Menu

Průlomová technologie pro televize? Nanosys by mohl změnit trh

Průlomová technologie pro televize? Nanosys by mohl změnit trh

Speciální technologie společnosti Nanosys slibuje nejjasnější a nejbarevnější displej, jaký si umíme představit. Kromě více než reálného zobrazení světa na televizních obrazovkách umožňuje maximální možnou úsporu energie. Pojďme spolu proniknout hlouběji do úžasného mikroskopického světa kvantových teček a jejich předností ve světě televizního obrazu.

Zážitek lepší než skutečnost

Filmoví tvůrci vytvářejí díky možnostem moderní doby úžasné vizuální zážitky – jedinečná hloubka záběrů, smysl pro detail a propracované počítačové efekty. Chvíli jste ve víru velkoměsta, poté se přenesete do barevného podmořského světa a nato se rázem ocitáte na imaginární planetě.

Většina diváku si však tuto nádhernou podívanou neužije úplně. Jsou totiž limitováni kvalitou obrazu své televize. Naštěstí na scénu přichází inovativní technologie Nanosys, která zajišťuje “hyperreálnou barevnou paletu, která divákům poskytne zážitek za hranicemi toho, co lze vidět v přírodě.” (Zdroj: NANOSYS)

O společnosti Nanosys

Nanosys je americká nanotechnologická společnost, která sídlí v Kalifornii, ve městě Milpitas. Založena byla v roce 2001 a specializuje se na vývoj a výrobu kvantových teček (QD, z angličtiny Quantum Dots), které se používají v zobrazovacích technologiích.

Technologie QD se stala přední technologií, která se používá při výrobě vyšších řad televizorů. Od roku 2016 využívá každý produkt s QD výhradně technologii společnosti Nanosys. Celkově se tak jedná o více než 70 milionů zařízení. Nanosys předpokládá, že se její technologie brzy stane nejvýznamnější technologií využívanou pro televizní displeje.

Zázračné kvantové tečky

Zatím jsme několikrát zmínili převratnou technologii kvantových teček. Co to ale vůbec je a jak si takové tečky představit?

Tečky menší než viry

Kvantové tečky, někdy také označované jako kvantové body, jsou uměle vytvořené krystaly z kovových materiálů, které nejsou pozorovatelné lidským okem. Představit si je můžete jako drobné kuličky s průměrem pouhé 2 – 8 nm.

Jsou 1 – 5x širší než je tloušťka dvoušroubovice lidské DNA a řádově 10 – 100x menší než viry. V porovnání s lidským vlasem, jehož tloušťku můžeme vidět, je nanokrystal užší 10 000x.

Biliony zářících bodů v každém zařízení

Takových drobných krystalů jsou v každém displeji biliony. Kvantové tečky se chovají jako polovodiče – při zásobení světelnou nebo elektrickou energií vyřazují energii ve formě světla.

Jejich výhodou je, že emitují světlo různých vlnových délek v závislosti na své velikosti. To znamená, že pro generování různých barev světelného spektra není potřeba více různých druhů materiálů, ale jen různě velké sady kvantových teček.

Podle velikosti vyzařují různě barevné světlo

Větší QD vyzařují delší vlnové délky v podobě červeného světla (620 – 750 nm), střední zelené a nejmenší modré světlo (440 – 470 nm). Produkci mikroteček přesných rozměrů zajišťuje regulace teploty a načasování chemických reakcí při automatizovaném výrobní procesu.

Aby krystaly efektivně a úsporně zářily, jsou podsvíceny modrými diodami microLED. Modré světlo při průchodu dobře mění barvy, díky čemuž není potřeba polarizátoru.

Displeje budoucnosti

Podstatou průlomové technologie NanoLED je, že není fotoluminiscenční jako ostatní technologie využívající QD, ale elektroluminiscenční. To znamená, že nevyžaduje podsvícení. Místo světla absobuje přímo elektřinu a přeměňuje ji na LED světlo, což je mnohem efektivnější, a navíc nevyžaduje k vytvoření obrazu zastaralé LCD nebo OLED pixely.

Inovativní technologie NanoLED díky tomu poskytuje televizorům řadu bezkonkurenčních výhod. Pojďme se podívat na srovnání NanoLED s ostatními technologiemi:

Charakteristiky Porovnání NanoLED s LED, LCD a OLED Porovnání NanoLED s QLED
Kvalita obrazu
  • živější a sytější barvy
  • vyšší ostrost a plynulost obrazu
  • ještě vyšší jas a barevnost
  • černá bude skutečně černá jako u OLEDu
Výkon a životnost
  • vyšší energetická účinnost
  • ještě vyšší výkon i životnost
Přívětivost k životnímu prostředí
  • lepší s ohledem na jednodušší konstrukci
  • snížení závislosti na těžkých kovech
Proces výroby
  • velká flexibilita tvarů displejů
  • zjednodušení konstrukce a snížení nákladů

 

Nezbývá než dodat, že se těšíme, až se NanoLED televizory stanou mainstreamovou záležitostí a budeme si moci plně vychutnat jejich vizuální možnosti. Podle vyjádření společnosti Nanosys to však nebude dříve než v roce 2025/26.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.