Menu

Blízké setkání s medvědem: Jak se chovat a jaký vybrat pepřový sprej?

Blízké setkání s medvědem: Jak se chovat a jaký vybrat pepřový sprej?

Blíží se léto a s ním naše vnitřní já volá po pobytu v přírodě, který je přeci jen za letních dní podstatně pohodlnější, než v mrazivé zimě. Více než jindy se tak turisti vydávají do lesů a hor za zpěvem ptáků, klidem a čistým vzduchem. České lesy žádné velké hrozby neskrývají a platí to až na výjimky pro celou střední Evropu. Jediné, co vás může realisticky ohrozit je podcenění výbavy, přecenění sil či ignorace předpovědi počasí. Co když se ale rozhodnete vydat do destinací s podstatně surovější přírodou?

Medvědy posetá Skandinávie

Před lety jsem měl sám ideu, že bych na závěr léta zamířil ve dvou zkoumat přírodu v Norsku či Švédsku. Podstatou byl lowcost trip se stanem, cílem putování tamními lesy a skalisky. Vyvstala však otázka bezpečnosti – Skandinávie má surovou přírodu nejen po stránce flory, ale také fauny. V tamních lesích je trvalý výskyt medvědů a dalších šelem zcela běžný. Řešil jsem proto, jak se připravit na nevítanou návštěvu v noci a celá řada zkušeností popsaných na internetu doporučovala do zálohy pořídit pepřový sprej na medvědy.

Je samozřejmé, že je člověk v lese plném zvířat návštěvou a měl by se jako na návštěvě chovat. Zásadně proto apeluji na maximální respekt k přírodě a snahu ji co nejméně narušit. I když tedy na medvědy existují pepřové spreje s dlouhým dostřikem a silným účinkem, mělo by se jednat rozhodně spíše o nevyhnutelný prostředek obrany, než o standardní nástroj. Většina divokých zvířat nemá důvod se k člověku přiblížit, pokud je neohrožujete. Nezapadáte zkrátka do jejich přirozeného potravního řetězce a tak se vám spíše vyhnou.

Pokud ale nastane nepříjemná situace a cesty se vám zkříží, existuje několik rad, jak se v takové situaci chovat. Rozhodně nedoporučujeme zvíře napadnout, to je asi to nejhloupější, co můžete udělat. Je potřeba si uvědomit, že když dojde na věc, tak ve srovnání s medvědem či smečkou vlků zkrátka taháte za kratší konec provazu a rozhodně nemáte navrch.

Nejčastější rady, jak se chovat při blízkém setkání s medvědem

Existuje celá řada rad, jak se chovat při setkání s medvědem, některé jsou ovšem spíše hloupé a nebezpečné, než prospěšné. Všeobecně platné rady uvádíme níže, v každém státě a národním parku však mohou být doporučení individuální. Vždy se s nimi seznamte.

 1. Vyhněte se konfliktu: Medvědi jsou ve většině případů plaší a pokusí se člověku vyhnout. Pokud zjistí, že je člověk v blízkosti, obvykle se otočí a utečou.
 2. Ukažte se a ustupte: Pokud se setkáte s medvědem, nejlepší postup je upozornit medvěda na svou přítomnost a pomalu se vzdálit. Mluvte na medvěda hlasitě, ale neagresivně. Poté se pomalu vzdalujte. K medvědovi se neotáčejte zády.
 3. Neběžte: Medvědi jsou rychlí běžci a běh může medvěda vyprovokovat k pronásledování. Kromě toho se můžete snadno zakopnout a upadnout, což může situaci zkomplikovat.
 4. Nedělejte se mrtvým: Někteří lidé si myslí, že je dobré předstírat smrt, ale je třeba zvážit, že medvědi se živí zvířecími zbytky. Proto se nedoporučuje ležet a předstírat, že jste mrtvý, pro medvěda tak můžete působit jako snadná svačinka.
 5. Setkání s matkou a mláďaty: Pokud se setkáte s matkou s mláďaty, situace se může stát napjatější. Matka může předstírat útok, aby vás odradila od přibližování se, zatímco dává svým mláďatům čas na útěk. Pokud se ocitnete mezi matkou a jejími mláďaty, může se stát velmi ochranářskou a je to jedna z mála situací, kdy by mohla skutečně zaútočit.
 6. Pepřový sprej v krizové situaci: Jestliže to opravdu vypadá, že by mohl medvěd zaútočit a nebude tedy na výběr jiná varianta, než se bránit, můžete použít speciální pepřový sprej na medvědy. Jeho použití je vhodné ale dopředu natrénovat a nutné je také dát pozor na směr větru. Neopatrným zacházením byste mohli oslepit i sami sebe a udělat tak ze sebe snazší kořist.
 7. Medvědi jsou dobří lezci: Šplhání na strom je vhodnou záchranou před vlky či třeba divokými prasaty. Medvědi však po stromech lezou vcelku běžně, na stromě se medvědovi neschováte.

Některé země mají svá pravidla

Jedním z mých snů bývalo navštívit Špicberky. Tyto nejsevernější trvale osídlené ostrovy mají svou historii založenou na důlní těžbě. Velkým specifikem Špicberk je ale to, že na ostrovech žije více ledních medvědů, nežli příslušníků rodu Homo sapiens sapiens.

Bylo tedy nutné, aby si ostrované uzpůsobili legislativu podle potřeb vlastního přežití. Mimo město proto nesmíte bez pušky (pokud máte k jejímu držení povolení v souladu s tamní legislativou) nebo bez ozbrojeného průvodce. Zároveň však samozřejmě platí, že na medvědy bez zcela zřejmého důvodu plynoucího z potřeby vlastního prostředí nesmíte v žádném případě střílet.

Jak vybrat pepřový sprej na medvědy

Pokud se rozhodnete přeci jen nějaký ten pepřový sprej na medvědy pro jistotu koupit, myslete na níže uvedené parametry. Sprej proti medvědům poslouží dobře také proti napadení divokými psy (např. Rumunsko), vlky či jinými šelmami, často jej proto také najdete v sekci produktů pro myslivce a lovce.

 1. Účinnost: Zajímejte se o účinnost spreje proti medvědům. Existují speciální pepřové spreje navržené specificky pro použití proti velkým zvířatům, včetně medvědů. Tyto spreje mají obvykle vyšší obsah účinné látky (například kapsaicinu) a dlouhý dosah.
 2. Certifikace: Ujistěte se, že vybraný pepřový sprej je certifikován pro použití proti medvědům. Existují organizace, jako například Environmental Protection Agency (EPA) ve Spojených státech, které poskytují certifikace pro spreje určené k odrazení medvědů.
 3. Dosah a objem: Zkontrolujte dosah a objem pepřového spreje. Dosah by měl být dostatečně dlouhý, abyste se udrželi na bezpečné vzdálenosti od medvěda.
 4. Uživatelská přívětivost: Pepřový sprej by měl být snadno použitelný a měl by mít bezpečnostní funkce, aby se minimalizovalo riziko nechtěného výstřiku spreje.
 5. Bezpečnostní instrukce: Přečtěte si bezpečnostní instrukce k použití pepřového spreje. Je důležité se seznámit s jeho správným použitím, abyste byli připraveni v případě potřeby.

Důležité je také získat potřebné vzdělání o chování medvědů a správném používání pepřového spreje. Místní úřady nebo odborníci na přírodu mohou poskytnout užitečné informace a doporučení týkající se konkrétního prostředí, ve kterém se pohybujete.

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.