Menu

Budou obchody 8. května na Den vítězství zavřené? Legislativa mezi svátky rozlišuje 

Budou obchody 8. května na Den vítězství zavřené? Legislativa mezi svátky rozlišuje 
Ilustrace: Arecenze

V České republice platí zákon upravující otevírací dobu o svátcích už od roku 2016. Přesto jsme si stále na zmatečnou legislativu nezvykli a mnozí z nás každoročně tápou, zda mají obchody v následující svátek otevřeno, nebo zavřeno. Pojďte se s námi podívat, jaká bude otevírací doba obchodů ve svátek 8. května na Den vítězství a kterých prodejen se omezení týká.

Bude 8. května zavřeno, nebo otevřeno? Legislativa mluví jasně

Letos již osmým rokem platí v naší republice úprava nuceného zavírání obchodů. Řada lidí si však ještě stále nezvykla a je zmatena tím, že se otevírací doba v různé státní svátky liší. Pojďme si v tom udělat pořádek – podívejte se, ve které svátky musí mít obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních zavřeno:

  • Nový rok,
  • Velikonoční pondělí,
  • 8. května,
  • 28. září,
  • 28. října,
  • vánoční svátky 25. a 26. prosince.

Přestože jste si v první květnový svátek, tedy na Svátek práce, mohli bez obav zajít nakoupit, druhý květnový týden tomu bude naopak. 8. května na Den vítězství budou obchody zavřené.

Zákon se netýká všech obchodníků

Zákon o úpravě otevírací doby, který u nás platí od července roku 2016, se však netýká všech prodejen. Platí pouze pro obchody, jejichž prodejní plocha přesahuje 200 metrů čtverečních.

Naopak se tato legislativa netýká čerpacích stanic, lékáren a prodejen v místech zvýšené koncentrace cestujících (na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích). Zároveň výjimku tvoří také prodejny ve zdravotnických zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.

Večerka u vašeho domu bude mít možná otevřeno

Večerek je v České republice hned několik tisíc. Jejich sortiment tvoří obvykle potraviny, domácí potřeby, drogerie a také trafikářský sortiment, jako jsou cigarety a tabákové výrobky. Jelikož tyto prodejny obvykle svou prodejní plochou nepřesahují 200 metrů čtverečních, budou mít ve svátek 8. května otevřeno. Možná jednu takovou večerku máte v blízkosti vašeho bydliště, a tak nákup nezbytných potravin a dalšího zboží nemusíte řešit dopředu.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.