1. díl série Zpátky do školy – produkty pro prvňáčky | Arecenze
Menu

1. díl série Zpátky do školy – produkty pro prvňáčky

1. díl série Zpátky do školy – produkty pro prvňáčky

Datum prvního září představuje pro každou rodinu se školou povinnými dětmi zvýšenou dávku stresu spojenou s návratem ke školní rutině. Pro děti, které se vydávají ke škole poprvé a pro jejich rodiče se jedná o datum ještě významnější. Aby prvňáčkům první školní týdny a měsíce přinesly více radosti než zmíněného stresu, je třeba je také správně vybavit.

Bez čeho se prvňáček neobejde?

První a nejdůležitější věc, kterou je třeba novopečenému školákovi pořídit, je aktovka. Kromě ní bude potřebovat také penál, svačinový box, láhev na pití, či zástěrku na výtvarnou výchovu. Všechny tyto produkty lze sehnat v ohromném množství různých variant a typů. Zvláště v případě prvňáčků je ale potřeba dát si na výběru opravdu záležet.

Jak vybrat aktovku pro prvňáčka?

Výběr první školní aktovky rozhodně není jen o její barvě nebo obrázku. Aktovka by především měla mít pokud možno nízkou hmotnost. Platí pravidlo, že plná školní taška by měla vážit méně než 15% váhy školáka. V opačném případě budou totiž jeho ramenní a zádové svaly příliš namáhány, a může docházet i k ovlivnění správného růstu páteře. Aktovka pro prvňáčka by proto neměla vážit víc než 1 200 gramů.

Školní aktovka by měla také zpevněná a polstrovaná záda ve tvaru, který odpovídá přirozenému zakřivení páteře. Vybírejte také aktovky s širokými popruhy, případně ty, které disponují hrudním a bederním pásem pro rovnoměrné rozložení váhy aktovky.

Mezi další parametry, na které je třeba brát ohled, rozhodně patří uspořádání vnitřního prostoru. To by mělo být co nejvíce přehledné. V případě prvňáčků nemusí mít aktovka velké množství nejrůznějších malých a skrytých kapes, důležitá však je boční kapsa na lahev s pitím. Volte aktovku s reflexními prvky a pokud se bude prodávat v kombinaci s vakem na cvičky, tím lépe.

Jak vybrat penál pro prvňáčka?

Pro penál pro prvňáčka je nejdůležitější jeho přehlednost. Vyhněte se proto jednoduchým pouzdrům, do kterých jsou tužky, pastelky a další pomůcky jen volně vhozené. Uspořádání jednotlivých psacích potřeb by proto mělo být dobře zafixováno pomocí gumových poutek našitých přímo v penálu.

Díky tomu bude mít dítě lepší přehled a vše co potřebuje, bez problémů a rychle najde. Nemá příliš cenu kupovat penál již vybavený. Často v něm totiž najdete pomůcky, které dítě později vůbec nevyužije. Je lepší nakoupit pomůcky přesně dle požadavků dané školy.

Nákup dalších pomůcek

U aktovky a penálu nákup výbavy pro prvňáčka samozřejmě nekončí. Potřebovat bude také kufřík na výtvarné pomůcky, pevnou svačinovou krabičku nebo láhev na pití, u které je třeba dbát na snadné, ale přitom pevné uzavírání. Samostatnou kapitolu potom tvoří cvičební úbor nebo oblečení pro první školní den.

Ať už ale vybíráte cokoliv, dejte při výběru prostor i své ratolesti a vyslechněte její názor. Do školy se bude dítě těšit pouze v případě, že nebude již od prvních dní nešťastné z toho, že musí nosit třeba aktovku s motivem, který se mu vůbec nelíbí.

Baagl aktovka Ergo Kůň

Tato školní aktovka pro dívky s motivem koně je vhodná pro děti od první třídy. S hmotností menší než 1200 gramů nepřidá školačce zbytečnou hmotnost navíc a objem 19 litrů je dostatečný pro uložení všech školních potřeb.

Aktovka má ergonomicky tvarovaná záda a posuvný systém Ergo Adjustable system umožňuje nastavení vhodné pro konkrétní výšku dítěte. Aktovka je vybavena magnetickým zapínáním, díky kterému je uzavření aktovky automatické. Aktovka má na bocích dvě kapsy pro uložení lahví s pitím.

Pevné dno zajišťuje aktovce stabilní tvar, aktovka je voděodolná řada reflexních prvků zajišťuje dítěti větší bezpečnost.

Hama aktovka fotbal

Aktovka pro kluky s fotbalovým motivem nabízí přehledný, a přitom dostatečně velký prostor o objemu 18 litrů. Díky nízké hmotnosti jeden kilogram je aktovka vhodná pro prvňáčky. Pohodlné a zdravé nošení zajišťují ergonomicky tvarované záda a jejich měkké polstrování. K tomu má aktovka široké ramenní popruhy, které jsou taktéž polstrované a nastavitelné. Pro lepší rozložení aktovky je přítomen také nastavitelný, hrudní popruh.

Na bocích aktovky jsou velké boční kapsy na láhve a zpevněné dno je navíc zvenku vybaveno nožkami, díky kterým se aktovka při položení na špinavou, nebo mokrou zem neznečistí. Přední kapsa určená pro uložení svačiny je z omyvatelného materiálu, který ji zajišťuje snadnou údržbu. Na hlavní kapse jsou našity i malé kapsičky na mobil, nebo jiné drobné předměty. Samozřejmostí jsou reflexní prvky a hlavní zapínání je vybaveno odrazkou.

Jednopatrový penál Oxy Go Unicorn

Jednopatrový školní penál ozdobený obrázkem jednorožce je vhodný i pro použití v první třídě. Dvě vnitřní kartonové chlopně mají celkem 25 gumových poutek na psací potřeby. Uvnitř penálu je i průhledná folie pro vložení rozvrhu hodin. S hmotností pouhých 200 gramů nebude penál školačku zbytečně zatěžovat. Penál je prodáván prázdný, aby bylo možné zaplnit je psacími potřebami přesně podle požadavků školy.

Penál Top Speed

Jednopatrový penál pro kluky s motivem rychlého sportovního auta nabízí vše, co prvňáček potřebuje. Penál má dvě kartonové chlopně a obsahuje celkem 23 gumových poutek na psací potřeby. Kromě toho se uvnitř penálu nachází folie na rozvrh hodin a jedna malá kapsička s uzavíráním na patentek. Jezdec zipu je opatřený šňůrkou pro snadnější otevírání a zavírání penálu.

Svačinová sada Klarstein

Tato svačinová sada obsahuje láhev na pití o objemu 500 ml a svačinovou krabičku. Vnitřní prostor krabičky lze rozdělit na čtyři, nebo šest přihrádek a její víko je dostatečně těsné na to, aby nepropustilo ani tekutinu. Lahev i svačinová krabička jsou vyrobeny z materiálu Tritan, který se vyznačuje nízkou hmotností, velkou odolností proti nárazu a samozřejmě i naprostou zdravotní nezávadností. Sada je dodávána v základní modré nebo fialové barvě, existují ale i jiné barevné varianty. Dítěti tato sada dobře poslouží ve škole i na výletě.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.