Menu

Použití autokamery v případě nehody

Kamery do auta. K čemu vlastně slouží? Jak fungují, lze je použít při sporné autonehodě a je jejich používání vůbec legální? Okolo autokamer se točí spoustu otázek. V autech přibývají nejen ony, ale i obavy z jejich použití. V tomto článku si tedy rozebereme všechna úskalí.

K čemu autokamery slouží?

Je to jednoduché. K zaznamenávání jízdy. V případě, že se stane nějaká nehoda, u které nebudete viníkem vy, ale jiný řidič, může ho to u soudu usvědčit. Typický příklad může být například vybržďování, v podstatě nelze prokázat jinak než právě záznamem z kamery. Kamera do auta je jednorázová investice, která vás následně nebude stát vůbec nic. Naopak díky ní můžete hodně ušetřit.

Šetříte konkrétně tím, že pokud dokážete vinu druhého účastníka nehody, škoda se nebude hradit z vašeho povinného ručení a nebudete trávit hodiny na policii, případně soudech. Navíc díky tomu nebudete hradit škodu na vašem vozidle, škoda se zaplatí z povinného ručení druhého účastníka. Občas se však stane, že nehodu způsobíte vy, a potom vám ani záznam z kamery nepomůže. Z těchto důvodů je dobré mít sjednané kromě povinného i havarijní pojištění. To může mít různé parametry a pokrývat různé události. S jeho výběrem pomáhají různé kalkulačky a návody, jeden najdete i na portále chytryhonza.cz.

Je autokamera legální?

Pojďme se ale vrátit k autokamerám. Jak je to s legálností? S novým nařízením EU o ochraně osobních údajů můžou přijít pochybnosti. Nemusíte se ničeho obávat. Pokud na kameru natáčíte záznamy pro vlastní potřeby, nedopouštíte se žádného porušení zákonu a je to naprosto legální. V případě potřeby nahrané záznamy můžete odnést jako důkazní materiál na policii. Není však povoleno je zveřejňovat, sdílet se svými přáteli pro pobavení a podobně bez souhlasu osoby, která je na záznamu. Dejte si také pozor na umístění kamery. Neměla by vám bránit ve výhledu.

Jak je to v jiných zemích?

Co je legální v České republice, může být zakázané jinde po světě. Zatímco v Rusku se kamery do auta běžně používají a u soudů je na ně brán větší zřetel než na výpověď svědků, například v Rakousku, Portugalsku, Švýcarsku nebo Lucembursku jsou zakázané. Podle BESIPu je bezproblémové používání autokamery v Německu, Dánsku, Finsku, Itálii, Velké Británii, Nizozemsku, Norsku, Polsku, Španělsku, Bosně a Hercegovině a na Maltě. Než vyjedete s kamerou do zahraničí, doporučujeme se nejprve ujistit, jak to v tamní zemi s kamerami do auta mají, abyste si nezpůsobili zbytečné problémy.

Autokamera je stále rozšířenějším zbožím. Na trhu jich je k dostání opravdu hodně a vyznat se v nich nemusí být vždycky lehké. Pokud si chcete tuto vychytávku pořídit, doporučujeme pročíst si také článek, jak vybrat kameru do auta nebo se podívat na náš srovnávací test s podrobnými recenzemi nejlepších produktů.

Nejlepší kamery do auta dle srovnávacího testu

1. místo
Hodnocení 81,9 %
  • Vítěz testu 2021
Recenze Eltrinex LS500 GPS
Přečíst recenzi Orientační cena 4 600 Kč
2. místo
Hodnocení 77,2 %
Přečíst recenzi Orientační cena 10 700 Kč
3. místo
Hodnocení 76,4 %
Přečíst recenzi Orientační cena 3 300 Kč
4. místo
Hodnocení 70,9 %
  • Vítěz cena/výkon
Recenze 70 Mai Dash Cam Pro
Přečíst recenzi Orientační cena 1 700 Kč
5. místo
Hodnocení 70,1 %
Přečíst recenzi Orientační cena 2 300 Kč
6. místo
Hodnocení 69,3 %
Přečíst recenzi Orientační cena 3 000 Kč
7. místo
Hodnocení 67,7 %
Přečíst recenzi Orientační cena 2 100 Kč
8. místo
Hodnocení 66,1 %
Přečíst recenzi Orientační cena 1 600 Kč
9. místo
Hodnocení 65,4 %
Přečíst recenzi Orientační cena 1 700 Kč
10. místo
Hodnocení 62,2 %
Přečíst recenzi Orientační cena 1 000 Kč
Autor: Redakce | Naposledy aktualizováno 25.7.2019