Menu

Matka dvou dětí radí: „Pračka se sušičkou byl omyl, koupě lituji.” (Srovnání sušička vs pračka se sušičkou)

Matka dvou dětí radí: „Pračka se sušičkou byl omyl, koupě lituji.” (Srovnání sušička vs pračka se sušičkou)
Foto: Lucie Sobotová

Před čtyřmi lety jsme si domů pořídili pračku se sušičkou. Tehdy stála 15 000 Kč. S narozením syna přibylo prádlo, které nestačilo schnout na šňůře. Pračky se sušičkou byly hit a na samostatnou sušičku jsme tehdy neměli místo. S výsledky sušení modelu Hoover H3DS596TAMCE/1-S ale nejsem spokojená. Pračka se sušičkou podle mě nebyla dobrá volba a dnes už bych dala přednost samostatné sušičce.

Kompromis s řadou nevýhod

Oproti samostatné sušičce představuje kombinovaný model řadu kompromisů. První z nich je omezená velikost bubnu. V naší pračce bez problému vyperu 9 kg suchého prádla, ale sušit můžu pouze 6 kg mokrého prádla (reálně cca polovina vypraného objemu). Jinak se sušící program prodlouží na 4 a více hodin, prádlo je zmačkané a místy nedosušené.

Kontinuální program sušení zde proto má smysl jen v případě polovičního naplnění bubnu, což nevyužívám. Místo toho volím program praní a sušení zvlášť, část vypraného prádla vyjmu a nechám uschnout na sušáku. Další nevýhodou našeho modelu je, že v případě sušení černého prádla po bílém je černé prádlo vždy plné bílých vláken a žmolků.

Sušení v pračce se sušičkou zpravidla bývá méně efektivní a výrazně dražší v porovnání s moderními sušičkami s funkcí tepelného čerpadla. Naše pračka (a mnohé jiné kombinované modely) spotřebuje na jeden sušící cyklus 3,08 kWh (cca 15,40 Kč při ceně elektřiny 5 Kč/kWh). Sušička s tepelných čerpadlem a energetickou třídou A+++ si vyžádá jen 1,5 kWh (cca 7,50 Kč).

První rok s miminkem jsem sušila 4-5krát týdně, což znamená při ceně 5 Kč/kWh roční náklady na sušení okolo 3 600 Kč. V případě moderní sušičky s tepelným čerpadlem v energetické třídě A+++ bychom ročně ušetřili polovinu výdajů, tj. 1 800 Kč. Nehledě na jiné nevýhody, už jen ekonomické a ekologické hledisko může být důležitým důvodem ke koupi samostatné sušičky.

Dnes už bych volila jinak

Ke kvalitě praní modelu Hoover H3DS596TAMCE/1-S sice nemám výhrady, s výsledky sušení jsem ale nikdy nebyla spokojená a pokud to šlo, sušila jsem na šňůře. Podobnou zkušenost máme v rodině s pračkosušičkou LG. Pračku poslední rok používám k sušení jen občas, když potřebuji mít pár kousků rychle suchých, nebo když chci sterilizovat ručníky horkou párou.

Z mé zkušenosti je pračka se sušičkou pro časté sušení většího množství prádla naprosto nevhodná a nikdy nedokáže plně nahradit samostatnou sušičku. Pokud uvažujete o koupi pračky ze sušičkou, nedříve se zamyslete, jestli skutečně nenajdete místo na samostatnou sušičku (klidně nad pračkou). My už bychom si po této zkušenosti místo určitě našli.

Výhody a nevýhody pračky se sušičkou oproti samostatným spotřebičům (podle zkušeností redaktorky)

Klady

  • Úspora prostoru (v případě, že nelze umístit sušičku nad pračku)
  • Nižší pořizovací cena (solidní pračku se sušičkou koupíte od 11 000 Kč)
  • Možnost kontinuálního programu (mně se neosvědčilo - prádlo bylo zmačkané, záleží však na konkrétním modelu a množství náplně)

Zápory

  • Omezená kapacita bubnu pro sušení (v mém případě poloviční než je kapacita pro praní)
  • Nižší efektivita sušení (dlouhý sušící cyklus, nedosušené a pomačkané prádlo)
  • Vyšší náklady na provoz (klidně i dvojnásobné - viz výpočet výše)

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.