Menu

Nejočekávanější produkty roku 2022

Nejočekávanější produkty roku 2022

 

Technologický pokrok v posledních letech zrychluje čím dál více a někteří výrobci nám nepřináší novinky každý rok, ale už i několikrát ročně. Rok 2022 bude po stránce inovací důležitým rokem a slibuje celou řadu novinek.

Intel začne v druhé půlce roku prodávat vlastní grafické karty

V současnosti totiž trhu vládnou pouze produkty Nvidia a AMD. Když v roce 2017 najal Intel Raju Koduriho, bývalého architekta grafických karet AMD, začalo se proslýchat, že se americký výrobce chystá uvést na trh vlastní grafické karty

Obrázek ukazuje plány Intelu na vydávání prvních 4 generací grafických karet

Plán vydání grafických karet Intel Arc (Zdroj: Intel)

Dnes už víme, že v druhé půlce roku 2022 můžeme očekávat příchod prvních výkonných produktů třetího výrobce . První generace ponese název Alchemist a měla by naplňovat požadavky nižší a střední třídy. Intel to potvrdil  v únoru na výroční prezentaci pro investory. Ještě v prvním kvartálu se ale nejspíš dočkáme grafických karet Intel Alchemist v noteboocích.

Ty ukázal výrobce už na konferenci CES (Consumer Electronics Show) v lednu tohoto roku. Přesné parametry ještě Intel nepotvrdil, ale úniků informací přišla celá řada. Na co se tedy můžeme těšit?

  • Moderní výrobní proces 6nm od TSMC
  • Intel připravuje alternativu k upscalingu DLSS od Nvidie
  • Přislíbena byla podpora RayTracingu
  • Nejvyšší model by měl konkurovat grafické kartě GeForce RTX 3070 Ti
  • Minimálně v noteboocích umožní DeepLink spolupráci integrované a dedikované grafiky Intelu na jednom a tom samém renderu. Očekávat můžeme podstatné zvýšení výkonu, na testy si ale musíme počkat.

Ať už to dopadne jakkoliv, příchod třetího výrobce bude znamenat napjatější konkurenční boj. To by se mělo odrazit na snížení cen napříč odvětvím.

Televize s QD-OLED panelem nastaví nový standard kvality obrazu

Obrázek znázorňuje QD-OLED televizi Sony A95K

QD-OLED televize Sony A95K (Zdroj: Sony)

Na letošním CES byla představena také první televizní obrazovka s technologií QD-OLED. Zatímco s pojmem OLED jste se již jistě setkali, zkratka QD je novinkou. Vychází ze slovního spojení „Quantum Dots“, v překladu se jedná o „kvantové tečky“ a přináší s sebou úplně nové možnosti. První televize využívající kombinaci kvantových teček a OLED panelu by měly být na pultech obchodů v druhé půlce roku.

Technologie Svítivost Kvalita barev (včetně černé) Životnost Cena
LED (IPS/TFT/VA) Nižší Nižší Dlouhá Nižší
QLED Vysoká Střední Dlouhá Střední
OLED Střední Vysoká Kratší Vysoká
QD-OLED Vysoká Vysoká Dlouhá Vysoká

Co jsou kvantové tečky?

Malé krystaly na pomezí mikroskopického a makroskopického světa se vyznačují svými specifickými vlastnostmi. Tyto tečky jsou zajímavé svou schopností zachycovat elektrony, které dodávají tečce energii a tečka začíná vyzařovat světlo. A světla vyzařuje opravdu hodně.

Vlastnosti kvantových teček se liší podle jejich velikosti. Kvantové tečky s velikostí 6 nanometrů vyzařují červené světlo, 3 nanometrové body svítí zeleně a 2 nanometry velké „puntíky“ vyzařují světlo modré. Díky přímé závislosti vyzařované barvy na velikosti se dá dost přesně koordinvat, jakou barvu bude kvantová tečka emitovat.

Jak funguje klasická IPS/QLED obrazovka?

Běžné LCD televize využívají bílé podsvícení, které prochází celou řadou filtrů rozdílných barev. Pomocí přeskupování krystalů pak vyzařuje televize barevný obraz. Bílé světlo ale nelze snadno vyzařovat, využívá se tedy modrých LED diod, které jsou pokryté žlutým povlakem. Vyzařování modrého světla je totiž s ohledem na fyzikální zákony nejefektivnější. Žlutá barva povlaku přemění původní modré světlo na bílé.

Během tohoto proceso dochází ale k poměrně velkým ztrátám světla. To se dále ztrácí při průchodu jednotlivými filtry a výsledek je televize, která nijak zvlášť hodně nesvítí. Černá barva je navíc podsvícena také, takže kontrast není nejlepší.

Televize s technologií QLED využívají kvantových teček a částečně tak vylepšují nevýhody původních IPS panelů. Stále však zůstávají nevýhody spojené s celoplošným podsvícením. Televize s OLED panelem tedy poskytují lepší výsledky, ale jsou podstatně dražší.

Proč jsou QD-OLED televize tak revoluční?

Televize s OLED panely běžně využívají bílé podsvícení generované podobným způsobem, jako je tomu u LCD obrazovky. Podsvícení je tedy bílé a to, jak už jsme si řekli výše, není zrovna efektivní postup. Kvůli tomu mají OLED panely nižší svítivost než jejich QLED konkurence.

Největší přínos spočívá u QD-OLED ve změně logiky podsvícení. Místo toho, aby každá organická dioda emitovala jiné světlo, využívá QD-OLED jednotné modré podsvícení. To prochází buď přímo a vyzařuje modrou barvu, nebo jej kvantové tečky mění na červnou či zelenou barvu.

Největším přínosem této technologie tedy je výrazně vyšší svítivost obrazovky při zachování původních výhod technologie OLED, tedy hluboké černé barvy. QD-OLED televize si tedy berou to nejlepší z QLED a OLED obrazovek a mixují je dohromady.

iPhone 14

Obrázek ukazuje několik z modernějších iPhonů

V případě příští generace chytrých telefonů společnosti Apple toho klasicky dopředu moc nevíme. Existuje ale celá řada předpokladů, co by mohlo nastat. Mezi ty nejpravděpodobnější patří například zlepšení ve smyslu fotoaparátu a absence výřezu v displeji. Na očekávání se postupně podíváme níže.

Dostaneme vylepšené rozlišení fotoaparátu?

Od dob iPhonu 6s se iPhony posunuly dlouhou cestu kupředu a zlepšily se snad ve všech parametrech. Snad jediným, který se za těch necelých 7 let nepohnul z místa je rozlišení snímače hlavního fotoaparátu. Ten už od dob iPhonu 6s využívá 12 megapixelů. Nyní se ozývají zvěsti, že bychom se mohli dočkat až 48 megapixelové hlavní kamery. To by samozřejmě znamenalo nárůst kvality fotek, když vezmeme v potaz, co vše Apple dovede udělat se stávajícím snímačem.

Zatím je ale předčasné se radovat, americký výrobce ne vždy splní naše očekávání. Reálná je také varianta, že snímač bude sice fyzicky obsahovat 48 megapixelů, ale bude je sdružovat po čtyřech pixelech na jeden velký. To je běžná praxe, kterou využívají všichni ostatní výrobci telefonů. Reálný scénář pak říká, že by kamera dovolila fotit 48 megapixelové fotografie za dobrého světla a v přítmí by telefon bez možnosti volby uživatele pixely sdružoval na větší.

Výřez v displeji se změní.

Jedním z předpokladů, které se zdají být důvěryhodné a vycházejí z poznatků většího množství analytiků, je odstranění stávajícího velkého výřezu v displeji (notche). Ten by mohla nahradit dvojice průstřelů, podobně jako to konkurenční výrobci dělají už dlouhá léta.

Přijdeme o SIM kartu?

Další analytici předpokládají, že by Apple mohl udělat krok směrem k telefonům bez fyzické SIM karty. Nově by tak telefon disponoval pouze eSIM kartou. Tento krok by byl poměrně logický a pravděpodobně by se lišil v rámci konkrétních trhů, pro které by byly iPhony určeny.

Procesor A16 a další pokroky

Jako každý rok dojde s nejvyšší pravděpodobností k osazení nového procesoru, tentokrát by to měl být v pořadí křemík s označením A16. Protože i nyní je výkon procesoru A15 stále vcelku bezkonkurenční, a to i s ohledem na spotřebu baterie, rozhodně se máme na co těšit.

Lenovo dává letošními ThinkBookem Plus Gen 3 jasně najevo chuť inovovat

Obrázek ukazuje nový ThinkBook Plus Gen 3

ThinkBook Plus Gen 3 (Zdroj: Lenovo)

Od příchodu ohebných telefonů jsme se jen málokdy dočkali větších inovací, co se týče konstrukce mobilů a počítačů jako takových. Jedním ze zcela originálních zařízení, které se začnou v nejbližších týdnech prodávat, patří ThinkBook Plus Gen 3. Výrobce zkombinoval klávesnici a široký displej s rozlišením 3K s tabletem. Vzniklo tak zařízení, které oceníte spíše při kreativní práci.

Notebook má využívat moderní procesory Intel 12. generace (Alder Lake). Není sice jisté, že se toto provedení uchytí, ostatně podívejte se na fotku zařízení sami. Ale stylus umístěný v těle v kombinaci se spolehlivou kvalitou produktů řady ThinkBook zní zajímavě. Jak si povede notebook v testech uvidíme později, chválíme ale Lenovo za inovativní řešení, takových originalit bychom rádi viděli více.

Intel a AMD svedou letos boj o trůn na poli procesorů

Teprve koncem roku 2021 vydal Intel procesory generace Alder Lake (Intel 12. generace), které překonaly produkty AMD ve všech parametrech. To se dalo očekávat, protože AMD vydalo svou současnou generaci Zen 3 (Ryzen 5000) už v roce 2020. Ve třetím kvartálu roku by měly být na trh uvedeny procesory Intel Raptor Lake. AMD nezahálí a chystá pro letošní rok hned dvě generace.

Intel Raptor Lake (Intel 13. generace)

Současná generace procesorů Intelu byla v počítačích průkopníkem big.LITTLE přístupu. Procesory sestávají z velkých výkonných a malých efektivních jader. Díky tomu získal Intel solidní náskok i v mnohovláknovém výkonu, ve kterém excelovalo tradičně původně AMD.

Obrázek zobrazuje snímek z prezentace Intel Raptor Lake

Snímek z prezentace Intel Raptor Lake (Zdroj: Intel)

Začátkem února ale Intel vnesl světlo také na připravovanou generaci Raptor Lake. Ta bude vyrobena na stejném výrobním procesu Intel 7, ale dočká se nové architektury. IPC by mělo narůst o 10 %, to znamená, že pokud budou mít procesory stejnou frekvenci jako současná generace, výkon poroste právě o oněch 10 %.

Velký posun má ale přijít v použití malých jader. Těch oznámil Intel pro Raptor Lake dvojnásobný počet. Nejvyšší model Intel Core i9-13900K tak bude disponovat 8 velkými jádry a 16 malými (aktuálně 8). Tím se mnohovláknový výkon zvedne ještě více. Socket bude stejný, jako u Alder Lake, tedy LGA 1700.

AMD Zen 4 a Ryzen 6000 pro notebooky

Zatímco Ryzen 6000 je spíše takovou rychlou reakcí, kterou se nemá moc smysl zabývat, koncem léta vyjde pokročilý Ryzen 7000 s architekturou Zen 4. Zatím o nich moc informací nemáme, ale pár věcí je již jasných. Procesory budou používat nový socket AM5 a postaveny budou na pokročilém výrobním procesu 5 nm od TSMC.

Obrázek ukazuje Lisu Su (CEO AMD) se vzorkem procesoru generace Zen 4

Lisa Su představila vzorek Zenu 4 na CES 2022 (Zdroj: AMD)

Začínají se objevovat také první testy Ryzenu 6000 v noteboocích. AMD ve svých prezentacích slibovalo perfektní energetickou efektivitu a tento slib se ukázal být pravdivý. Nové procesory budou Intelu zdařile konkurovat při nižší spotřebě, výhodné tak budou pravděpodobně v tenkých herních noteboocích a ultraboocích.

Největší pokrok přichází s integrovanou grafikou těchto procesorů. Ta je výrazně výkonnější, než grafika osazená na čipech Intel Core i9-12900H a umožní zcela plynulé hraní. Podporuje dokonce i RayTracing.

Samsung Galaxy Fold 4 a Flip 4

Obrázek ukazuje Samsung Galaxy Fold 3

Stávající Samsung Galaxy Fold 3 (Zdroj: Samsung)

Ohebné mobily si našly v posledních telech poměrně širokou klientelu a v některých zemích se už derou na nejvyšší příčky v objemu prodejů Jihokorejského výrobce. Informací zatím k chystaným modelům zatím nepřišlo mnoho, některá očekávání ale byla již prakticky vyvrácena.

Jeden z poměrně úspěšných informátorů, konkrétně @FrontTron (Twitter), už předestřel, že zatím neexistuje prototyp, který by měl v těle slot pro stylus S-Pen. Do vydání telefonu ale ještě nějaký ten pátek zbývá a Samsung má v oblibě překvapit na poslední chvíli. V konstrukci ale zatím asi prostě dostatek místa není, přednost má zmenšení tloušťky telefonu.

Samsung Galaxy Fold 3 vsadil na kameru skrytou pod displejem a „odstranil“ tak průstřel v displeji. Tenhle krok se ale moc nepovedl a řešení působilo hůře, než kdyby měl displej klasický černý puntík. V příští generaci se dočkáme téměř jistě změny, nebo vylepšení současného provedení. Změnit by se mohl poměr stran, telefon by tak byl po rozevření spíše širší.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.