Menu

Počítačové SSD disky jsou nejlevnější v historii – Které jsou nejzajímavější?

Počítačové SSD disky jsou nejlevnější v historii – Které jsou nejzajímavější?

V posledních letech jsme byli svědky stálého poklesu cen pevných disků pro počítače i servery, což značně zlepšilo dostupnost ukládání dat. Cenově klesají všechny typy úložných médií, ale největší rozdíly můžeme vidět u SSD SATA III a rychlejších SSD PCIe disků. Trend poklesu ceny přispívá nejen k lepší dostupnosti pro koncové spotřebitele, ale také k rychlejší digitalizaci a šíření cloudových služeb, které umožňují lidem ukládat data sofistikovaněji.

Důvodem poklesu cen je zejména zlepšení výrobních technologií, zvýšená konkurence mezi výrobci a rostoucí poptávka po úložných řešeních. Levnější úložný prostor umožňuje individuálním uživatelům i podnikům snadněji přistupovat k velkým objemům dat, což má za následek rychlejší vývoj a inovace v mnoha odvětvích.

*ceny uvedené v článku počítají s vlivem inflace na pokles hodnoty peněz

Jak se vyvíjí cena pevných disků

Abychom naše slova mohli prokázat, nastudovali jsme ceny na českém trhu od roku 2007. Zaměřili jsme se přitom na to, abychom porovnávali největší disky, které byly v daném roce na trhu k dispozici. Naše data se zakládají na cenách pevných disků typu HDD, SSD SATA III a SSD PCIe. V grafu se můžete podívat na vývoj ceny za 1 GB úložného prostoru u každé z technologií.

Vývoj ceny pevných disků

Do roku 2014 je vidět rapidní pokles ceny SSD disků, v následujících letech to vypadalo, že se cena už stabilizovala. Opak je ovšem pravdou a v letošním roce jsme se dostali poprvé v historii do situace, že je SSD disk levnější, než výrazně pomalejší HDD úložiště (ač má své výhody zejména s ohledem na životnost).

V roce 2007 se zrodila budoucnost

Historie SSD disků sahá do 80. let 90. století, nicméně první úložiště typu SSD určené pro běžné spotřebitele se dostalo na trh až v roce 2007. Jednalo se o model s kapacitou 32 GB a rychlostí čtení 53 MB/s a zápisu 30 MB/s. Disk stál okolo 19 750 Kč (617 Kč/GB). Ve stejném roce vydala společnost Hitachi první HDD disk s 1TB úložištěm a cenou 14 850 Kč (14,5 Kč/GB).

Během tří let pokles o 85 %

V roce 2010 oznámila společnost Crucial (Micron) vydání SSD disku Crucial RealSSD C300 s kapacitou 256 GB a cenou 22 100 Kč. Pokud si přepočítáme cenu na 1 GB úložného prostoru, dostáváme se na 86,3 Kč/GB. To je o necelých 85 % méně, než v roce 2007.

Rok 2014 byl zlomový

Až do roku 2013 byla technologie SSD disků pro většinu uživatelů spíše zajímavostí, než něčím, co by si plánovali pořídit do svého počítače. V onom roce ale konečně světlo světa spatřil dostupný SSD disk s velkou kapacitou, a to sice Samsung 840 EVO 1TB a zůstal největším diskem svého formátu i v roce 2014. Jeho cena se pohybovala okolo 14 000 Kč, ovšem cena za 1 GB spadla na 13,7 Kč/GB.

Souběžně ovšem přišel Samsung se skutečnou revolucí, a to s diskem Samsung XP941, tedy prvním SSD diskem formátu M.2 a vysokými rychlostmi přenosu dat. Největší varianta měla 512 GB úložného prostoru a stála 17 800 Kč (34,8 Kč/GB). Rozhodně se tedy nejednalo o nic dostupného, ale spíše o předzvěst konce pomalých počítačů.

V roce 2017 začal konec éry HDD disků

Největším SSD diskem klasického formátu byl v roce 2017 model Samsung 850 EVO s kapacitou 4 TB. Se započtením vlivu inflace stál ve své době 54 000 Kč, což vypadá na první pohled jako skutečně děsivá částka. Pokud si ale přepočítáme cenu na jednotku kapacity, dostáváme se na zase o něco přijatelnějších 13,2 Kč/GB.

Samsung nabízel ve stejném roce ale také už opravdu rychlý a kapacitní SSD NVMe M.2 disk Samsung 960 Pro s kapacitou 2 TB. Jeho cena byla přibližně 46 250 Kč, tedy asi 22,7 Kč/GB. Ještě tři roky zpátky přitom vycházel 1 GB o polovinu dráž.

Od roku 2020 začínají vítězit disky M.2 NVMe

Uplynuly další tři roky a původní model Samsung 850 EVO nahradil disk 870 QVO, tentokrát už s kapacitou 8 TB. S cenou 35 600 Kč jsme se dostali na 4,3 Kč/GB. Pomalým a energeticky náročnějším HDD diskům proto ve stejném roce odzvonilo v noteboocích, ve kterých se výrobci zaměřili už výhradně na SSD SATA nebo SSD NVMe disky.

Svůj rychlý SSD NVMe disk představila ve stejném roce také značka Corsair, a to pod názvem Corsair Force MP510. Disk nabízel až 4 TB úložného prostoru a jeho cena začínala na 31 300 Kč, to je pro srovnání přibližně 7,7 Kč/GB. Disk nabízel téměř o 50 % levnější úložný prostor než ještě tři roky předtím podstatně pomalejší Samsung 850 EVO.

Je nejlepší čas na koupi

Rychlé SSD NVMe disky formátu M.2 byly už od svého vzniku záležitostí spíše pro profesionály či náročné uživatele s neomezeným rozpočtem. V roce 2023 se jim ale podařilo něco, co vlastně nikdo nečekal. Poprvé v historii jsou trochu paradoxně rychlejší disky levnější, než disky pomalejší. Výrobcům se podařilo prolomit magickou hranici a SSD NVMe M.2 disky jsou aktuálně výhodnější nejen než pomalejší SSD SATA III, ale také než mechanické HDD disky (pokud se zaměříme na běžné disky do 1 TB).

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.