Menu

Santa Claus patří do USA, nám nosí dárky 24. 12. Ježíšek! Co když je to ale vlastně celé trochu jinak?

Santa Claus patří do USA, nám nosí dárky 24. 12. Ježíšek! Co když je to ale vlastně celé trochu jinak?

Pokud si myslíte, že je Santa Claus ryze americkou popkulturní postavou a že nemá s evropskou tradicí nic společného, jste na omylu. Santa Claus, známý také jako Saint Nicholas, má dlouhou historii, která sahá až do 3. století našeho letopočtu. Legenda o tomto štědrém a dobrosrdečném muži se začala psát překvapivě na Blízkém východě, odkud se rozšířila nejdříve po Evropě, poté do Ameriky a nakonec po celém světě.

Vše začalo v Turecku

Legenda o Santa Clausovi se váže na skutečnou historickou postavu. Byť se nejspíš postupně rozšiřovala o skutky i jiných štědrých mužů, ten na počátku byl jen jeden. O skutečném životě mnicha jménem Mikuláš, později známého jako Svatý Mikuláš z Myry, se ví bohužel jen málo. První zmínky o svatém Mikuláši pocházejí ze 4. století a pravděpodobně se jedná o zlegendarizovaný příběh.

Předpokládá se, že se narodil v řeckém přístavu Patara poblíž města Myry v dnešním Turecku někdy kolem 15. března 270 po Kristu. Jeho rodiče měli být bohatí křesťané. Mikuláš údajně v mládí podnikl pouť do Egypta a Palestiny a po návratu se stal biskupem v Myře. Během pronásledování císaře Diokleciána byl nějakou dobu vězněn a s nástupem Konstantina jej propustili.

Podle legend udělal svatý Mikuláš za svého života hned několik výjimečných skutků. První z nich hovoří o záchraně tří chudých sester před nucenou prostitucí, když jim daroval peníze na věno. Údajně měl také uklidnit bouři na moři a zachránit tři nevinné námořníky před popravou. A to byl jen stručný výčet.

V Evropě byl kdysi velmi populární

Po smrti rodičů prý biskup Mikuláš z Myry rozdal veškeré své dědictví, cestoval po venkově a pečoval o chudé a nemocné. Legendy o dobrosrdečném a štědrém muži se během staletí šířily dál na západ. Svatý Mikuláš se stal patronem dětí a ochráncem námořníků a jeho svátek se slaví 6. prosince, v den výročí jeho smrti. Den Svatého Mikuláše je od pradávna považován za šťastný den pro konání svateb nebo velkých obchodů.

Podle legend je Mikulášovi přisuzovaná pověst tajného dávání dárků, jako je například vkládání mincí do bot jedinců, které je pro něj připravovali. Ve středověké Belgii a Francii dávaly jeptišky 6. prosince anonymně koše s jídlem a oblečením před práh potřebným, z čehož se zrodil zvyk obdarování na den svatého Mikuláše. Zajímavostí je, že v řeckém folklóru byl svatý Mikuláš zobrazován jako “Pán Moře” a někdy je rovněž považován za druh christianizované verze Poseidona. 

Během renesance se Svatý Mikuláš stal nejoblíbenějším svatým v Evropě. Po protestantské reformaci se ale začalo od „katolického“ uctívání světců odrazovat a naopak se posilovalo uctívání Ježíše Krista. A tak se v 16. století zrodila tradice Ježíška, který nosí dárky na Štědrý den. Nový zvyk se poprvé objevil v Německu, odkud šířil do okolních států. Tak začal Ježíšek svatého Mikuláše postupně nahrazovat.

Přesun za oceán a vznik symbolu

Svatý Mikuláš si ale i přesto udržel v některých oblastech velkou popularitu. Jedná se především o Holandsko, kde se mu říká Sinter Klaas a na den jeho narozenin se dodnes pořádají festivaly s předáváním dárků hodným dětem. Také v Řecku a Itálii je svatý Mikuláš uctívaný dodnes jako patron námořníků, rybářů a lodí. 

V 17. století se Svatý Mikuláš dostal spolu s nizozemskými přistěhovalci za oceán, načež postupně pronikl do celé americké popkultury. V roce 1809 spisovatel Washington Irving ho ve své knize „History of New York“ poameričtil, a tak se holandský Sinter Klaas proměnil v Santa Clause. Na svých prvních vyobrazeních připomínal břichatého holandského námořníka v zeleném kabátu kouřícího dýmku.

Santovi sobi se poprvé objevili v básni „The Night Before Christmas“, kterou otiskly newyorské noviny Sentinel 23. prosince 1823. Hlavním symbolem amerických Vánoc se tento vousatý mužík stal až v polovině 19. století. V roce 1963 mu ilustrátor Thomas Nast poprvé přisoudil červený kabát a jako domovinu severní pól. Během 20. století Santa Claus pronikl i do nejvzdálenějších koutů světa a to mimo jiné také díky vánočním reklamám Coca Coly.

Závěr

Během sedmnácti století své existence pronikla legenda o svatém Mikuláši do celého světa. Z ochránce námořníků či dětí a nejpopulárnějšího světce renesanční Evropy se stal hlavní symbol Vánoc, který je v Americe je znám jako Santa Claus, v Anglii jako Father Christmas a ve Francii jako Père Noël. 

Přestože u nás nosí na Štědrý den dárky Ježíšek, tradice Svatého Mikuláše jakožto milého starce obdarovávajícího hodné děti je dodnes stále velmi živá. A ruku na srdce, kolik z nás má doma jako vánoční dekoraci usměvavého Santu v červeném kabátu místo betlému s jesličkami.

TIP redakce: Česká Republika je jednou z mála zemí, ve které jsou dárky nadělovány hned dvakrát. Nejprve Sv. Mikulášem a poté na Štědrý večer ještě Ježíškem.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.