Mezinárodní den kávy 2023: Vybrali jsme 5 pražíren s kávou exkluzivní kvality | Arecenze
Menu

Mezinárodní den kávy 2023: Vybrali jsme 5 pražíren s kávou exkluzivní kvality

Mezinárodní den kávy 2023: Vybrali jsme 5 pražíren s kávou exkluzivní kvality

Také jsme napsali: Barista roku 2023 Denis Kramář: Dobrou kávu uděláte i bez drahého kávovaru

Mezinárodní den kávy se slaví 1. října. Je to den určený k oslavě pití kávy, můžete vyrazit do své oblíbené kavárny nebo si doma udělat vlastní lahodnou kávu. Kromě oslavy kávy jako takové je to také den, který připomíná nelehké pracovní i životní podmínky lidí, kteří kávu pěstují. Ponořte se do kávy s námi a zjistěte, jak se praží, kolik se jí ročně vypije a navštivte výběrové české pražírny s příběhem.

Jak se káva praží

Postup pražení kávy je i není věda zároveň – s tím správným strojem a pražičem kávy to jde jedna radost. Stroj se nahřeje na požadovanou teplotu, po zahřátí se do stroje nasypou zrnka kávy. První fází při pražení kávy je její sušení, aby se ze zrnek vypařila veškerá vlhkost. Další fází je štěpení cukru a karamelizace, ke které dochází v reakci cukru a aminokyselin. Právě díky cukru má káva hnědé či černé zabarvení podle délky karamelizace.

Při postupném zahřívání dochází k rozpuku zrna v jeho nejslabším místě do běžné podoby kávových zrn. Od puknutí kávového zrna se zrno pomalu zvětšuje a rozvíjí. Rozdíl v chuti kávy vzniká jak v době karamelizace, tak při rychlostí zahřívání. Jednoduše řečeno – čím delší dobu se káva zahřívá a praží, tím více hořkne cukr a tím více z kávy mizí její kyselost. Kávy typické svou kyselostí jsou tedy praženy kratší dobu.

Když je káva upražena na požadovaný stupeň kyselosti, vysype se ze stroje do chladiče. K ochlazování kávy pomáhají lopatky, které ji promíchávají, aby rychleji nasála okolní vzduch. Rychlé vychlazení kávy je důležité pro zastavení pražících procesů. Poté už je káva připravena k zabalení a odvozu k vám domů.

Kolik kávy se vypije v ČR a kolik ve světě?

V České republice je mnoho milovníků kávy, přesto ČR zaostává za zeměmi s největší spotřebou kávy na osobu. Roční spotřeba kávy v České republice je přes 3 kg na osobu. Pro zajímavost sousední Slovensko vypije více než 4 kg kávy na osobu. Takové údaje uvádí ICO (Mezinárodní kávová organizace). Český statistický úřad poskytuje údaje prozatím do roku 2021, kdy češi vypili okolo 2,4 kg kávy na osobu za rok (zdroj).

Na předních příčkách se pravidelně umisťují Dánové, Norové a Finové. Překvapením možná je, že stát s největší spotřebou kávy na osobu je Lucembursko, kde vypijí téměř 15 kg kávy na osobu. Finsko na druhém místě ve spotřebě kávy na osobu pak vypije více než 12 kg kávy.

Zajímavé je, kolik kávy se vypije v Brazílii, což je jeden z největších pěstitelských států kávy. Jejich roční spotřeba kávy je asi 6 kg kávy, takže severské státy v Evropě mají velký náskok i před samotnou Brazílií.

5 českých pražíren s tou nejlepší kávou podle naší redakce

Zjistěte, jakých 5 pražíren byste jako milovníci kávy neměli přehlédnout.

QB Coffee Roasters

Zdroj: QB Coffee Roasters

Pražírna QB Roasters má více než 10letou tradici a zakládají si na vysoké kvalitě výsledné kávy. Praží kávu pro kavárny i restaurace nebo do kanceláří či pro domácí spotřebu. Po letech pražení si přidali ke své pražírně také espresso bar v Brně, kde si můžete odnést kávova zrna i domů. Výběrovou kávu si můžete objednat také na jejich e-shopu.

Rebelbean

Další oblíbenou českou pražírnou je pražírna Rebel Bean, která kromě pražení kávy má několik kaváren sídlících v Brně, kam můžete přijít jejich kávu ochutnat. Jejich základní filosofií je udržitelnost, komunita a férovost.

MotMot

Pražírnu MotMot založili a provozují čtyři bratři, kteří při cestování objevili krásy středoamerické země Nikaraguy, odkud dodnes dovážejí kávu. Zamilovali se tam do plantáže Selva Negra. Tuto kávu dovážejí jako jediní v Evropě.

Lázeňská káva

Pražírna Lázeňská káva nabízí kromě kávy také mnoho kávového vybavení. Praží 12 druhů kávy, takže máte z čeho vybírat. Omrknout jejich nabídku můžete na jejich e-shopu.

Aromaniac

Pražírna Aromaniac si potrpí na tom, že i když kávu už dobře zná, neustále hledá, praží a zkouší něco nového. Vyzkoušet to s nimi můžete i vy na jejich e-shopu.

Rubriky

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.