Menu

Pánové Duncan Black a Alonzo Decker nám před více než 100 lety přinesli vrtačku, jak ji známe

Pánové Duncan Black a Alonzo Decker nám před více než 100 lety přinesli vrtačku, jak ji známe
Starý leták společnosti Black & Decker se zvýšeným rozlišením

Společnost Black & Decker Corporation byla založena v roce 1910 v americkém Baltimoru. Název dostala po jménech dvou svých zakladatelů, Duncana Blacka a Alonzo Deckera. Jejich prvními produkty byly stroje pro výrobu víček na lahve a máčeného cukroví. Zlom v historii firmy nastal v roce 1916. Tenkrát totiž oba pánové poprvé představili svůj nový vynález: elektrickou vrtačku pistolového typu.

Elektrická vrtačka Black & Decker dobývá svět

Průměr první elektrické vrtačky byl 1/2 palce a využívala dva hlavní prvky, které si elektrické vrtačky drží dodnes: těmito prvky jsou pistolová rukojeť a spínač v podobě spoušťového mechanismu připomínajícího spoušť pistole.

O vrtačku byl obrovský zájem, musela být postavena nová továrna, a v roce 1919 dosáhl obrat firmy celý jeden milion dolarů, což byl na tehdejší dobu opravdu velký úspěch. V roce 1936 se potom s akciemi Black & Decker začalo obchodovat na Newyorské burze.

Po vstupu Spojených států do Druhé světové války v roce 1941 se firma plně zapojila do válečného úsilí své země a za svoji činnost dostala dokonce několik státních vyznamenání. Válečná produkce také znamenala zavádění mnoha inovací do výroby. I díky tomu tak mohla společnost Black&Decker v roce 1946 uvést na trh první přenosnou elektrickou vrtačku na světě nebo elektrické zahradní náčiní již o deset let později.

Dalším milníkem se stal rok 1961, kdy se objevila první akumulátorová vrtačka na světě. Důraz, jaký firma kladla na inovace se odráží i v tom, že byla dodavatelem akumulátorového elektrického nářadí pro americký vesmírný program. Firma Black & Decker i dnes patří k nejznámějším a nejprodávanějším značkám nářadí pro profesionály i kutily.

Black+Decker není jen Black+Decker

S tím, jak firma rostla, přicházely samozřejmě i obchodní transakce spojené s přebíráním jiných značek a nakupováním firem, které nyní tvoří skupinu Black+Decker (pozn. red.: Název společnosti je v současnosti již se symbolem „+“.). Pro řadu lidí je pak občas překvapením, že nářadí, které používají, je vlastně nářadím Black & Decker, ačkoliv na svém těle nese název jiné značky.

Týká se to i dvou značek, které mnozí lidé s nářadím Black & Decker rádi srovnávají a nezřídka se vyjadřují tak, že jsou výrazně kvalitnější: jedná se o značky Stanley a DeWalt.

Elektrická příklepová vrtačka Black & Decker BEH850K

Jedná se o příklepovou vrtačku disponující elektromotorem o příkonu 850 W. Vrtačka je schopná dodat otáčky ve výši 3 100 ot/min a 54 400 rázů za minutu. Vrtačka zvládne i náročnější úkoly v kutilské dílně. Příklep využijete při vrtání do zdiva, režim bez příklepu je zase ideální pro vrtání do dřeva, kovu, nebo plastu.

Vrtačka je vybavená 13 mm rychloupínacím sklíčidlem pro rychlou a snadnou výměnu bitů. Samozřejmostí je možnost využít obousměrný chod, součástí balení je plastový kufr, nastavitelná rukojeť a šest vrtáků do zdiva a kovu.

Elektrická vrtačka Black & Decker MT350K

Jedná se o multifunkční nářadí typu vrtačka/šroubovák umožňující upínání dalších nástrojů z řady Multievo. Výkon vrtačky je 300 W a maximální počet otáček je 700 ot/min. Parametry vrtačky jsou vhodné pro vrtání do dřeva (velikost otvorů do 25 mm) a do kovu (průměr otvorů do 10 mm).

Vrtačka disponuje napájecím kabelem o délce tři metry, rychloupínacím sklíčidlem, a plynulou regulací otáček s ovládáním jedním prstem. Součástí balení je kufřík pro přenášení vrtačky.

Aku vrtačka Black & Decker BDCDD12BAFC

Tato aku vrtačka představuje ideální nástroj pro vrtání do dřeva, plastu i kovu. Energii vrtačce dodávají dva akumulátory typu Li-Ion a s napětím 10.8 Voltů. Maximální kroutící moment vrtačky je 26 Nm. Točivý moment lze nastavit v jedenácti úrovních pro ideální výkon v závislosti na vrtaném materiálu.

Vrtačka nemá možnost příklepového vrtání. Maximální průměr otvoru při vrtání do dřeva je 25 mm, při vrtání do oceli je to 10 mm. Maximální počet otáček je 550 ot/min. Příslušenství obsahuje kromě kufříku pro snadné přenášení i nabíječku a sto kusů vrtáků a dalších doplňků.

Elektrická vrtačka DeWalt DWD024

Lehká kompaktní elektrická vrtačka s příklepem se chlubí velmi dobrý poměrem výkonu a velikosti. I při relativně malých rozměrech a hmotnosti 1,82 kg poskytuje solidní výkon 302 W a 2800 ot/min.

Přesné vrtání umožňuje spouštěč s plynulou regulací otáček, bezpečnost a komfort při vrtání zase zadní gumová rukojeť. Vrtačka má taktéž nastavitelnou boční rukojeť. Uchycení je v tomto případě zajištěno prostřednictvím sklíčidla s ozubeným věncem.

Elektrická vrtačka Stanley FMEH850K

Elektrická příklepová vrtačka Stanley z řady Fat Max je ideálním nářadím pro každého kutila a zvládne bez problémů vrtání do všech běžných materiálů. Vrtačka nabízí výkon 750 W a až 3200 ot/min. Kompaktní velikost vrtačky a hmotnost pouhých 2,2 kg umožňuje snadné použití i v těsnějších prostorách.

Výhodou je vysoká odolnost, která vrtačku předurčuje i pro profesionální využití. Vrtačka využívá rychloupínací celokovové sklíčidlo pro rychlé upínaní nástrojů a disponuje také zpětným chodem. Součástí balení je i plastový kufr pro snadné přenášení a jedna přídavná rukojeť.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.