Menu

Válka dronů: Na Ukrajině jich měsíčně padne více než 10 000. Které modely koupíte i u nás?

Válka dronů: Na Ukrajině jich měsíčně padne více než 10 000. Které modely koupíte i u nás?
Ilustrační obrázek

Použití dronů v rusko-ukrajinské válce zatím nemá v dějinách lidstva obdoby. Bezpilotní letouny se sice v ozbrojených střetech používají už řadu let, nikdy se ale nasazovaly tak intenzivně. Specialitou této války je také masivní nasazení dronů pro původně komerční a hobby účely.

V rozmanitém bezpilotním arzenálu obou zúčastněných stran tak můžeme vedle sebe vidět  “kamikaze” drony na jedno použití, oktokoptéry shazující bomby, sledovací bezpilotní letouny velikosti dopravních letadel a kompaktní DJI kvadrokoptéry prozkoumávající bojiště. Které drony bojují na Ukrajině a které z nich jsou dostupné na našem trhu?

Doposud největší válka dronů

Historie válečných bezpilotních letounů a podobných zařízení sahá hluboko do minulosti. V roce 1849 Rakušané pod vedením maršála Radeckého bombardovali Benátky pomocí balónů s náložemi. Jednalo se o vůbec první bombardování ze vzduchu v dějinách. Drony jako takové byly úspěšně použity například ve válce ve Vietnamu, v Kosovu, v Afghánistánu nebo v Iráku.

Válka na Ukrajině proto není prvním střetem dronů, je ale první rozsáhlou válkou, ve které se na obou stranách široce používají primárně armádní i původně komerční drony. Masivní nasazení dronů dokládá odhad institutu United Services Institute, který hovoří o ztrátě 10 000 dronů každý měsíc jen na straně Ukrajiny.

Ilustrační obrázek

Drony v mnohém nahradily letadla

Kvůli masivní protivzdušné obraně nebylo možné nasadit ve velkém počtu proudové letouny s posádkou. A tak je pro potřeby zpravodajství a bombardování tanků nahradily drony, které jsou relativně levné, lépe dostupné, snadno létají a především jsou bezpečnější pro jejich obsluhu. Bezpilotní systémy proto hrají v rusko-ukrajinské válce velmi důležitou roli.

Primární funkcí dronů je průzkum, sledování a shromažďování zpravodajských informací. Jsou vybaveny kamerou, která poskytuje cenné informace o pohybu nepřátelských jednotek, umístění nepřátelských základen a dalších potenciálních cílů. Videozáznamy z útoků zároveň slouží pro účely propagandy, jako například ničení ukrajinských měst ruskými silami. Kromě toho jsou bezpilotní letouny využívány při samotném řízení a vedení útoků – bombardování nepřátelských cílů či rozptýlení obrany.

Nejzajímavější modely dronů na Ukrajině

Specialitou zapojení dronů na Ukrajině je velká účast civilních modelů. Odhaduje se, že většina bezpilotních letounů, které používají ukrajinské síly, byly původně navrženy pro komerční účely. Jedná se zpravidla o upravené kvadrokoptéry čínských výrobců, jako jsou modely Autel Evo II nebo řada DJI Mavic. I přestože tyto systémy na bojišti zpravidla dlouho nevydrží, jsou vzhledem ke své nízké ceně postradatelné. Jejich další předností je snadná pilotáž.

Díky podpoře z řad jednotlivců a crowdfundingovému úsilí veřejnosti je Ukrajina civilními drony průběžně zásobována. Dalšími drony nasazenými v Ukrajině jsou primárně armádní systémy. Protože je počet různých modelů vysoký a je obtížné se v nich orientovat, rozdělíme je do dvou kategorií na:

  • Rotační drony s vrtulemi 
  • Drony s pevnými křídly

A u každé kategorie uvedeme několik nejzajímavějších zástupců, včetně těch dostupných na našem trhu.

Rotační drony

Ilustrační obrázek

 

Rotační drony v mnohém připomínají vrtulník. Jejich vrtule jim umožňují vzlétnout a přistát vertikálně nebo se vznášet a stabilně zaznamenávat vybraný cíl. Oproti dronům z pevnými křídly jsou zpravidla menší, pomalejší a mají kratší dobu letu. Vojáci je proto používají především pro mise na kratší vzdálenosti. Většinou mají elektrický pohon.

Model Provozovatel Místo výroby Původ Rozpětí křídel Doba letu Nejvyšší rychlost Vojenské využití
R18 Ukrajina Ukrajina Vojenský asi 1,8 m 40 minut Neuvedeno Bombardování tanků
Autel Evo II Ukrajina Čína Komerční 40 cm 40 minut 72 km/h Místní průzkum, bombardování
KBLA-IVT Rusko Rusko Vojenský 4,6 m 60 minut Neuvedeno Průzkum, odvádění pozornosti
Řada DJI Mavic Ukrajina Čína Komerční 20 cm 31 minut 47 km/h Průzkum a lokalizace cílů
Golden Eagle Ukrajina USA Vojenský asi 51 cm až 55 minut 80 km/h Průzkum
Skydio X2 Ukrajina USA Vojenský 66 cm 35 minut 40 km/h Průzkum

 

Se kterými modely se setkáte na českém trhu?

S některými z těchto dronů se můžete běžně setkat i v našem prostředí. Jedná se o drony od čínských výrobců DJI a Autel Robotics. Řada Autel EVO II zahrnuje několik modelů dronů. Varianta Autel EVO II DUAL 640T představuje první dron na světě s 8K kamerou. Kvalitu jeho snímků ještě zvyšuje čtyřnásobný bezdrátový zoom. Mezi jeho další přednosti patří skvělá výdrž až 40 min a letová rychlost až 72 km/h. Dron váží 1,1 kg a stojí okolo 130 000 Kč.

Řada DJI Mavic zahrnuje více různých modelů od malého 259 g dronu Mavic Mini, až po téměř kilový Mavic 3 Pro Fly More Combo. Ten je vybaven trojitým fotoaparátem s 5,1K kvalitou obrazu a objektivy s různou ohniskovou vzdáleností. Jeho maximální doba doletu je 43 minut a maximální rychlost 43 km/h. Orientační cena modelu Mavic 3 Pro Fly Combo je 90 000 Kč.

V České republice (a nejen zde) jsou pořádány různé kampaně s cílem vybrat peníze na nákup civilních i specializovaných dronů pro Ukrajinu. Má se jednat o například o již výše zmíněnou modelovou řadu DJI Mavic a také o řady DJI FPV a DJI Matrice. DJI FPV jsou závodní drony s kamerou na přední straně letounu. Záběry jsou proto pořizovány z pohledu první osoby (z First-Person View). Jsou velmi výkonné a dosahují rychlosti až 150 km/h. Stojí okolo 30 000 Kč.

DJI Matrice je řada robustních profesionální dronů, které unesou až 6 kilovou zátěž. Některé dokáží letět rychlostí až 83 km/h a snášet teploty od -20 do 50°C. Jsou větruodolné (do 12 m/s), voděodolné (IP55) a mají integrovány různé pokročilé senzory (termální kameru apod.). Jejich cena se pohybuje v rozmezí 200 000 – 300 000 Kč za kus.

Drony s pevnými křídly

Ilustrační obrázek

 

Drony s pevnými křídly jsou nejběžnějším typem armádních bezpilotních letounů. Svým vzhledem připomínají běžná letadla. Jejich předností je větší doletová vzdálenost a vyšší rychlost. Mohou být elektrické nebo se spalovacím motorem.

Některé svou velikostí předčí i dopravní letadla – viz RQ-4 Global Hawk, jehož rozpětí křídel je větší než u Boeingu 757. Patří sem i tzv. potulná munice, čili autonomní sebevražedné “kamikaze” rojové drony s tlačným motorem, jako je HESA Šáhid-136 s doletem až 2 500 km.

Model Provozovatel Vyrobeno v Původ Rozpětí křídel Doba letu Nejvyšší rychlost Vojenské využití
Bayraktar TB2 Ukrajina Turecko Vojenský 12 m Více než 20 hodin 160 km/h Odstřelování tanků
RQ-4 Global Hawk USA USA Vojenský 40 m Více než 34 hodin Vyšší než 600 km/h Průzkum
UJ-22 Airborne Ukrajina Ukrajina Vojenský 9,75 m 7 hodin 160 km/h Zpravodajství, pozorování
The Forpost („Outpost“) Rusko Rusko Vojenský 8,5 m 20 hodin 40 km/h Bombardování tanků a dalších cílů
Orion (Inokhodets / “Ambler”) Rusko Rusko Vojenský 14,6 m 24 hodin 193 km/h Průzkum, odstřelování tanků
HESA Šáhid-136 Rusko Írán Vojenský 2,5 m Neznámá Přes 185 km/h Sebevražedný “kamikaze” dron – ničení pozemních cílů
ZALA 421-16E5 HD Rusko Rusko Komerční 5,2 m 6 hodin 120 km/h Průzkum, nasměrování laserem naváděných střel

Český dron Bivoj

V rámci kampaně Zbraně pro Ukrajinu – Český dron pro Ukrajinu bylo vybráno více než 31 milionů korun na bojový dálkově řízený dron od českého výrobce. Jedná se o systém s pracovní přezdívkou “Bivoj”, který je zatím v testovací fázi. Aby jej mohla zařadit do výzbroje Armáda České republiky, musí nejprve získat vojenskou certifikaci. Ověření letounu v akci na ukrajinské frontě tento proces výrazně urychlí.

Dron je vyráběn v pozorovací verzi s primární funkcí získávat data z bojiště. Je ale možné jej dodatečně upravit na bojovou verzi. Vzletová hmotnost tohoto bezpilotního letounu s pevnými křídly je 25 kg a nosnost 8 kg. Rozpětí křídel činí 3,3 metru, dolet je 200 km a výdrž ve vzduchu 4 hodiny. Dodávaný set obsahuje odpalovací zařízení, pozemní stanici, průzkumný dron, útočný dron a sebevražedný dron a stojí 30 000 000 Kč.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.