Mravenci opravdu chovají „krávy“: Mšice si hlídají, zbavit se jich budete muset jinak

Mravenci jsou v chovu svých „krav“ daleko před lidmi – a i proto je tak těžké se jich zbavit. Když proti nim ale nezasáhnete, můžete se se svou úrodou rozloučit. Zjistěte, proč mravenci mšice tak opečovávají a jak se jich zbavit.
Mravenci mšice opatrují jako oko v hlavě
Za svou starost o mšice mají mravenci sladkou odměnu. Proto jsou ochotní je nejen chránit před nejrůznějšími predátory, ale dokonce je stěhují na výhodnější místa a přes zimu si jejich vajíčka nosí do mraveniště vedle těch svých. Pokud se musí přesunout, opatrně přenáší i vajíčka mšic jako nejdrahocennější náklad. Na jaře donesou vylíhlé mšice ke kořenům nebo listům rostlin.
Mravenci mají se mšicemi i zvláštní způsob dorozumívání, kdy se mšic pomocí tykadel dotknou a ty vyloučí sladkou šťávu-medovici. Mšice pohyby zadečku umí mravence přivolat, aby si medovici vzali.

Mravenci si mšice na vhodné rostliny nosí.
Jak poznat, že rostliny napadly mšice
Kromě zvýšené přítomnosti mravenců přítomnost mšic poznáte i podle těchto situací:
- Zkroucené listy: mšice rostlinu vysáváním nektaru poškozují a dochází k viditelnému zkroucení listů.
- Barevné skvrny: podle druhu mšic i rostliny se objevují barevné skvrny i puchýřky, nejčastěji červené barvy.
- Mravenci na rostlinách: je-li na rostlině hodně mravenců, můžete si být jistí, že tam chovají mšice.
- Viditelně obsazené rostliny mšicemi: mšice často tvoří shluky a podle druhu bývají dobře viditelné, když jsou černé nebo bílé. U zelených musíte rostlinu zkontrolovat zblízka.
Jak se mšic zbavit
Vyhnat tyto nevítané obyvatele na zahradě můžete kromě postřiků, které je zcela zlikvidují, i šetrnějšími způsoby. Při přemnožení mšic je ale potřeba důrazný zásah.

Roztok proti mšicím si můžete namíchat a použít lahev s rozprašovačem či postřikovač, nebo koupit hotový.
- Spláchněte je: jako první pomoc můžete mšice z rostliny spláchnout proudem vody. Můžete tak odradit i mravence, kterým bahno nevyhovuje.
- Zabránění přístupu mravencům: je-li situace velmi vážná a mravenci se v zahradě přemnožili, můžete je zlikvidovat pomocí specializovaných přípravků. Předtím je můžete zkusit odradit aplikací látek, které nemají rádi, jako je jedlá soda či proso.
- Zásah slunéčka sedmitečného: pokud jsou na rostlině a jejím okolí slunéčka sedmitečná, se mšicemi vám mohou výrazně pomoci. V tom případě volte postřik výhradně proti mšicím.
- Vytrhávání plevele: mšice mají v oblibě i rychle rostoucí plevel, takže jim jeho odstraněním uberete příležitosti ke krmení.
- Postřik: když nezabere nic jiného, budete muset přistoupit k postřiku, který je nejúčinnější obranou. K dostání jsou cenově výhodnější suché směsi určené k namíchání ve vodě i hotové postřiky rovnou v nádobce s rozprašovačem.
Tip: Nejsnadněji si se mšic zbavíte účinným postřikem. Aplikaci si usnadníte pomocí vhodného postřikovače. S jeho výběrem vám pomůžeme v našem srovnání postřikovačů.
Mohlo by se vám hodit:

Postřiky proti mšicím

Postřikovače

Přípravky proti mravencům
Nosková, L.: Preference základních složek potravy mravenci se zaměřením na středoevropskou faunu. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Přírodovědecká fakulta.České Budějovice, 2014.
Rubriky
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.