Nejlepší doplněk pro kočku v roce 2023? Jednoznačně chytrý záchod | Arecenze
Menu

Nejlepší doplněk pro kočku v roce 2023? Jednoznačně chytrý záchod

Nejlepší doplněk pro kočku v roce 2023? Jednoznačně chytrý záchod

Úklid běžné kočičí toalety je pro většinu chovatelů ta nejméně oblíbená rutinní činnost. Toaleta často nepříjemně zapáchá a navíc hrozí riziko nákazy parazity či mikroorganismy. Všechny tyto nepříjemnosti opadají s automatickou toaletou, která se umí sama vyčistit. Jak funguje a jaké má výhody?

Jak chytrý záchod funguje

Automatická toaleta (nazývaná také samočistící nebo chytrá toaleta) je zařízení, které díky zabudované váze nebo pohybovým senzorům pozná, kdy v ní kočka vykoná svou potřebu. Toaleta následně mechanicky oddělí čistou podestýlku od výměšků, které buď zkapalní a spláchne do odpadu, nebo bezpečně uzavře v sáčku v kontejneru na odpad. Díky tomu se zápach ani choroboplodné zárodky nedostanou do kontaktu s prostředím.

Splachovací toalety jsou téměř bezúdržbové, po použití se také samy umyjí a vysuší horkým vzduchem. Vyžadují ale přívod vody a odtok výměšků do odpadu. Plní se místo běžného steliva speciálními omyvatelnými a znovu použitelnými granulemi. Toalety, které hromadí odpad do sáčků, jsou plnitelné běžnými typy steliva.

Sáček s odpadem pak stačí cca jednou týdně vyjmout a vyprázdnit. Chytré toalety lze ovládat přes aplikaci ve smartphonu. Díky tomu můžete i mimo domov přizpůsobovat chod zařízení dané situaci. Mnohé modely umožňují sledovat váhu kočky a frekvenci svého používání a vytvářet z údajů statistiky.

Jaké jsou výhody a nevýhody chytrých toalet

Hlavní výhody a nevýhody automatických kočičích toalet přehledně shrnuje tabulka:

Výhody Nevýhody
+ snadná údržba, která nevyžaduje každodenní ruční čištění

+ snadná likvidace znečištěného obsahu

+ nezapáchá, hygieničtější

+ ekologičtější a ekonomičtější řešení (menší spotřeba steliva, vody při mytí apod.)

+ možnost pohodlného ovládání smartphonem

– vyšší pořizovací cena

– možnost, že ji kočka nepřijme

– jedna toaleta nemusí stačit pro více koček

– splachovací typ vyžaduje dvě hadice (pro přívod vody a na odvod odpadu)

 

Podle čeho vybrat chytrý záchod

Hlavním kritériem výběru je velikost a počet koček v jedné domácnosti. Pro větší počet koček je nutné pořídit prostornější toaletu s větším objemem kontejneru na výkaly, nebo samosplachovací toaletu. Automatické toalety existují v otevřeném i krytém provedení. Každému mazlíčkovi vyhovuje něco jiného, vybírejte proto podle typu současné toalety.

Dalším důležitým faktorem je typ podestýlky – na výběr máte z běžného steliva, na které jste zvyklí, nebo ze speciálního typu. I když se chytrá toaleta sama čistí, jednou za čas je přesto nutné ji omýt. Proto se při jejím výběru zajímejte také o její obsluhu a způsob ovládání. Původní toaletu hned nevyhazujte, kočce může chvíli trvat, než nový záchod prozkoumá a přijme.

Jaký záchod pro kočku zvolit

Připravili jsme pro vás dva tipy na automatické toalety pro kočky.

Petkit Pura X

Petkit Pura X je inteligentní kočičí záchod se snadnou obsluhou a automatickou eliminací zápachu čisticím postřikem. Vysypání podestýlky kočkou zabraňuje speciální měkká podložka. LED displej a mobilní aplikace umožňují jednoduché ovládání. Bezpečnost a pohodlí mazlíčka zajišťuje 12 vysoce přesných senzorů.

Parametr Hodnota
Typ toalety krytá
Rozměry toalety 50,4 x 53,2 x 64,6 cm
Kapacita boxu na odpad až 7 l
Typ steliva běžné (z rostlin, jílu, betonitu)

 

 

13 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Cat Genie 120+

Cat Genie 120+ je automatická samočistící toaleta, která používá omyvatelné a opakovaně použitelné granule. Zařízení výměšky spláchne, poté se samo se umyje a vysuší. Nabízí čtyři režimy čištění a je vhodná i pro více koček. Součástí balení je první dávka omyvatelných granulí, lopatka a příslušenství pro připojení vody a odtok odpadu.

Parametr Hodnota
Typ toalety otevřená, bez poklopu
Rozměry toalety 49 x 42 x 60 cm
Kapacita boxu na odpad box není potřeba, výměšky se splachují odtokovou hadicí do odpadu
Typ steliva speciální omyvatelné granule

 

 

14 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Rubriky

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.