Menu

Ohrožuje 5G lidské zdraví a životní prostředí? Hliník na hlavě vás neochrání

Ohrožuje 5G lidské zdraví a životní prostředí? Hliník na hlavě vás neochrání

Sítě 5G se v posledních letech staly hitem nejen mezi fanoušky moderních technologií, ale také mezi stoupenci konspiračních teorií. Jaký je skutečný dopad 5G sítí na životní prostředí a lidské zdraví?

5G sítě bývají považovány za revoluci v komunikaci a konektivitě. Poprvé byla tato technologie spuštěna v dubnu roku 2019 v Jižní Koreji, hned vzápětí následovaly Spojené státy Americké. Už tehdy se jí prorokovala zářná budoucnost. Co to vlastně je ona vzývaná 5G? Pátá generace bezdrátových systémů je telekomunikačním standardem, který oproti čtvrté generaci umožňuje výrazně rychlejší přenos dat.

Vliv 5G sítí na životní prostředí a lidské zdraví

5G údajně způsobuje rakovinu, roznáší koronavirus, zabíjí ptáky a zvěř. V médiích se v době koronavirové pandemie objevovaly informace o útocích na 5G vysílače ve Velké Británii. Pozadu nezůstali ani Češi – můžeme zmínit dezinformační video, dle nějž v Napajedlech na Zlínsku 5G sítě způsobily nákazu koronavirem 40 lidem, nebo případ muže na Jihlavsku, který kleštěmi poničil 9 vysílačů 5G.

Případ Jeseník

Jak to vypadá, když se spustí dezinformační kampaň, si na vlastní kůži mohli vyzkoušet v Jeseníku na Šumpersku. Ten byl v roce 2020 jedním z pěti měst, kterým byla nabídnuta možnost testování 5G. Šlo o otestování aplikace na pomoc seniorům na dálku.

Ve městě se zformovala hlasitá opozice volající po referendu a v Jesenickém deníku vycházely články o zlotřilé radnici vědomě hazardují s životy občanů. Přes tuto dezinformační kampaň bylo testování 5G v Jeseníku spuštěno a dosud “nečekaně” nejsou žádné zprávy o zvýšeném výskytu koronaviru, mozkových nádorů či úmrtí zvířat v důsledku 5G.

Vliv 5G sítí na zdraví lidí

Na toto téma byla provedena celé řada studií. Zde můžeme zmínit např. metaanalýzu 5G mobilní sítě a zdraví – nejnovější vědecký přehled výzkumu nízkofrekvenčních polí nad 6 GHz (zdroj), která zpracovává 107 experimentálních studií. V závěru se píše, že nebyly nalezeny důkazy o možném negativním vlivu 5G sítí na lidský organismus.

Vyvracení mýtů o 5G sítích se věnuje také Český telekomunikační úřad. „Na frekvencích, které se chystají na přenos 5G, ještě donedávna běžel mnohem silnější televizní signál, který přijímala téměř každá rodina,“ vysvětlil Tomáš Kolder z Huawei.

Žádný rozdíl z hlediska bezpečnosti také není oproti 4G, jak uvedl David Spies z Nordic Telecom: “Elektromagnetické vlny jsou již dnes naší každodenní realitou života v moderní společnosti. 5G technologie se v tomto směru neliší od předchozích generací mobilních technologií. V blízké době je plánováno 5G na frekvenci 700 MHz, tedy frekvenci podobné jako dnes běží 4G (800 MHz) a obdobné budou i vysílací výkony. Není tedy důvod se domnívat, že by 5G technologie měla na zdraví člověka jiný vliv než 4G.“

Vliv 5G na životní prostředí

Přes veškeré mýty o tom, jak 5G sítě zabíjejí ptáky, včely či stromy v okolí, ani v tomto směru se nemusíme obávat. Naopak můžeme najít spoustu využití, jimiž k udržitelnosti a k ochraně životního prostředí může přispět – např. zlepšení energetické efektivity a snížení emisí skleníkových plynů. Větší kapacita a rychlost přenosu dat umožní lepší správu dopravy a logistiky. Inteligentní dopravní systémy a chytrá města budou schopny optimalizovat trasování vozidel a snížit zácpy, což přispěje ke snížení emisí.

Výhody 5G sítí

5G nabízí mnohem vyšší rychlost přenosu dat (potenciál 10 gigabitů za sekundu), a to až 100krát ve srovnání s 4G, nižší odezvu sítě (1-5 ms místo 20-30 ms) a větší kapacitu pro připojení více zařízení současně. 5G také zaručuje spolehlivější přenos dat a lepší pokrytí signálu. Otevírá také prostor pro inovace v oblasti internetu a umožňuje rychlejší stahování souborů, streamování videa ve vysokém rozlišení a plynulé hraní online her. Přínos v oblasti ochrany životního prostředí již byla nastíněna, na závěr ještě může být zmíněna široká škála využití ve vědě, v medicíně a také na poli umělé inteligence.

Chcete mobilní telefon s 5G?

Pokud zvažujete koupi mobilního telefonu s 5G, určitě stojí za zvážení požadavky, které na toto zařízení máte, způsob, jakým ho plánujete využívat aj. Pro někoho je nejdůležitějším faktorem cena, jiný dbá na kvalitu fotoaparátu a videa, displej, výkon, procesor, paměť nebo design.

Obecně za jedny z nejlepších 5G mobilních telefonů bývají považovány tyto tři: Apple iPhone 14 Pro se špičkovým fotoaparátem a komunikací skrze satelity, Samsung Galaxy S23 s výkonným procesorem a trvanlivou baterií či Xiaomi 13 Pro s vylepšeným designem a skvělým displejem.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.