První dojmy s Apple Vision Pro 2024: Revoluce nebo 90 000 Kč vyhozených z okna?
Apple Vision Pro jsou první AR/VR brýle z dílny společnosti Apple. Novinka se objeví na trhu už v pátek 2. února a její pořizovací cena je 3 500 $ (cca 80 000 Kč). Díky recenzentům a youtuberům, kterým byly tyto polovirtuální brýle před časem zapůjčeny, víme už dnes, co od nich můžeme čekat. Jejich dojmy jsou rozporuplné a poměrně dost se liší od představy, kterou získáte z produktových obrázků a videí.
První dojmy a obecné informace
Apple Vision Pro tvoří velké brýle s masivním sklem, přes které jsou dokonce vidět oči jejich nositele. Už tím se odlišují od jiných AR/VR brýlí, jako jsou Meta Quest 3 nebo Oculus Quest 2. The Verge ve své recenzi ale upozorňuje, že sklo brýlí rozhodně není pro vnějšího pozorovatele tak čiré, jak se zdá z některých produktových fotografií. Scott Stein z CNETu porovnává hmotnost Apple Vision Pro (cca 590 g) s Meta Quest 3 (500 g) a dodává, že můžete při delším nošení vyšší hmotnost pociťovat.
Brýle jsou napájeny kabelem z externí baterie, která také něco váží. Její výdrž má být podle výrobce 2 hodiny běžného provozu a 2,5 hodiny videí. Recenzentka Joanna Stern z The Wall Street Journal negativně hodnotí velikost brýlí, jejich hmotnost i výdrž baterie. Mark Spoonauer z Tom’s Guide zjistil, že se navíc citelně vybíjejí i v režimu spánku.
Možnosti a ovládání
Recenzenti se shodují, že Apple Vision Pro jsou více více AR než VR brýle. Nabízejí propracované rozšíření prostředí vašeho iPhonu, iPad nebo Macu do 3D prostoru. Scott Stein z CNETu oceňuje, že oproti jiným konkurenčním modelů nevyžadují speciální nastavení pro danou místnost a sami se skvěle přizpůsobí každému prostředí.
Ovládání aplikací je v podání Applu precizní a jednoduché. Realizuje se tlačítkem a otočným kolečkem na brýlích, jednoduchými gesty a prostřednictvím hlasového asistenta Siri. Na zvolený objekt před sebou zacílíte očima a otevřete gestem jedné ruky. Zazoomuje či zvětšíte okno pouze jednoduchými pohyby rukou. Přímo na brýlích si můžete nastavit intenzitu průhlednosti okolního prostředí, které si můžete nechat skutečné nebo na pozadí aplikací zvolit oblíbenou fotografii.
Zábava a produktivita
Silnou stránkou Apple Vision Pro je prohlížení fotografií a videí z vašich zařízení. Panoramatické fotografie vás obklopí, jako byste znovu stáli v místě jejich pořízení. Při přehrávání filmů se cítíte jako v kině a to nejen díky skvělému obrazu, ale i kvalitě zvuku. Herní nadšenci ale u Apple Vision Pro příliš nepochodí. Brýle totiž nabízí jen pár jednoduchých her.
Joanně Stern z The Wall Street Journal vadí, že zde chybí větší množství propracovaných aplikací. Líbí se jí ale možnosti rozšířené reality, které umožňují mít pohodlně pod kontrolou více aplikací zároveň. Apple Vision Pro hodnotí jako mnohem pokročilejší než Oculus Quest 2 a Meta Quest 3. Scott Stein z CNETu model popisuje jako “experimentální stroj na paměť” a oceňuje, jak brýle umožňují procházet vzpomínky podobě fotografií a videí a zaznamenávat nové.
Závěr
Apple Vision Pro jsou nápaditou vychytávkou, která otevírá novou kapitolu AR/VR brýlí. Představují plnohodnotný počítač na vašich očích s 3D monitorem všude okolo vás. Mezi jejich přednosti bezpochyby patří perfektní displej a možnost efektivně využít celý jejich ekosystém. Mají ale také své mouchy, kvůli kterým se nejspíš nestanou mainstreamovou záležitostí.
The Verge se domnívá, že ovládání okem a gesty nemůže nikdy plně nahradit myš, klávesnici a dotykový displej. Navíc tvrdí, že rozšířená realita v jejich podání nemá příliš využití a že mnohem větší potenciál do budoucna má virtuální realita. Recenzenti vnímají jako překážku v úspěchu také vysokou pořizovací cenu (3 500 $ / cca 80 000 Kč vs. Meta Quest 3 128 GB za 15 000 Kč).
Meta Quest 3 128 GB
Oculus Quest 2 128 GB
Rubriky
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.