Menu

Před 171 lety vzlétla první vzducholoď spalující uhlí, dnes už sázíme spíše na drony s baterkou

Před 171 lety vzlétla první vzducholoď spalující uhlí, dnes už sázíme spíše na drony s baterkou
Ilustrační obrázek Giffardovy první vzducholodi

Psal se rok 1852, když se nad krajinu vznesla první řiditelná vzducholoď s parním pohonem. Událost s úžasem sledovaly davy pařížských obyvatel. Stroj uletěl 27 km průměrnou rychlostí 8 km/h. Dnes už by nás takový počin nenadchnul. Vždyť i “obyčejné” DJI drony mohou uletět na jedno nabití 15 km a vyvinout rychlost i více než 70 km/h.

Vzducholodě byly v minulosti hitem

První poháněný a řízený let vzducholodí proběhl 24. září 1852 na 27 kilometrové trase z Paříže do Élancourtu. Vzducholoď postavil a zároveň řídil Henri Giffard, francouzský konstruktér a vynálezce parního injektoru. Nepřízeň počasí v podobě silného větru zapříčinila, že nebylo možné se vrátit zpět na start.

Henri Giffard, Zdroj: Wikimedia Commons/volné dílo

Naštěstí alespoň šlo se strojem kroužit a zatáčet, a proto se událost mohla zapsat do dějin. Pohon vzducholodi zajišťoval 45 kilogramů vážící parní stroj, který otáčel třílistou vrtulí. Manévrování umožňoval nastavitelný kýl, který představovala svislá trojúhelníková plachta na zádi stroje. Průměrná cestovní rychlost dosahovala 8 km/h.

První vzducholoď s praktickým využitím zkonstruoval až v roce 1898 Brazilec Santos-Dumont. Prostředek byl poháněn benzínovým motorem. Zlatou éru řiditelných vzducholodí započal hrabě von Zeppelin se svými ztuženými vzducholoděmi. První z nich odstartovala krátkým letem v roce 1900.

Požár 245 metrů dlouhého kolosu Hindenburg v roce 1937 si vyžádal 36 obětí a znamenal definitivní konec těchto vzdušných prostředků. Nyní už nás vzducholodě nelákají. Kdo touží vidět krásy země z ptačí perspektivy, ale chce raději zůstat nohama pevně na zemi, může si pořídit dron s kamerou.

Moderní doba patří dronům

Drony, odborně bezpilotní letadla, jsou malé letouny ovládané dálkově, autonomně nebo díky předprogramování. Jsou typické tím, že podobně jako helikoptéry dokáží ve vzduchu nejen letět, ale i stát na místě. Existují v mnoha variantách. Odlišují se především počtem vrtulí (kvadrokoptéry, hexakoptéry, oktokoptéry), velikostí a výkonem.

Drony s kamerou se využívají v mnoha profesích, od pořizování záběrů pro film po hledání ztracených osob v těžko přístupných oblastech. Běžní uživatelé mají dron s kamerou jako koníček a často si jej berou s sebou na cesty. Při hobby využití jsou nejpopulárnější čtyřvrtulová zařízení čili kvadroptéry.

Oblíbené modely dronů

Které DJI drony jsou nejžádanější? Máme pro vás tři zajímavé tipy s perfektním poměrem cena/výkon.

DJI Mini 3 Pro

Mezi nejprodávanější modely patří bezpochyby kompaktní dron DJI Mini 3 Pro. Dron váží pouhých 249 g a přitom vyniká vysokým výkonem a špičkovou kvalitou záběrů ve 4K rozlišení. Díky prodloužené době letu se udrží ve vzduchu až 34 minut. Technologie Bluetooth a podpora operačních systémů iOS a Android umožňuje pohodlné ukládání a sdílení pořízených záběrů. Skvěle se hodí na cesty, protože je skládací a nezabírá příliš místa.

 

22 500 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

DJI Mini 2 Fly Combo

Dvojnásobným vítězem produkt roku 2021 a 2022 v dané kategorii na Heurece je dron DJI Mini 2 Fly More Combo. Model je vhodný pro úplné začátečníky i pokročilé uživatele. Je vybaven řadou funkcí, které umožňují vytvářet perfektní videa a fotografie ve vysokém rozlišení. Dron vydrží letět na jedno nabití až 21 minut a vystoupá do výšky až 4 km nad mořem. Je odolný proti silnému větru a má ochranu proti rušení. Podporuje přenos HD videa na vzdálenost až 10 km. S váhou jen 249 g se složený vejde do dlaně.

 

15 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Ryze Tello Boost Combo

Ryze Tello Boost Combo je nejlevnějším dronem z našeho výběru, díky čemuž je skvělou volbou pro začátečníky a děti. Tento pouze 80 g vážící model vám na každé nabití poskytne až 13 minut zábavy. Je totiž vybaven úžasnými funkcemi, jako je například vzlétnutí vyhozením do vzduchu, přistání do dlaně nebo přednastavenými akrobatickými kousky. Model podporuje rozlišení videa 720p HD na vzdálenost až 100 metrů.

 

4 400 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.