Menu

Notebook jako lego? Výrobce FrameWork boří zavedená pravidla a sází na udržitelnost

Notebook jako lego? Výrobce FrameWork boří zavedená pravidla a sází na udržitelnost

Psal se rok 2020, když bývalý hlavní inženýr projektu Oculus, Nirav Patel, který se pro Facebook zabýval virtuální realitou, založil společnost Framework Computer Inc.. S ní poté vyrazil do boje proti dnešnímu trendu notebooků, které často nejen že nejdou upgradovat, ale ani opravit. Rozhodl se proto začít vyrábět notebooky, které si doslova sestavíte jako dětskou skládačku, přesně podle vlastních potřeb a představ.

O rok později se na světlo světa dostal první model tzv. skládacího notebooku, který přinesl revoluci v nakupování výpočetní techniky. Celý laptop je navržen tak, aby si ho uživatel mohl sám skládat i rozkládat. Nakupující se tak bez nutnosti technika dostane ke všemu hardwaru, který v laptopu můžeme najít. Při nákupu notebooku Framework si můžete postupně navolit každou součástku od procesoru až po harddisk a paměti RAM.

Firma tím nejen že umožnila komukoliv notebook rozebrat a upravovat, ale je to i jejich strategie, kterou se chlubí na všechny strany. Není tak divu, že notebook jako skládačka již má mnoho příznivců a jeho popularita stále roste. Napomáhá tomu i fakt, že jednoduchá domácí oprava laptopu výměnou vadné součástky ušetří nejen peníze, ale i životní prostředí, neboť zlikvidovat jeden procesor či harddisk je daleko jednodušší a ekologičtější, než vyhodit celý laptop.

Notebook jako lego

Tím ale možnosti tohoto notebooku zdaleka nekončí. Největší boom totiž zajišťují možnosti konektivity, které doslova fungují jako lego. Ať už totiž potřebujete, aby váš laptop obsahoval HDMI, DVI, standardní USB či USB-C pro napájení a připojení telefonu, můžete si je objednat všechny a jednoduše si zapojit k laptopu to, co zrovna potřebujete.

Jednotlivé komponenty se totiž prodávají jako kostičky, které jen zacvaknete do laptopu tak, že po zapojení všech dostupných přípojek vypadá laptop stejně jako jakýkoliv notebook, který je běžně k dostání. Pokud tedy přijedete někam na návštěvu kde bude mít televize jinou přípojku, než kterou máte doma, jednoduše vycvaknete konektor DVI a nahradíte ho HDMI či naopak. Díky tomuto „lego systému“ se váš laptop stane multifunkční přenosnou stanicí.

FrameWork není žádné modulární ořezávátko

Od letošního roku nejsou notebooky Framework postavené jen na čipech Intel, a tak v nabídce nalezneme i modely postavené na platformě AMD. U Intelu lze vybírat z několika modelů i5 a i7 11. až 13. generace, zatímco u AMD Framework vsadil na procesory Ryzen 5 a 7 sedmé generace. V obou případech můžete zvolit až 64 Gb RAM a až 4 Tb pro pevný disk.

Není to však jediná novinka, se kterou Framework přišel na trh. Od letošního roku se totiž krom základních variant s 13-ti palcovým displejem začaly připravovat do prodeje i varianty s velkým 16-ti palcovým displejem a podporou dedikované grafické karty.

Oproti konkurenci si zakoupený model můžete sami upgradovat, aniž by to mělo vliv na záruku, která je jeden rok. Výrobce dokonce zašel ve své otevřenosti tak daleko, že si můžete vybrat i jaký chcete modul Wifi, Bluetooth či jestli máte zájem o čtečku paměťových karet.

V Česku bohužel zatím bez zastoupení

Cenová nabídka jednotlivých konfigurací se dost liší a nejlevnější modely se momentálně pohybují na hranici 720 dolarů, což je v přepočtu necelých 16 000Kč. Nutno podotknout, že cena odpovídá kvalitě a výkonu jednotlivých komponent, neboť Framework nenabízí žádny low-end procesor. Ty nejlepší modely se pak mohou vyšplhat na cenu přes 50 000 Kč.

Pro české občany bohužel neexistuje česká distribuce, není tedy k dispozici ani česká klávesnice. Co se softwaru týče, můžete si nechat nainstalovat windows, ale rozhodně to není podmínka. Zakoupit si můžete jen laptop a systém si můžete nahrát, jaký chcete.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.