Menu

Tato okružní pila projíždí dřevem jako máslem, o prst se ale zastaví

Tato okružní pila projíždí dřevem jako máslem, o prst se ale zastaví
Ilustrační obrázek

Dříve nebylo truhláře, který by měl všechny prsty. Jen v USA docházelo k 3 000 amputací jednoho a více prstů ročně na následky stolních pil. Dnes naštěstí nabízí moderní nářadí lepší bezpečnostní prvky. Vrcholnou technologií je v této oblasti tzv. SawStop, který zastaví kotouč pily za méně než 5 milisekund, aniž by došlo k vážnému poranění. Nevěříte? 

Technologie u nás není příliš známá

Nejedná se přitom o žhavou novinku v testovací fázi. Technologie SawStop-AIM je stará čtvrt století a její funkčnost byla vyzkoušena na párcích, umělých a dokonce i pravých lidských prstech. Okružní pily se SawStop jsou k dostání na americkém trhu už 20 let.

U nás je nabízí relativně krátce značka Festool. Stolní okružní pila Festool TKS 80 EBS výrazně snižuje riziko závažných řezných poranění ruky a přitom nabízí přesné zpracování dřeva bez otřepů. Její cena se v závislosti na příslušenství pohybuje v rozmezí 50 000 – 100 000 Kč

Technologii SawStopp-AIM vyvinul v roce 1999 Steve Gass, americký hobby truhlář s doktorátem z fyziky. Následovalo zkonstruování prvního prototypu a série úspěšných testů s párkem. Gass poté vyzkoušel technologii na vlastním levém prsteníčku ošetřeném lokálním anestetikem. Kotouč se zastavil dle očekávání dřív, než došlo k závažnému poškození prstu. Vynálezce utrpěl pouze povrchovou ránu,  která poměrně silně krvácela.

Princip SawStop je velmi důmyslný

SawStop-AIM funguje na principu detekce rozdílu ve vodivosti a napětí mezi dřevem a lidskou tkání (případně předmětem s podobným obsahem vody). Zabudovaný oscilátor generuje 12voltový, 200 kHz pulzní elektrický signál, který je přenášený na destičku na jedné straně pilového kotouče. Jakmile druhá destička na druhé straně signál zachytí, odešle jej do prahového detektoru.

Lidský prst při dotyku s kotoučem způsobí, že signál klesne pod prahovou hodnotu, čímž se spustí detektor. Podle vynálezce by k tomu měl stačit jen velmi krátký dotyk s jediným zubem kotouče. Vzápětí se aktivuje brzda, která zatlačí pomocí pružiny hliníkový blok do kotouče. Ten jinak přidržuje drát, který je pomocí zkratu okamžitě přepálen.

Technologie má i svá úskalí. Musí být vypnutá při řezání mokrého dřeva, které by pila mylně detekovala jako lidskou tkáň. Po každé aktivaci je nutné vyměnit poškozený pilový kotouč a kazetu se systémem SawStop. To se ale nezdá jako velký problém v porovnání se zachráněným prstem.

Zatím ji vlastní Festool, brzy by se mohla rozšířit

V roce 2001 obdržela společnost SawStop Steva Gasse bezpečnostní pochvalu od americké komise pro bezpečnost spotřebitelských výrobků (CPSC). Po neúspěšném pokusu prodat licenci některému z velkých výrobců nářadí zahájila společnost SawStop svou vlastní výrobu. Postupně se tak stala jedním z předních dodavatelů stacionárních stolních okružních pil v USA.

V roce 2017 koupila firmu SawStop německá společnost Systems Holding AG, pod kterou spadá značka Festool. Nicméně, v roce 2026 vyprší všechny patenty technologie SawStop. A proto lze očekávat, že tuto technologii začnou používat i další výrobci dřevozpracujícího nářadí. Díky tomu by mohla být pro mnohé uživatele finančně přístupnější.

 

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.