Menu

Pákový vs. automatický kávovar 2024: Každému jinak

Pákový vs. automatický kávovar 2024: Každému jinak

Výběr správného kávovaru může být pro nadšence do kávy nesnadný úkol. Rozhodování mezi pákovým a automatickým kávovarem je totiž stále aktuální téma. Každý z nich nabízí unikátní zážitek a výhody, konečná volba však závisí na individuálních preferencích a potřebách uživatele. Pojďme společně rozlousknout, zda pro vás bude lepší volbou automatický, nebo pákový kávovar. 

Pákový vs. automatický kávovar – pohodlí, nebo kreativita?

Zatímco pákový kávovar je spojením umění a kreativity, automatický kávovar nabízí především pohodlí, rychlost a konzistenci výsledků. Při výběru tak musíte zvážit vaše očekávání a časové možnosti, které na přípravu kávy každodenně máte. Podle jakých 3 parametrů byste měli mezi pákovým a automatickým kávovarem vybírat?

  • Osobní preference

Pokud milujete interakci s každým prvkem kávové přípravy a hledáte jedinečný zážitek, pákový kávovar je pro vás ideální volbou. Pokud ale naopak oceníte spíše pohodlí a efektivitu, bude pro vás vhodnějším řešením automatický kávovar.

  • Časové možnosti a zkušenosti

Příprava kávy v pákovém kávovaru vyžaduje čas a určitou míru dovedností. Budete se ale přitom cítit jako opravdový barista. Automatický kávovar je naproti tomu vhodný pro ty uživatele, kteří preferují rychlou a bezproblémovou přípravu, ideálně stiskem jediného tlačítka.

  • Finanční rozpočet

Některé pokročilejší pákové kávovary s vlastním mlýnkem a moderními prvky mohou být finančně náročnější. Jestliže ale oželíte některé moderní technologie, pak se nemusí jednat o vysokou investici, základní modely seženete od 2 000 Kč. Naproti tomu moderní automatické kávovary s výborným výkonem mohou stát i desítky tisíc korun.

Pákový kávovar: Tradiční umění přípravy kávy

Pákový kávovar je známý také jako ruční nebo manuální a pro mnohé už dnes představuje spíše starou školu způsobu přípravy kávy. Interakce s kávovým procesem v tomto případě umožňuje baristovi či běžnému uživateli v domácnosti dosáhnout maximální kontroly nad každým krokem.

U pákových kávovarů navíc můžete ocenit také estetiku, kterou tato zařízení přinášejí do kuchyně. U některých modelů se dočkáte špetky moderních technologií, avšak v této kategorii dominují spíše retro prvky.

3 nejlepší pákové kávovary pro rok 2024

I v roce 2024 si pákové kávovary stále udržují svoji popularitu mezi vášnivými milovníky kávy. Pokud také hledáte umělecký a individuální přístup k přípravě každého šálku, pak určitě stojí za investici. Podívejte se na přehled nejlepších pákových kávovarů pro rok 2024 a vyberte si model, který vyhovuje vašim potřebám a očekávání.

Název produktu Běžná cena Zabudovaný mlýnek Nastavitelná teplota vody Automatický odvápňovací program
Catler ES 8013 14 000 Kč Ano Ano Ne
De’Longhi EC 685.BK 4 300 Kč Ne Ano Ano
Sencor SES 1710BK 2 000 Kč Ne Ne Ne

Automatický kávovar: Spojení moderny a pohodlí

Na druhé straně automatické kávovary oslovují spíše ty uživatele, kteří před ručním ovládáním a kontrolou každého detailu upřednostňují pohodlí a časovou efektivitu. Automatické modely nabízejí širokou škálu moderních funkcí a technologií, které usnadňují přípravu kvalitní kávy i těm méně zkušeným uživatelům. Na výběr zpravidla máte několik druhů nápojů, které lze připravit stiskem jediného tlačítka.

3 nejlepší automatické kávovary pro rok 2024

Moderní automatické kávovary dnes disponují přednastavenými programy, které optimalizují mletí i teplotu vody, ale také mléčnými systémy, díky kterým připraví i kávu s mléčnou pěnou, jako je například oblíbené caffe latte, cappuccino, flat white a další. Preferujete spíše pohodlí a rychlost? Pak zvažte investici do automatického kávovaru. 3 nejlepší modely pro rok 2024 uvádíme v tabulce níže.

Název produktu Běžná cena Mléčný systém Počet přednastavených nápojů
De’Longhi PrimaDonna Elite Experience ECAM 650.85.MS 37 000 Kč Ano 18
De’Longhi ECAM 46.860.B 20 000 Kč Ano 15
Krups Evidence EA890110 12 000 Kč Ano 13

Dovětek

Doménou automatického kávovaru je rychlost a snadná obsluha. Kávu či kávový nápoj s mlékem obvykle připravíte na několik málo kliknutí. Celý proces přípravy kávy zkracuje na minimální čas, přitom neubírá na kvalitě kávy – správně namele zrnka kávy, přefiltruje vodu a nastaví optimální teplotu, některé modely dokonce i napění mléko či pomohou s následnou údržbu.

Pákové kávovary zpravidla využívají profesionálové, ale pořídit si jeden takový můžete i domů. Z přípravy kávy tak rázem získáte jakýsi magický rituál, při kterém se budete cítit jako opravdový barista. Všechny kroky přípravy kávy budete mít pod kontrolou, ale budete se muset obejít bez speciálních funkcí. Navíc taková příprava kávy trvá déle a vyžaduje jistou zručnost.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.