přítomnosti rodiče. Blízkost rodiče je pro novorozené miminko jednou z nejdůležitějších věcí a je proto důležité mu toto bezpečné prostředí poskytnout.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.