Menu

Politý notebook? Lze jej zachránit, ale musíte jednat rychle

Politý notebook? Lze jej zachránit, ale musíte jednat rychle

Pracujete na notebooku či na něm trávíte volný čas, vedle máte vodu, šťávu, čaj či kafe, chcete se napít a tekutina náhle skončí na klávesnici. Začínáte panikařit, nevíte, co dělat. Jak notebook zachránit? Nejdůležitější je jednat co nejrychleji.

Ve zkratce musíte co nejdříve udělat toto:

  • vypnout notebook natvrdo a zároveň ho vypojit ze sítě
  • vyjmout baterii
  • vysušit notebook
  • (doporučeno) nechat notebook zkontrolovat IT technikem

Vypnutí notebooku a vypojení ze sítě

Můžete-li obě činnosti vykonat zároveň, tím lépe. Pokud to nezvládnete, důležitější je odpojení notebooku z elektřiny. Poté vypněte notebook, a to pomocí stisknutí a podržení tlačítka napájení (tlačítko, kterým zapínáte notebook).

Musíte to udělat co nejrychleji, aby nedošlo ke zkratu. Obzvláště pokud nemáte zálohované soubory, by vás ztráta počítače hodně mrzela. V případě, že je možné vypnutí i vypojení najednou, ujistěte se, že o něco dříve dojde k vypojení ze sítě.

Stane-li se, že jste se polili i vy, odpojte nabíječku u notebooku, nepřibližujte se k zásuvce. Alternativně můžete vypnout elektřinu pomocí jističe.

Vyjmutí baterie

Pokud lze vyjmout baterii notebooku, udělejte to. Dejte si však pozor, abyste se nedostali do kontaktu s konektory baterie. Ta by vás mohla kopnout také.

  • Displej nastavte tak, aby svíral pravý úhel s klávesnicí.
  • Notebook postavte na část s displejem (aby část s klávesnicí směřovala nahoru).
  • Vyjměte baterii.
  • Je-li baterie mokrá, rovnou ji vysušte a vyhoďte do vhodného kontejneru. Jjejí opětovné použití je nebezpečné.

Vysušení notebooku

Opatrně vysušte tekutinu na těle notebooku, a to nejlépe hadříkem z mikrovlákna. Nezapomeňte na všechny otvory, které notebook má. Zařízení následně položte ve tvaru obráceného V na ručník, aby odtekla zbylá tekutina. Počkejte nejméně 24 hodin.

Rýže pronikne do vašeho stroje, pokud ho do ní ponoříte. Tento způsob zavrhněte. Stejně tak nevystavujte notebook teplu, nenechávejte ho na slunci ani ho nefénujte teplým vzduchem. Vedle notebooku můžete spustit ventilátor a nechat kolem něj procházet studený vzduch. Do jeho blízkosti lze umístit i odvlhčovač.

Návštěva servisu či objednání IT technika domů

Chcete-li mít jistotu, že notebooku nic není, nechte ho zkontrolovat profesionálem, a to ještě před opětovným zapnutím. Ten ho navíc vyčistí a přesvědčí se, že vše je v naprostém pořádku.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.