Menu

Mezinárodní den bez podprsenky: proč se ji alespoň na jeden den vyplatí odhodit?

Mezinárodní den bez podprsenky: proč se ji alespoň na jeden den vyplatí odhodit?

13. říjen je ve znamení podprsenek, slaví se totiž Mezinárodní den bez podprsenky, který vznikl v rámci kampaně pro prevenci rakoviny prsu. Vykukující ramínka od podprsenky již dávno nejsou trendy, některé ženy tak odhazují podprsenku pravidelně. Nenošení tohoto spodního prádla má také několik výhod, které mají velký vliv na naše zdraví.

Kde se podprsenka vzala?

Předchůdcem podprsenky byl korzet, který se objevil na přelomu 16. století. Zmínek o první podprsence je však několik. Někdo tvrdí, že první patent se nechal zapsat v roce 1863 v USA, ale najdete informace i tom, že jej vynalezla Herminie Cadolle v roce 1889 tím, že rozstřihnula korzet napůl, aby získala dvě samostatné části, a to podprsenku a korzet. Setkat se můžete i s informací o patentu z roku 1893.

V roce 1924 byly uvedeny na trh první podprsenky s různými košíčky, a to A, B, C, a D. O 3 roky později byla zavedena první kojicí podprsenka.

Proč ženy stále nosí podprsenku?

Pro mnoho žen je „chození naostro“ až moc velké tabu. Podprsenka totiž prsům dodává správný tvar a je tak mnohdy spíše estetickým důvodem. Převážně pak pro ženy s většími přírodními ňadry, které ji nosí i z hygienického hlediska. Některé ženy zase nosí push-up podprsenku, která opticky ňadra zvětšuje. Pokud se naopak stydíte za viditelné bradavky, zkusit můžete speciální silikonové či textilní nálepky, které jsou hladké a neviditelné i pod průsvitným oblečením.

#NoBraDay je vždy dobrý nápad

Nenošení podprsenky může mít více výhod, než si myslíte. Americký homeopat Robin Murphy prohlásil, že nošení podprsenky má přímý vliv na kvalitu spánku. Podprsenka totiž zvyšuje teplotu prsní tkáně, což může vést k vyšší produkci stresového hormonu. Zároveň snižuje množství spánkového hormonu melatoninu. Nošení těsné podprsenky také omezuje průtok lymfy, čímž se tělo nemůže samo pročistit a z dlouhodobého hlediska může vést ke vzniku rakoviny prsu.

Špatně zvolená podprsenka, převážně pak ta, která vás všude tlačí, může přispívat k problémům s dýcháním či bolesti zad. Opomenout nesmíme ani fakt, že vám může způsobovat různé otlačeniny, potničky či alergické reakce. Nošení podprsenky také snižuje pevnost ňader, jelikož jim odepřete gravitaci, čímž ztrácí pružnost kůže mnohem rychleji než bez podprsenky.

Kdy naopak podprsenku obléci?

Podprsenka nemusí být špatná ve všech ohledech. Při sportu se naopak doporučuje, jelikož poskytuje prsům dostatečnou oporu a zároveň pomáhá odvádět pot. Kromě sportovkyň ji také využijí kojící ženy, zejména v období laktace, kdy kojicí podprsenka rozhodně přijde vhod. Některé ženy využívají podprsenku také jako módní doplněk a na krajkovou podprsenku oblečou pouze sáčko nebo bundu.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.