Menu

Jaký vliv má barva světla na lidský mozek? Při migréně pomohou červené brýle

Jaký vliv má barva světla na lidský mozek? Při migréně pomohou červené brýle

Světlo je základní podmínkou života. Přímo ovlivňuje náš spánkový režim a vnitřní vyladění. Některé barvy světla však mohou negativně ovlivňovat zdraví. Jakým způsobem a jak tomu předejít se dozvíte v následujícím článku.

Proč vnímáme světlo jako barvy?

Světlo je elektromagnetické záření o určitě vlnové délce a energii. Lidské oči jsou schopny vnímat jen světlo určité vlnové délky, a to v rozmezí 380–740 nm (tzv. viditelné spektrum). Různá vlnová délka a energie určuje pod jakou barvou světlo vidíme – od fialové barvy (380 nm), přes modrou, zelenou, žlutou až červenou (740 nm). Krásným příkladem tohoto jevu je duha. Ta vzniká jako lom světla různých vlnových délek v kapkách deště.

Jaký vliv má na nás barva světla?

Ne všechno světlo a ne vždy je špatné. Během dne je pro nás naopak velmi důležité vystavovat se slunečnímu svitu, které řídí naše cirkadiánní rytmy (24 hodinové cykly spánku a bdění). Přirozené modré světlo stimuluje určité části našeho mozku produkující serotonin (hormon štěstí) a melatonin (hormon spánku a bdění). Díky tomu jsme během dne bdělí a ostražití.

Problém nastává s umělým světlem v podobě osvětlení a displejů (mobily, tablety, televize, počítače…), které vyzařují mj. i poměrně velké množství modrého světla. Pokud se určitou dobu před spaním vystavujeme modrému světlu, může se snížit přirozená produkce melatoninu a narušit cirkadiánní rytmy. S tím souvisí poruchy usínání a spánku a v dlouhodobé perspektivě také metabolické syndromy, obezita, deprese a rakovina.

Jak předcházet poškození světlem?

Před negativními vlivy světla se naštěstí můžeme účinně bránit. Kromě změny návyků pomohou i moderní technologie. Pojďme se podívat na několik tipů.

Červené brýle pomohou i proti migréně

Pro zajištění správných biorytmů vyhledávejte modré světlo pouze během dne a minimálně hodinu před spaním jej naopak omezte. Buď si jednoduše vypněte smartphone, počítač či televizi, nebo si můžete pořídit speciální počítačové brýle. S takovými brýlemi lze používat výše zmíněná zařízení, aniž by váš mozek ovlivnilo vyzařované modré světlo.

Speciální červené brýle SLEEP-1 zabraňují průniku 100 % modrého a zeleného světla o vlnových délkách 380 až 565 nm, díky čemuž podporují tvorbu spánkových hormonů. Doporučuje se je používat alespoň 90 minut před spaním. Lze je nosit i přes dioptrické brýle, a navíc jsou vybaveny i filtrem proti škodlivému UV záření. Kromě zkvalitnění spánku poskytují  řešení pro jedince trpící migrénou. Redukují totiž intenzitu světla, která je jedním z faktorů ovlivňujících nástup migrény.

Počítačové brýle uleví bolavým očím

Kromě zabarvených počítačových brýlí je dostupná i řada modelů z čirými čočkami, jako například Barner Dalston černá DBN. Brýle jsou vybaveny filtrem proti modrému světlu a také UV zářením, díky čemuž snižují namáhání očí při práci u počítače. Jejich výhodou oproti červeným brýlím je, že zachovávají přirozené barvy vnímaného okolí.

Chytré žárovky změní barvu

Před modrým světlem z obrazovek pomohou brýle, ale jak se bránit chladnému modrému světlu ze zářivek? Řešení je překvapivě snadné. Některé chytré žárovky umožňují volbu barvy světla. Před spaním pak snadno změníte světelný režim na světlo teplejší barvy – oranžové nebo červené, které působí příznivě na produkci spánkového hormonu. Chytrá žárovka Xiaomi Mi Smart LED Bulb Essential podporuje až 16 milionů barev, umožňuje přednastavení čtyř režimů osvětlení a lze ji ovládat smartphonem i hlasem.

Další možnosti

Před digitální únavou zraku chrání také některé druhy kontaktních čoček, které filtrují část spektra modré barvy. Na redukci modrého světla z mobilů slouží také příslušné aplikace a vestavěné noční režimy. V případě počítačů mohou pomoci programy, které přizpůsobí barvu monitoru denní době (např. F.lux). Případně jsou na trhu k dispozici speciální nalepovací filtry, které se aplikují na obrazovku, a snižují modré záření a odlesky displeje.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.