Nejhorší vrtáky podle uživatelů a jak se jim vyvarovat (LISTOPAD 2024)
Při mnoha kutilských činnostech se bez vrtání neobejdete. Nekvalitní vrtáky mohou takovou práci pořádně znepříjemnit. Ačkoliv na trhu existuje široký výběr různých typů vrtáků od mnoha výrobců, ne se všemi jsou uživatelé spokojeni. Pojďme se podívat, co jim na špatných vrtácích vadí a jak se jim vyvarovat.
Nejhorší vrtáky se rychle tupí a jsou nepřesné
Při průzkumu na uživatelských recenzí (Heureka.cz, Alza.cz) jsme zjistili, že nejhůře hodnocené vrtáky spojují stejné vlastnosti. Typicky se jedná o nekvalitní zpracování – použití horších materiálů, levnějších výrobních technologií a nižší výstupní kontroly. Horší hodnocení zpravidla mívají levné vrtáky od nerenomovaných výrobců. Uživatelé si v recenzích nejčastěji stěžují na:
- Rychlou ztrátu ostrosti (případně tupost už z výroby)
- Nepřesnou výrobu (křivé, špatně vybroušené…)
- Nepřesnou a neefektivní práci
- Kratší životnost, než očekávali
- Nevhodnost pro výrobcem udané použití
Příklady negativních recenzí z Heureka.cz a Alza.cz najdete v galerii na konci článku:
Jak se vyvarovat špatným vrtákům?
Připravili jsme pro vás pár tipů, které vám mohou pomoci při výběru kvalitních vrtáků:
- Nekupuje podezřele levné vrtáky a produkty od neznámých nebo nekvalitních výrobců – s takovými vrtáky se můžete setkat v supermarketech, hobby marketech či na čínských on-line tržištích. Ačkoliv se jejich koupě může jevit jako výhodná, poměr cena/kvalita je zde většinou velmi nízký.
- Vsaďte na osvědčené značky – renomovaní výrobci investují do vývoje, kvalitní výroby i lepší výstupní kontroly. Doporučit můžeme například značky Alpen, Bosch, DeWALT, Festool, Hikoki, Hilti, Fischer, Makita, Milwaukee apod.
Kvalitní vrtáky do dřeva
Kvalitní vrtáky do betonu a zdiva
Kvalitní vrtáky do kovu
- Připlaťte si za kvalitní zpracování – nebojte se investovat do lepších vrtáků se speciální technologií výbrusu nebo speciální povrchovou úpravou (např. titan, kobalt). Práce s takovými vrtáky bude efektivnější a vrtáky vám vydrží mnohem.
- Vybírejte podle konkrétního použití – do dřeva / kovu / betonu / železobetonu / cihel / kamene / obkladů…, pro vrtání s / bez příklepu apod.
- Nakupujte u specializovaných prodejců – ve specializovaných prodejnách a železářstvích většinou nabízí jen spolehlivé vybavení pro profesionály. Vyškolení personám vám navíc může pomoci vybrat ty nejlepší vrtáky pro daný účel.
- Dejte přednost kusovému prodeji – někdy může být výhodnější nakoupit vrtáky kusově nebo v menších sadách. Tak nakoupíte jen ty velikosti a typy, které skutečně potřebujete. A pokud se vám jejich kvalita neosvědčí, nebude vám tolik líto vyhozených peněz.
Galerie
Příklady negativních recenzí vrtáků (zdroj: Heureka.cz a Alza.cz):
Zdroje: Heureka.cz, Alza.cz
Rubriky
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.