Menu

Parfém nebo toaletní voda, jaký je v nich rozdíl?

Parfém nebo toaletní voda, jaký je v nich rozdíl?

Regály drogerií a parfumerií jsou plné nejrůznějších vůní, parfémů a voňavek. Rozdíl není jen ve vzhledu a objemu flakonů a jejich cenovkách. To hlavní se ukrývá v jejich obsahu. Jednotlivé druhy vůní se od sebe odlišují obsahem jednotlivých složek – tedy vonných olejů a alkoholu. Čím více vonných složek obsahují, tím je vůně intenzivnější a déle vydrží. 

Podrobný návod, jak vybrat parfém najdete na speciální stránce na našem webu.

Ilustrační obrázek parfumerie

Shrnutí článku:

  • Vůně se dělí na několik typů podle koncentrace vonných látek. Narazit můžete na parfémy, parfémované, toaletní a kolínské vody. 
  • Parfém má nejvyšší obsah vonných látek 15 až 40 %, následuje parfémovaná voda s 8 až 15 % a toaletní voda s 4 až 8 %. Nejméně jich má kolínská voda s 3 až 5 %.
  • Pro ideální rozvinutí vůně se parfém aplikuje na místa, kde tepe krev, nikoliv na oblečení.
  • Zkoušení parfému by proto mělo probíhat právě vyzkoušením na kůži, ne na papírku. 
  • Parfémy se skládají ze tří základních částí – hlavy, srdce a základu, které se uvolňují v různých časových intervalech a dohromady tvoří komplexní vůni.

Typy vůní a rozdíly mezi nimi

Obvykle platí také úměra mezi obsahem vonných látek a cenou. V této kapitole se dozvíte, jaký je rozdíl v jednotlivých označeních a pro koho jsou tyto druhy vhodné. 

Parfém (P)

Parfém, neboli také Extrait nebo Extract je nejkoncentrovanější variantou vůně. Obsahuje 15 až 40 % vonných olejů. Je proto považován za luxusní zboží, čemuž také obvykle odpovídá jeho pořizovací cena. 

Od dalších druhů vůní se odlišují také svou konzistencí, která je o něco hustější. Nenanáší se proto rozprašovačem, ale aplikuje se přímo na kůži tam, kde tepe krev – za uši, na krk, zápěstní či loketní jamky. 

Podle kvality parfému vůně vydrží i 10 a více hodin.

Parfémovaná voda (EdP – Eau de Parfum)

Druhou nejkoncentrovanější variantou je parfémovaná voda, označovaná jako Eau de Parfum. Směs alkoholu a vonných olejů obsahuje 8 až 15 % vonných látek. Také tato vůně je intenzivní a voní až 8 hodin. 

Varianta Eau de Parfum je na trhu velmi obvyklá, její ceny se pohybují od několika stovek, po tisíce korun. 

Její konzistence není tak hustá jako u parfému, nanáší se proto klasicky rozprašovačem.

Toaletní voda (EdT – Eau de Toilette)

Co do intenzity vůně, je toaletní voda, neboli Eau de Toilette (EdT), na pomyslném třetím místě. Obsahuje 4 až 8 % vonných látek. Je tedy jasné, že výdrž vůně nebude tak dlouhá, jako u parfémovaných vod, nebo dokonce parfémů. Jedna aplikace vydrží vonět asi 3 hodiny. Pro celodenní vůni je proto musíte aplikovat opakovaně. 

Od nižšího obsahu vonných látek se odvíjí také nižší ceny. Toaletní vody jsou dostupnou a široce rozšířenou variantou vůní. Některé jsou dostupné v běžné drogerii. 

Kolínská voda (EdC – Eau de Cologne)

Nejslabší variantou je kolínská voda neboli Eau de Cologne (EdC). Ta obsahuje jen 3 až 5 % vonných látek, její vůně porot rychle vyprchá. Nepoužívá se proto na ovonění, ale spíše na vytvoření příjemného svěžího aroma. Dříve využívali kolínské hody především muži. Dnes už se rozšířily i mezi ženy a najdeme i unisex varianty.

Typ vůně a její označení Podíl vonných látek Výdrž (hod) Klady Zápory Cena
Parfém (P) 15 až 40 % 10 a více + dlouhá výdrž

+ intenzivní vůně

+ prémiové zboží

+ produkty slavných značek

– vysoká cena
– menší výběr
Nejvyšší
Parfémovaná voda (EdP) 8 až 15 % až 8 + dostupnější než parfémy

+ široký výběr

+ dlouhá výdrž

+ produkty slavných značek

– vyšší cena

– kratší výdrž než parfém

Střední až vyšší
Toaletní voda (EdT) 4 až 8 % cca 3 + široký výběr

+ dostupné v běžných drogeriích

– krátká výdrž

– nutné aplikovat i v průběhu dne

– slabší vůně

Nízká a střední
Kolínská voda (EdC) 3 až 5 % do 2 + nízká cena

+ lehké osvěžení

– málo výrazná vůně

– menší výběr

– krátká výdrž

Nízká

 

Olejové parfémy (CPO)

Zvláštním druhem parfémů jsou olejové parfémy. Ty neobsahují žádný alkohol, ale pouze vonné oleje. Jejich výhodou je dlouhá výdrž vůně, oleje se totiž odpařují mnohem pomaleji než alkohol. Obvykle se prodávají v malých lahvičkách a roll-onech. Se správnými surovinami si je můžete namíchat i sami doma, přesně podle svých preferencí. 

Eau de Parfum vs. Eau de Toilette

Zásadní rozdíl mezi těmito typy vůní je v koncentraci vonných látek. Zatímco parfemovaná voda (EdP) jich obsahuje 8 až 15 %, toaletní voda (EdT) poze 4 až 8 %. Parfémované vody proto voní intenzivněji a déle než toaletní vody. Toaletní vody je třeba nanášet opakovaně pro celodenní výdrž. 

Některé značky vyrábějí své vůně v obou variantách, před nákupem se tedy ujistěte, že kupujete ten typ, který jste zamýšleli. Pořídit si můžete ale samozřejmě obě varianty. Parfémovanou vodu používat ráno nebo, naopak na večerní akci a toaletní vodu pro oživení vůně v průběhu dne. Lehčí verzi vůně můžete také zvolit v horkých letních dnech. 

Jak jednotlivé typy rozeznat

Na první pohled se mohou zdát lahvičky bez ohledu na jejich obsah podobné. Abyste vždy věděli co kupujete, pátrejte po označení, které je vždy na viditelném místě přímo na etiketě. Při nakupování na internetu bývá informace o typu vůně hned na začátku popisu produktu, nebo přímo v jeho názvu. 

Typ vůně je buď označen přímo celým názvem – např. Eau de Toilette, nebo zkratkou – např. EdT.

Složení parfémů a vonné látky

Parfémy a vůně se skládají ze dvou základních částí – alkoholového základu a vonných esencí. Těch může být v parfému obsažených až několik stovek, dohromady tvoří harmonickou kombinaci. Vůně se postupně rozvíjí ve třech základních částech. 

Části parfému 

Hlava (vysoké tóny) – vůně, která se uvolní bezprostředně po nanesení a odezní zhruba do 15 minut. Obvykle se jedná o svěží, citrusové a květinové tóny. Právě tato část obvykle rozhoduje o tom, zda se nám vůně zalíbí, nebo ne.

Srdce (střední tóny) –  tyto tóny udávají charakter vůně. Rozvoní se až několik minut po aplikaci a podle intenzity vydrží vonět asi 2 až 4 hodiny. 

Základ (nízké tóny) – základní esence, které se uvolňují postupně a voní nejdéle. Plně se rozvinou až zhruba dvě hodiny po aplikaci. Jedná se zpravidla o kořenité a dřevité vůně, pižmo, či vanilku. 

Některé parfémy jsou vytvořeny tak, že na sebe jednotlivé části plynule navazují a vůně je stále stejná. Jiné vůně mají každou z částí výraznou jiným způsobem a v průběhu uvolňování se proměňují. 

Jak aplikovat parfém

Vytvořit kolem sebe mlhu parfému a projít jí není jistě ten nejlepší způsob, jak se navonět. Aby parfém co nejvíce vynikl a nejdéle voněl, je nutné jej správně nanést. 

Nejlepším místem je kůže, zejména pak ta místa, kde nejvíce proudí krev. Parfém se proto aplikuje zejména na krk a zápěstí. Parfém není zcela ideální aplikovat na oblečení, nebo alespoň ně pouze na něj.

Zkoušení a vybírání parfému

Při zkoušení a vybírání parfému je dobré myslet na to, že na každém voní parfémy trochu jinak. Rozvíjí se také při tělesné teplotě a po delší dobu. Vybírání parfému pomocí nastříkání na tewtovací papírek proto není zcela ideální. Na papírku se vůně zcela nerozvine a parfém bude vonět jinak, než při aplikaci na kůži. 

Druhy parfémů

Podle obsažených esencí se vůně a parfémy rozdělují do několika charakteristických skupin. Stručně je shrneme v následující tabulce. 

 

Druh parfému Charakteristika Pro koho je vhodná Období či příležitost
Květinové Svěží, sladší vůně nejrůznějších květin Obvykle pro ženy a dívky Velmi univerzální, nejvíce se hodí na jaro a léto
Ovocné Aroma ananasu, broskví, rybízu a dalších plodů. Pro muže i ženy Zejména letní dny
Citrusové Svěží vůně citrusů – pomeranč, limeta, citron, begamot, mandarinka, často se kombinuje s bylinkami Pro muže i ženy Horké dny, léto, jaro
Orientální Těžké, smyslné a kořenité vůně, používá se ampra, vanilka, káva, pižmo Pro muže i ženy Večerní akce, zimní období
Fougere Extravagantní výrazné vůně pačuli, kůže, bergamotu Spíše pro muže Do společnosti

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.