Pendleři z Čech pozor! Tato křemíková příležitost by vás mohla zajímat | Arecenze
Menu

Pendleři z Čech pozor! Tato křemíková příležitost by vás mohla zajímat

Pendleři z Čech pozor! Tato křemíková příležitost by vás mohla zajímat
Pat Gelsinger (ředitel Intelu) drží waffer před zahájením konference Intel Analyst Day 2022 (Zdroj: Intel)

Od roku 2021 společnost Intel jakožto jeden z největších výrobců procesorů na světě ohlašuje velké investice do výroby polovodičových součástek v Evropě. Evropská unie má na tomto rozšíření výroby strategický zájem, protože se na starém kontinentu vyrábí jen jednotky procent světové produkce nejpokročilejších součástek. Největší zájem o výstavbu továren na svém území projevilo Německo, které nabídlo Intelu masivní investiční podporu ve výši 6,8 miliardy euro.

Protože se jedná o strategickou výrobu pro EU, podařilo se Intelu vyjednat investice i od Evropské Unie. Intel sám o sobě plánuje investovat do výstavby továrny v Německém Magdeburgu přibližně 17–30 miliard euro. Přesná částka není zatím zcela jasná, z části se totiž změnila situace na trhu a z části se Intel snaží získat od Německé vlády o pár miliard vyšší dotaci. Vzniknout mají dvě továrny se 3 000 pracovních míst v oblasti špičkových technologií přímo u Intelu a další 4 000 míst u subdodavatelů.

Další investice mají putovat tedy právě na budování vývojových center a subdodavatelských řetězců. A právě v případě vývojových center bojuje o přízeň Intelu i vláda ČR. Kabinet premiéra Fialy usiluje o investici Intelu, která by z dlouhodobého hlediska pomohla Česku k odklonu od montážních prací a hrubé výroby k high-tech ekonomice. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela jednal s Intelem při své cestě do USA.

Intel se sice nakonec rozhodl upřednostnit Polsko pro nedostatek vyškolené pracovní síly v ČR, ale o částečném úspěchu při vábení jednoho z nejpokročilejších průmyslových odvětví může svědčit investice Intelu při nákupu brněnské společnosti Netcope Technologies (dnes Magmio). Ta se specializuje na programování čipů přímo u zákazníka dle přesně specifikovaných požadavků.

Přidává se jednička na trhu, ale s hloupými procesory

Společnost TSMC jakožto celosvětově největší výrobce polovodičových součástek je také majoritním dodavatelem čipů pro automobilový průmysl. V Evropské Unii přitom sídlí jedny z největších automobilových koncernů na světě a tak není velkým překvapením, že se snaží Thaiwanský gigant do Evropy protlačit. Informace o investičním plánu získala agentura Bloomberg podle vlastních slov ze zdroje blízkého celému projektu.

Společnost ohlásila už pár let zpět velké investice do výroby a stejně jako Intel přitom cílí na Německo. Narozdíl od Intelu je ale v případě TSMC hlavní motivací právě snadné navázání dodavatelských řetězců na automobilky. Investice by měla dosáhnout až 10 miliard euro a podle aktuálních informací cílí na oblast Drážďan. Pokud se výstavba opravdu uskuteční, mohla by vzniknout zajímavá pracovní místa také pro české pendlery z Čech.

Předmětem výroby TSMC v Evropě ovšem nemají být nejpokročilejší výrobní procesy, jako to plánuje společnost Intel. Bude se jednat spíše o zastaralé procesy, které odpovídají potřebám automobilek v poměru ceny a výkonu, jejich výroba je relativně snadná, dobře usazená, má vynikající výtěžnost a nevyžaduje nejpokročilejší technologie. Pokud se ale investice TSMC podaří, není vyloučeno, že TSMC začne v následujících dekádách vyrábět v EU i na nejmodernějších technologiích.

Pozn. red.: Investice EU do projektů, jako jsou záměry Intelu a TSMC standardně dosahují až 40 %.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.