Menu

PlayStation 5 nebo Xbox Series X? Souboj herních konzolí 2023

PlayStation 5 nebo Xbox Series X? Souboj herních konzolí 2023

Dvojice zástupců nové generace konzolí vstoupila na trh v listopadu roku 2020 a od té doby se každé z konzolí prodaly desítky milionů kusů. Po téměř třech letech je tak nyní ideální doba se na obě konzole podívat s patřičným odstupem a zjistit, jak si proti sobě vedou v současnosti.

Technické specifikace

V první řadě se nabízí otázka hardwaru. I když obě konzole používají stejné procesory a grafiku od AMD, na papíře jsou čísla Xboxu o něco lepší. Obě konzole mají ale stejnou velikost paměti RAM a především je ve všech ohledech srovnatelný jejich výkon. Obě konzole své hry přehrávají v rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu s možností až 120 snímků při nižších rozlišeních. Jakékoliv rozdíly jsou tak pro lidské oko téměř nerozpoznatelné.

Obě konzole se zároveň oprávněně chlubí bleskurychlou dobou spouštění her a jejich načítání. Tato rychlost je obzvláště patrná u titulů nové generace, kde se hry někdy načítají doslova během mrknutí oka. Ani zde ovšem není jasný vítěz, protože se u jednotlivých konzolí rychlost liší u jednotlivých her a činností a rozdíly se navíc pohybují jen v řádech desetin vteřiny.

Hlavní rozdíl mezi konzolemi je tak v paměti, kde Xbox konkurenční Playstation převyšuje o téměř 200 GB, což už není v žádném případě zanedbatelná hodnota. Při dnešních velikostech her je proto jedním z hlavních problémů PS5 menší paměť, kvůli které je potřeba hry často promazávat. Obě konzole sice nabízejí možnost rozšíření paměti, to ovšem není s ohledem na dodatečné pořizovací náklady.

Příslušenství

V této kategorii už je patrný o něco významnější rozdíl. Jak ovladač konzole Xbox, tak DualSense Playstationu časem obstály a ani jeden z nich nestíhají žádné časté problémy, snad kromě samovolného pohybu joysticků, což je ovšem nešvar spojený s ovladači prakticky od jejich vzniku.

Mezitím co ovladač Xboxu prošel od své minulé verze v podstatě jen kosmetickými změnami a kromě speciálního tlačítka pro sdílení videí a obrázků z hraní nebo proměny designu klasického D-padu tak zůstal téměř při starém, na ovladači DualSense je nové prakticky vše. Ovladač DualSense je zaměřený na propojení hráče s herním světem.

Dvě největší vychytávky představují adaptivní spouště, které díky různým úrovním odporu dokáží simulovat například natahování luku nebo opotřebení motoru auta, pokročilá hmatová odezva pak nahrazuje běžné vibrace a dokáže napodobit konkrétní povrch, terén a nebo nárazy. Součástí ovladače je také mikrofon, který umožňuje komunikaci s ostatními hráči bez nutnosti externího mikrofonu, a z minulé generace se do DualSense přenesl i touchpad, který sice má na první pohled spoustu využití, většinou ovšem slouží jako jedno velké tlačítko navíc.

Co se týče dalšího možného příslušenství, nejvýznamnější rozdíl spočívá ve virtuální realitě. Xbox Series X totiž s žádnými brýlemi pro VR není kompatibilní. Playstation nabízí headsety hned dva, starší PSVR s kamerou a nový PSVR2 z letošního roku, který už externí kameru nepotřebuje. Jak se zdá, v této rovině má Playstation jasnou převahu. Jak to ale vypadá se samotnými hrami?

Výběr her

Hry se na obou konzolích pohybují na stejné cenové úrovni, jeden z konkurentů ovšem z pohledu nabídky lehce pokulhává. I když velká část her od nezávislých studií dnes vychází souběžně na PS5 i Xbox, je to právě Playstation, který disponuje širokou nabídkou exkluzivních titulů. Jde například o Demon´s Souls, nejnovější díl série Ratchet & Clank, Returnal, Spidermana a nebo remake Final Fantasy 7. Na cestě je pak nový díl Spidermana, druhé Death Stranding a nebo remake Silent Hillu.

Xbox toho z pohledu exkluzivit nabízí o něco méně, mezi nejznámější jména patří Sea of Thieves, Microsoft Flight SImulator, Forza Horizon, série Gears a nebo Halo. Na druhou stranu má ovšem Xbox velkou výhodu v podobě zpětné kompatibility. Xbox Series X totiž dokáže přehrát nejen téměř každý titul z Xbox One, ale i řadu her ještě starších, ať už z konzole Xbox 360 nebo z úplně prvního Xboxu.

Oproti tomu PS5 sice dokáže přehrát bez problémů hry z PS4, ale už ne starší. A i když se Playstation tuto chybu pokouší postupně napravit skrze novou verzi předplatného Playstation Plus, zatím v oblasti historických titulů stále nabízí jen zlomek toho, co Xbox. Ten nabízí předplatné Xbox Pass, které je nejlevnější variantou pro milovníky rozmanitých herních titulů.

Shrnutí

Výběr elektroniky je většinou předmětem osobních preferencí, což pro konzole platí dvojnásob. Oba stroje mají své výhody i vady na kráse, ale žádný z nich určitě není špatnou volbou.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.