Menu

Poradíme, jak opravit popraskanou omítku + 3 omítky pro každou rekonstrukci 

Poradíme, jak opravit popraskanou omítku + 3 omítky pro každou rekonstrukci 
Ilustrace: Arecenze

Praskliny v omítce se zpravidla nevyhnou žádnému staršímu domu. Někdy se dokonce mohou objevit i v novostavbě. Jejich oprava přitom nemusí být složitá, stačí k tomu jen trochu zručnosti a maximálně pár dní práce. Poradíme, co je třeba udělat a jaké pomůcky budete potřebovat.

Ověřte, zda se nejedná o vážný problém

Praskliny v omítce mohou mít více příčin. Pokud jsou malé a nezasahují až do zdiva (jedná se pouze o narušení omítky), můžete se pustit do jejich opravy svépomocí. Vlásečnicové praskliny se nejčastěji objevují ve starších budovách. Důvodem bývá kombinace různých druhů materiálů s odlišnými fyzikálními vlastnostmi (teplotní rozpínavost, sesychání, sesedání).

V případě hlubokých trhlin až do zdiva, je třeba se mít na pozoru. V tomto případě může být narušena konstrukce budovy (statika). Pokud si nejste jistí příčinou vzniku prasklin, nebo se jedná o praskliny hluboké a rozsáhlé, vyhledejte raději odbornou pomoc.

Oprava vlásečnicových prasklin je snadná

Připravíme si:

  • Špachtli
  • Vysavač
  • Vhodný opravný tmel (akrylový v kartuši pro rohy / pastovitý nebo sádrový pro plochy)
  • Vytlačovací pistoli
  • Misku s jarovou vodou

Postup:

Praskliny nejprve pomocí špachtle zbavíme uvolněných kousků omítky a dočistíme vysavačem. Poté aplikujeme tmel rovnoměrně do celé praskliny. Akrylový tmel uhladíme prstem namočeným v jarové vodě, abychom jej zatlačili do hloubky a odstranili přebytečnou hmotu. Pastovitý nebo sádrový nanášíme špachtlí a po zaschnutí přebrousíme do hladka. Poté můžeme tmel přemalovat.

Opravit lze i celé rozpraskané stěny

Budeme potřebovat:

  • Vhodnou hloubkovou penetraci – sjednotí podklad, aby na něm další vrstvy lépe držely
  • Fasádní lepidlo a perlinku – zpevní stěnu a zamezí dalšímu praskání
  • Štukovou omítku – vytvoří finální povrch, štuk se nanáší ideálně ve dvou vrstvách
  • Špachtli, malířskou štětku, zednickou lžíci, nerezové hladítko, hladítko s filcem/houbou, stavební vědro, elektrické míchadlo/vrtačku s míchadlem…

Postup:

  1. Připravíme podklad. Pomocí špachtle očistíme zeď od všech uvolněných částí omítky. Praskliny přesajeme vysavačem.
  2. Celou plochu zdi ošetříme vhodnou penetrací.
  3. Podle pokynů výrobce připravíme lepidlo. Nanášíme jej nerezovým hladítkem v rovnoměrné vrstvě o síle cca 5 mm.
  4. Do lepidla vtlačíme perlinku tak, aby se její jednotlivé díly překrývaly alespoň o 10 cm (bývá vyznačeno na perlince). Následně uhladíme, sebereme přebytečné lepidlo a necháme uschnout .
  5. Zaschlou vrstvu lepidla zbavíme pomocí špachtle nerovností, případně přebrousíme. V případě velkých nerovností nanášíme 2. vyrovnávací vrstvu lepidla už bez perlinky.
  6. Podle návodu na obalu umícháme štuk s vodou. Nanášíme jej rovnoměrnou vrstvou o tloušťce 2-3 mm pomocí rovného hladítka.
  7. Po zavadnutí štuku jej rozmyjeme hladítkem. Abychom lépe viděli všechny nerovnosti, můžeme si na zeď zboku posvítit baterkou. Případné propadliny dodatečně vyplníme štukem a opět rozmyjeme.
  8. Jakmile první vrstva proschne, opakujeme postup s druhou vrstvou.
  9. Vyzrálý štuk ometeme, napenetrujeme a můžeme malovat.

 

Doporučujeme se řídit technologickými postupy výrobců použitých materiálů.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.