Menu

Ve kterých zemích po cestě do Chorvatska můžete dostat pokutu za autokameru

Ve kterých zemích po cestě do Chorvatska můžete dostat pokutu za autokameru
Zdroj: Image by Freepik

Konečně je to tady – léto, sluníčko a zasloužená dovolená. Chystáte se letos na dovolenou autem do Chorvatska? A věděli jste, že ne všude můžete mít autokameru? Mrkněte se na připravený seznam zemí a povinností související s kamerou, které vás tam čekají, abyste se domů nevrátili o pár tisíc korun lehčí.

Česká republika

V České republice se autokamery těší velké oblibě a spousta řidičů je požívá naprosto běžně a bez jakéhokoli omezení. Záznamy z palubních kamer se pak relativně běžně používají při řešení dopravních nehod. Nejsou známy případy, kdy by po doložení důkazního prostředku v podobě záznamu byl řidič pokutován za pořízení záznamu.

Země po cestě do Chorvatska

Dopravní přestupky ze zahraničí vás dostihnou i v Česku a jak je známo, jiný kraj – jiný mrav. Nejenže každý stát má svá vlastní pravidla silničního provozu, zapomenout nesmíte ani na podmínky umístění palubní kamery ve vašem vozidle. 

Pro zjištění nejvyšší povolené rychlosti v obci i mimo ni stačí dobře sledovat dopravní značení. Pomoci vám může i přehledová informační tabule na každém hraničním přechodu, kde se povolené rychlosti a důležitá silniční pravidla ve zkratce dočtete. Informace o možnosti použití autokamery se ale jen tak ze značek nedočtete. Pravidla v zemích, kterými budete projíždět, je nutná si dopředu nastudovat a vyhnout se tak nepříjemným pokutám.

Rakousko

Rakousko bude asi největším oříškem a nejpřísnějším státem na cestě do Chorvatska, co se týče používání kamer. Ve zkratce lze říci, že v Rakousku se vůbec nedoporučuje používání kamer, v opačném případě hrozí vysoké pokuty. Ve skutečnosti se autokamera používat může, ale má řadu omezení. Samozřejmostí je, že videa musí být zaznamenávána pouze pro soukromé účely. V Rakousku vůbec není možné záznam zveřejnit, a to ani v upravené podobě, jako je tomu v jiných státech. Navíc není dovoleno natáčení nepřetržitého provozu.

Jediná možnost, kdy by se vám záznam hodil, by bylo použít ho jako důkaz, v tom případě by záznam musel být upraven a nesměly by být identifikovatelné osoby ani SPZ. Rovněž by muselo být dodrženo pravidlo, které zakazuje nepřetržitý záznam. Je možné, že by se vás v případu na to dotazovali a chtěli tuto skutečnost prokázat. Zkrátka pokud je to možné, na rakouských hranicích autokameru vypněte, pravděpodobně si tím jen pomůžete.

Slovensko

Na Slovensku můžete používat kamery v autě podle své libosti, nakládat s nimi pak můžete pouze pro své soukromé účely. Pokud byste chtěli záznam zveřejňovat, musíme mít souhlas osob, které se na záznamu vyskytují. Pokud souhlas nemáte, i tak je možné video zveřejnit, ale musíte jej upravit tak, aby SPZ nebyly viditelné a ani osoby nebyly rozpoznatelné. V případě že záznam neupravíte, hrozí vám pokuta.

Slovinsko

Na Slovinsku nejsou ukotveny žádné zákony ani pravidla silničního provozu pro užívání kamery a ani jejich zákazy. Takže je používání kamer v autě povoleno, samozřejmě pouze pro soukromé účely. Pokud byste záznam z kamery použili jinak, hrozí vám pokuta.

Maďarsko

V Maďarsku je možné kameru pro záznam používat opět jen pro své soukromé účely. Dalším pravidlem je, že záznam si nesmíte nechávat déle než 5 pracovních dní, jinak by vám hrozila pokuta. Rovněž je důležitá kvalita záznamu, který musí být natočen v malém rozlišení a musí mít nízkou frekvenci snímků. Pokud to nedodržíte, opět vám hrozí pokuta.

A jak je to v samotném Chorvatsku?

V Chorvatsku už kameru řešit nemusíte, nemají stanovená žádná speciální pravidla pro používání kamery v autě. Záznam ale můžete pořídit jen pro vaše soukromé účely. Pokud byste záznam zveřejňovali a chcete se vyhnout pokutě, tak si dejte pozor na to, aby SPZ vozidel nebyla poznat, stejně tak osoby nesmí být rozpoznatelné.

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.