Menu

Test vysavače z roku 1956: Jupiter 402 stál 20 000 Kč

Test vysavače z roku 1956: Jupiter 402 stál 20 000 Kč

50. léta nebyla pouze ve znamení poválečné obnovy a rozmachu mezinárodní dopravy, ale také představovala velké změny v českých domácnostech, jelikož elektronika pomalu pronikala do přístrojů a spotřebičů. S tím přišel i výrobce ETA, původní Elektro-Praga, když v roce 1954 vyrobil vysavač Pluto 400, kterému se pro svůj tvar přezdívalo vajíčko. Šlo o jeden z prvních vertikálních vysavačů.

O dva roky později vznikl první vysavač s celoplastovým tělem, jenž dostal název podle další planety – Jupiter. Vyráběl se ve dvou barevných variantách a disponoval několika vychytávkami. Jednou z nich byly nožičky, které umožnily vysavač postavit i vertikálně. Novinkou bylo také tlačítko pro zapínání a vypínání, které jste mohli ovládat nohou. Později byl stejný model Jupiter 402 vyroben i z kovu a nabízel dvě barvy. Ten jsme vyzkoušeli i my.

Nejvýkonnější vysavač na světě s mnoha vychytávkami

Jupiter 402 zažíval v 50. letech opravdový boom, s příkonem 400 W šlo tehdy o nejvýkonnější vysavač, který se ve velkém exportoval do zahraničí. Jeho příslušenství kromě základní hubice zahrnovalo štěrbinovou hubici, kartáč či hubici na čalounění, tedy to, co najdete u vysavačů i dnes. V balení se dokonce nacházel rozprašovač, jenž sloužil k aplikaci vůně proti molům či inhalačních prostředků.

Další vychytávkou byla ochrana proti rušení rozhlasu, takže jste rádio mohli poslouchat bez jakéhokoliv rušení, pokud jste jej tedy přes hluk vůbec slyšeli. Vysavač měl dokonce filtr a látkový sběrný sáček, který zároveň fungoval jako další filtrace. Díky tomu nabízel dvojí filtraci, kterou předchozí generace vysavačů postrádala. Sáček jste pak jednoduše vysypali a přeprali.

V roce 1956 jste si jej mohli pořídit za 880 Kčs, což odpovídá dnešním 20 100 Kč. Průměrná mzda v tomto roce byla 1 192 Kčs, takže jste za nový vysavač nechali téměř celou mzdu. To, že je Jupiter kvalitní vysavač můžeme říci i dnes, jelikož po téměř 70 letech stále funguje. Vysávání s ním by bylo poněkud pracné a asi by vám zabralo spoustu času, ale řekněme si na rovinu, jaký spotřebič vám tak dlouho vydrží?

Retro vysavač z 50. let vs. dnešní laciné kousky

Jupiter 402 jsme porovnali s vysavačem dnešní doby, konkrétně bezsáčkovým modelem, který jsme testovali a zařadili do našeho srovnání vysavačů. Funkce a vychytávky vysavačů se za 70 let nesmírně posunuly, jejich zpracování a životnost už na tom tak dobře nejsou. Průměrná životnost klasického vysavače je 10 let, přičemž záruka obvykle bývá pouze 5 let.

U sáčkových vysavačů je navíc důležité počítat s výměnou sáčků, u bezsáčkových modelů zase s častější výměnou filtrů. Plusem je ovšem větší hygieničnost, jelikož v dnešní době najdete už jen HEPA filtry, které zachycují prachové částice. Původní vysavače měly látkový filtr, který nebyl tolik účinný. Když pomineme nekonečnou životnost retro vysavačů, oproti novějším modelům měly značné nevýhody. Například jste na nich nemohli nastavit výkon, a to ani na rukojeti. Postrádaly i navíjecí kabel, takže jste jej museli smotat.

Původní vysavače byly navíc určené pouze k vysávání koberců, měly totiž pouze dvě kolečka. Přední část jste museli tahat po zemi, což by na tvrdých podlahách nešlo nebo by se podlaha poškrábala. Hubice byla také přizpůsobena pouze na koberce, nebyla vybavena kolečky, a tak jste s ní koberec spíše drhnuli. Brát v potaz musíme i to, že se koberce používaly spíše k zakrytí parket v obývacím pokoji či ložnici, nebyly tak po celé místnosti.

Parametrově si retro model nevede špatně

Když porovnáme parametry retro a nového vysavače, můžeme zjistit, že některé parametry se shodují. Nás překvapila ne tolik vysoká hlučnost, kterou jsme u Jupiteru naměřili 78 dB. Průměrná hlučnost vysavačů je 70 dB, ovšem najdete i hlučnější modely. Očekávali jsme i vyšší hmotnost, jelikož je vyroben z kovu. Jeho hmotnost je bez příslušenství 5,9 kg, nejde tedy o nejtěžší zařízení. V našem srovnání jsme některým vysavačům naměřili podobnou hmotnost a to byly vyrobené z plastu.

Jupiter má také objemný sběrný sáček, který nemají ani novější modely. Běžná velikost sáčku je kolem 3 litrů, u dražších modelů pak kolem 5 litrů. Bezsáčkové vysavače mají sběrnou nádobu menší, obvykle kolem 2 litrů.

Rozměry Jupiteru jsou trochu jiné, než mají běžné vysavače. Zejména pak jeho dlouhé tělo, které je zároveň užší a nižší. Díky tomu jste jej mohli snadno umístit například pod postel. Jupiter jste mohli postavit i vertikálně, což také usnadnilo skladování. Některé nové modely mají až příliš velké rozměry, což může uskladnění komplikovat.

Vyplatí se s retro vysavačem vysávat i dnes?

Pravděpodobně ne. Jupiter nemá tak vysoký sací výkon, jako mají dnešní moderní vysavače. Nemůžete s ním vysávat ani podlahy, alespoň ne s původní hubicí. Hadice vysavače je také těžší a nemá ani madlo, za které by se dala pohodlně uchopit. Sáček s filtrem není hygienický, což by vadilo zejména alergikům. Přestože v 50. letech šlo o nejlepší vysavač, dnes by vám byl spíše na škodu.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.