Menu

Nejhorší vrtáky sdílí jedno společné! Vybrali jsme TOP 3 alternativy, které se vyplatí

Nejhorší vrtáky sdílí jedno společné! Vybrali jsme TOP 3 alternativy, které se vyplatí

Nadřete se při vrtání? Pak možná používáte špatný vrták. Pokud v regálu hobby marketu nebo v domácí dílně popadnete první vrták, který uvidíte, nejspíš se dopouštíte některé z těchto chyb. Víme které vlastnosti spojují nejhorší vrtáky a dáme vám tip, jaké vrtáky se vyplatí.

Co spojuje špatné vrtáky?

Nejhorší vrtáky se vyznačují těmito vlastnostmi:

1. Nízká kvalita zpracování

Měkké materiály a špatná kvalita broušení jsou dvě vlastnosti, které spojují z výroby nekvalitní vrtáky. Takové vrtáky se mohou ztupit už po pár vyvrtaných otvorech, nebudou ubírat materiál, budou se přehřívat a práce s nimi bude obtížnější.

Ilustrační obrázek

2. Špatně zvolený typ

Pro efektivní a přesné vrtání je nutné zvolit vhodný typ vrtáků. Vrtáky do dřeva mají středící špičku a postranní zuby, které v ideálním případě eliminují otřepy. Pro vrtání větších otvorů do dřeva lze použít ploché frézovací vrtáky. Velké a přesné otvory převážně do stavebního dřeva se provádí hadovitými vrtáky.

Pro vrtání do betonu a zdiva jsou určeny vrtáky z tvrdokovu – tzv. vidiáky. V tomto případě dále rozlišujeme vrtáky vhodné pro vrtání s příklepem a bez příklepu. Do železa se používají vrtáky z rychlořezné oceli (HSS = high-speed steel). Nejběžnější a nejlevnější vrtáky do kovu mají jednoduchý hrot a označují se HSS-R (“černé vrtáky”). O třídu kvalitnější jsou HSS-G vrtáky (“stříbrné”) s samonaváděcím dvojitě broušeným hrotem.

Náš tip: Při vrtání do železa používejte k tomu určený řezný olej, který snižuje tření.

3. Ztupený vrták

Pokud je znát, že se vrták hůře “zakusuje” do materiálu a při vrtání klade nezvyklý odpor, je nejvyšší čas jej vyměnit, nebo v případě vrtáků do železa nabrousit. Domácí broušení vyžaduje cvik a kvalitní brusku.

Jak vybrat kvalitní vrták?

Na vrtácích se zpravidla nevyplatí šetřit. Existují sice výjimky, ale není jich mnoho (viz náš test vrtáků). Vyšší počáteční investice se vám rychle vrátí v podobě precizní práce, menší námahy a delší životnosti. Doporučujeme vsadit na osvědčené výrobce profi vrtáků, jako jsou Bosch, Milwaukee, DeWALT, Makita, Hilti, Alpen, Fischer, Hikoki, Festool apod.

Vrtáky do železa Milwaukee HSS-G THUNDERWEB jsme otestovali a jejich výsledky byly výborné. Vyznačují se kvalitnější HSS-G rychlořeznou ocelí a kónickou sítí, která přesouvá silnější kusy směrem do zadní části vrtné korunky. Precizní nasazení vrtu zajišťuje dvoustranné ostří 135°. Lze je zakoupit po dvou kusech od 20 Kč nebo ve velkých sadách od 1 000 Kč.

Do betonu nabízí skvělé vlastnosti například 7dílná sada vrtáků Bosch Robust Line CYL-3 z odolného tvrdokovu. Vrtáky se hodí pro všechny příklepová vrtačky. 2-spirálový tvar U zajišťuje standardní životnost a dobré odvádění vrtné moučky. Z kvalitních vrtáků do dřeva můžeme nabídnout třeba 8dílnou sadu vrtáků ALPEN TM 8 s přesným výbrusem. Obě tyto sady vyjdou okolo 300 Kč.

Související články

Otestovali jsme vrtáky do železa Parkside vs. Milwaukee: Výsledky nás překvapily! (Recenze)

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.