Připojení sporáku na propan butan? Poradíme jak na to | Arecenze
Menu

Připojení sporáku na propan butan? Poradíme jak na to

Připojení sporáku na propan butan? Poradíme jak na to

Plynový sporák má celou řadu výhod, mezi které patří nízká pořizovací cena nebo snadná regulace teploty. Plánujete sporák připojit na propan butan? Přečtěte si, co pro připojení budete potřebovat a jak postupovat.

Co budete potřebovat k připojení sporáku na propan butan?

Kromě sporáku a propan butanové láhve si budete muset pořídit i další příslušenství, bez kterého se při zapojování neobejdete. K připojení sporáku na propan butan je potřeba: 

  • plynový sporák,
  • propan butanovou láhev,
  • sadu pro připojení plynové láhve,
  • speciální trysky pro připojení propan butanové láhve,
  • nářadí pro zapojení.

K zapojení budete samozřejmě potřebovat plynový sporák. Plynový sporák lze přetryskovat na plyn z propan butanové lahve a seřídit jej. Pokud sporák ještě nemáte vybraný, můžete se inspirovat vybranými 3 plynovými sporáky v různých cenových kategorií, které mají vysoká hodnocení od svých uživatelů.

  1. Mora P 151 BW, pořizovací cena od 5 490 Kč. Jedná se o klasický bílý plynový sporák s bezpečnostní pojistkou. Obecně sporáky od značky Mora mají na trhu dlouhodobě vysoká hodnocení a ani u jiného modelu této značky nesáhnete vedle.
  2. Siguro S0 P350, pořizovací cena od 7 999 Kč. Tento plynový sporák se 4 plotýnkami a velkou troubou 65 l má také kladná hodnocení a jedná se cenově o zlatou střední cestu.
  3. Gorenje K5352WF, pořizovací cena od 10 490 Kč. Značka Gorenje se také dlouhodobě těší velké oblibě a vysokému hodnocení svých spotřebičů, stejně jako tomu je u tohoto typu plynového sporáku.
Plynovou neboli propan butanovou láhev zakoupíte téměř na každé čerpací stanici, seženete ji také v hobby marketu. Vybírat můžete z různě velkých lahvích. Až plyn v láhvi dojde, vrátíte láhev a vyměníte ji za novou láhev s plynem. Plynové lahve ideálně vracejte na stejné čerpací stanici, kde jste ji zakupovali. Čerpací stanice mají různé dodavatele a nepřijímají všechny druhy plynových lahví.

Sada pro připojení plynové láhve je určena pro připojení k plynovým spotřebičům, jako jsou grily, hořáky, sporáky apod. Aktuálně se dá pořídit v rozmezí ceny 200-300 Kč. Běžně obsahuje propan-butanovou hadici, šnekové spony (ke stažení hadice), nízkotlaký regulátor plynu a závit. Jednotlivé položky je možné zakoupit i samostatně. Propan-butanovou hadici je vhodné pořídit delší, abyste mohli plynovou lahev zapojit na vámi vybrané místo.

Speciální trysky pro připojení plynového sporáku na propan butanové lahve bývají často součástí zakoupeného spotřebiče. Pokud máte spotřebič starší nebo trysky neobsahuje, můžete je dokoupit v hobby marketu, obchodu s elektronikou nebo na internetu. Najdete je pod názvem “trysky na pb”. Cena se pohybuje v rozmezí 100-200 Kč. Pro samotné připojení budete také potřebovat nářadí, postačí vám běžné základní nářadí (kleště či něco na dotažení).

TIP: Hodit se vám může i pěnotvorný roztok, který kontroluje, zda z lahve neuniká plyn. Jednoduše jej nastříkáte na ventil, pokud se tvoří bubliny, je potřeba jej ještě dotáhnout a opakovaně vyzkoušet.

Jak připojit sporák na propan butanovou lahev?

Před samotným zapojením se ujistěte, že jste vypnuli plyn a odpojili sporák od zdroje energie. Poté je nutné plynový sporák přetryskovat na plyn z propan butanové láhve a seřídit jej. Trysky je potřeba seřídit, aby bylo možné správně a efektivně regulovat plamen.

Následně se sporák musí připojit na regulátor tlaku plynu (30mbarů). Postupuje se tak, že regulátor připojíte na plynovou láhev a zkontrolujete, zda je regulátor správně připojen, aby nedocházelo k úniku plynu. Poté druhý konec regulátoru připojíte ke sporáku a také zkontrolujete, zda byl správně dotažen.

Láhev s plynem by ideálně neměla být umístěna uvnitř domu, proto je vhodné pořídit delší hadici na její připojení a připravit pro ni výklenek z vnější strany domu. Lahev je nutné umístit dnem dolů na rovné a bezpečné místo s pevným podkladem.

DŮLEŽITÉ: Operace s pevnou plynovou instalací jakož i napojení a odpojení plynových spotřebičů k plynovému potrubí by měla podle zákona provádět pouze k tomu autorizovaná osoba (alias plynař).

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.