Menu

Nejčastější problémy s pračkou a jak je řešit

Doby, kdy ženy chodily k řece, nebo k praní prádla potřebovaly valchy, jsou dávno pryč. Dnes k domácnostem patří, snad nezbytně, pračka. Na trhu je nepřeberné množství různých druhů praček, které mají vrchní plnění, boční plnění, jsou úzké, s moderním ovládáním, 2v1 se sušičkou… Přitom všechny mají společné závady, kterým se při zanedbání údržby pračky nevyhne téměř žádná hospodyňka.

Vyteklá pračka

Důvodů, proč vám může vytéci pračka, je hned několik. A vězte, že zrovna v tomto případě je jedno, kolik stála nebo od jaké je značky. Zaprvé může jít o klasiku, se kterou se opraváři setkávají – těsnící guma dvířek je uvolněná, poškozená. V tomto případě ji stačí vyměnit, což není velký problém. Dalším důvodem potom může být rez. Ta vzniká postupem času, u nové pračky je nepravděpodobná. Třetí, častý důvod, je potom zanedbaná péče o filtr či odpadní hadici pračky. V případě velkého nánosu smetí či vodního kamene voda nemá kam odtéci, proto najde jinou skulinku – nejčastěji dvířka.

Netočí se buben u pračky

Mnoho hospodyněk už se setkalo i s tím, že zapnuly pračku, tak napustila vodu, po ukončení programu i vypustila, ale prádlo nebylo vyprané z jednoho důvodu – netočil se buben. Tato vada nastává ve chvíli, kdy je poškozen řemen, motor, chyba však může být v systému jako takovém. Nejlepší je zavolat zkušeného opraváře, který dokáže zjistit závadu během chviličky.

Studená voda v pračce

Co se může také stát, je poškozené topné těleso. To zapříčiní nedokonalý ohřev vody, často ji neohřeje vůbec. Prádlo se tak pere v ledové vodě. Tuto závadu zjistíte podle toho, že prádlo není vyprané a pračka je během praní studená.

Hlučné praní

Možná patříte mezi ty, kteří vzpomínají, jak jejich nová pračka kdysi prala nehlučně, skoro jako by neprala vůbec a jediné, co vás vytrhlo z vašeho klidu, byl zvukový hlásič oznamující konec programu praní. Pokud je vaše pračka hlučná více, než když byla nová, je jednoduše opotřebovaná – ložiska či tlumiče tak potřebují opravit.

Pravidla pro opravy praček

Pokud nejste znalci v oblasti elektroniky, rozhodně se nepouštějte do větších úkonů, než je vyčištění filtru, které je popsané v návodu pračky samotné. V případě, že je potřeba opravit zmíněná ložiska či zjistit, zda v přístroji funguje celková elektronika, potřebujete speciální vybavení, které má zkušený opravář. Nemyslete si také, že lze vše opravit. Například rez, která vytvoří do pračky díru, jednoduše nenapravíte ani vy, ani opravář.

Nejlepší pračky dle srovnávacího testu

Autor: Redakce | Naposledy aktualizováno 29.1.2019