Menu

Zakáže vláda elektrické koloběžky? Zatím ne, ale na povinné ručení se připravte

Zakáže vláda elektrické koloběžky? Zatím ne, ale na povinné ručení se připravte

Již 23. prosince 2023 vstoupí v platnost zákon o pojištění odpovědnosti z provozu elektrokoloběžky. Rozhodnutí vyplývá z nové evropské směrnice, která se týká i segwayů, zahradních traktorů a dalších malých vozidel. Zákonné pojištění si budou muset zaplatit všichni majitelé výkonnější a těžších koloběžek, u kterých hrozí riziko způsobení velkých škod na majetku i zdraví třetích osob.

Důvodem zavedení je nárůst nehod

Popularita elektrokoloběžek rychle vzrůstá nejen v České republice, ale také v celé Evropské unii. Jsou rychlejší a skladnější než jízdní kola a narozdíl od elektrických kol na nich jezdec nemusí vynaložit žádné úsilí. Oproti automobilům či motorovým skútrům je jejich používání výrazně ekonomičtější.

Množství nehod koloběžek na silnicích však rychle narůstá, za posledních pět let dokonce desetinásobně. V roce 2017 policisté zaznamenali 23 kolizí koloběžek, z čehož elektrický pohon měly pouze čtyři. Oproti tomu v roce 2022 se stalo celkem 239 nehod a z toho 166 případů se týkalo koloběžek s elektrickým pohonem. Z toho důvodu se vláda rozhodla z ráznému kroku.

Povinnost se netýká všech e-koloběžek

Dne 16. srpna 2023 vláda schválila návrh zákona zavádějícího povinné pojištění odpovědnosti (povinné ručení) pro elektrické koloběžky. Návrh zákona vychází z takzvané Motorové směrnice EU. Nová legislativa má platit od 23. prosince 2023. V praxi to znamená, že aby majitelé elektrických koloběžek mohli legálně provozovat svá vozidla na veřejných komunikacích, budou povinni hradit pravidelné pojišťovací poplatky.

Zákon se ale nebude týkat všech vozidel. Povinnost platit povinné ručení budou mít pouze majitelé elektrických koloběžek, které splňují jedno z těchto dvou kritérií:

  • Jejich maximální konstrukční rychlost* přesahuje 25 km/h.
  • Jejich hmotnost přesahuje 25 kg a maximální konstrukční rychlost* přesahuje 14 km/h.

*Maximální konstrukční rychlostí se rozumí maximální rychlost udávaná výrobcem a nikoli maximální možná rychlost.

Jedná se o vítanou změnu

Cílem legislativní úpravy je ochrana osob, na kterých se jezdec na takovém vozidle dopustil újmy na zdraví nebo majetku. Zároveň dojde ke zjednodušení celého procesu odškodnění. Od 23. prosince poškození nebudou muset vymáhat kompenzaci sami, nýbrž ji dostanou od pojišťovny ze sjednaného povinného ručení. Změna je výhodná i pro majitele koloběžek, kteří v případě nehody nebudou muset platit kompenzaci ze svého.

Nový zákon rozšiřuje povinné ručení také na segwaye, sněžné skútry, zahradní traktory a motorová golfová vozítka. Výjimku dostanou elektrokola, protože je jejich primárním pohonem šlapání jezdce a ne pouze elektromotor. Z povinnosti jsou vyjmuty také zahradní traktory, které se pohybují výhradně na soukromém pozemku.

Stát bude jen pár stovek

S zavedením povinného ručení elektrokoloběžek logicky vyvstává zásadní otázka: “Kolik to bude stát?” Nemusíte se obávat, že by vás pojištění zruinovalo. Výše povinného ručení se vždy odvíjí od výkonu motoru (v tomto případě elektromotoru), a také značky vozidla a míře rizikovosti nehody. Proto bude mnohem levnější než povinné ručení pro osobní automobily. Cenově by se měla pohybovat na stejné úrovni jako u skútrů, babet či malých motorek.

Pojišťovna Kooperativa na svých stránkách uvádí pojistné na elektrokoloběžky v rámci několika set korun za rok. Slavia pojišťovna nabízí produkt v rámci dobrovolnosti už od loňského roku za 399 korun za rok. Mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová uvedla, že: „Vyšší cenu lze očekávat u vozidel provozovaných převážně na veřejně dostupných místech a s vyšší hmotností.“

Závěr

Připravte se na to, že 23. prosince 2023 vstoupí v platnost nový zákon, který zařadí elektrické koloběžky do segmentu motorových vozidel. Změna se týká všech elektrokoloběžek, jejichž maximální konstrukční rychlost přesahuje 25 km/h, nebo jejichž hmotnost přesahuje 25 kg a maximální konstrukční rychlost přesahuje 14 km/h.

Tato vozidla budou podléhat povinnému ručení a budete si na ně muset zajistit zelenou kartu. To ale není důvod k obavám. Cena pojistného se bude pravděpodobně pohybovat od 100 do 500 Kč, přičemž lidé ve městech a s těžšími koloběžkami by měli počítat s částkou na horní hranici cenového rozpětí.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.