Menu

Půl roku spala, probudí se z komatu? Jak připravit sekačku na sezónu

Půl roku spala, probudí se z komatu? Jak připravit sekačku na sezónu

Venku se začne brzy oteplovat a s přicházejícím jarem se blíží také zahrádkářská sezóna. Mnozí pokládají údržbu zahrady za určitou formu odpočinku a únik do přírody, pojí se s ní ale i zrychlující růst trávy. Oprášit proto bude potřeba po dlouhém zimním spánku také sekačku. Jak postupovat se správnou přípravou před prvním spuštěním?

TIP: S výběrem nové sekačky vám poradí náš nákupní rádce Jak vybrat sekačku.

Zkontrolujte karoserii

Na začátku přípravy sekačky na jarní sezónu je důležité provést důkladnou kontrolu stroje. Podívejte se, jaký je stav karoserie, rámu a dalších částí sekačky. Pokud byla sekačka uskladněna v suchu a nebyla na mraze, pravděpodobně bude v pořádku. Dále zkontrolujte, zda nejsou některé šrouby uvolněné. Pokud narazíte na problémy, opravte je nebo vyměňte poškozené díly. Pohyblivé díly doporučujeme promazat olejem ve spreji WD-40 (ložiska, kola a další díly).

Seřiďte nůž

Ostrý a správně seřízený nůž je pro hladký chod sekačky a efektivní sečení trávy klíčový. Odpojte svíčku motoru, sejměte nůž sekačky a zkontrolujte, zda není poškozený nebo zdeformovaný. Pokud je nůž tupý, doporučujeme jej naostřit na kotoučové brusce či s pomocí pilníku. Při seřizování nože se ujistěte, že je správně vyvážený a na hnací hřídeli drží dobře.

GIF ukazuje Odpojení svíčky a čištění bubnu

Odpojení svíčky a čištění

Ošetřete motor

Před zahájením provozu je potřeba zkontrolovat motor sekačky. Před prvním startem se doporučuje vyměnit všechny zanechané provozní kapaliny. Vyměňte proto olej a pokud jste zapomněli před zazimováním odsát benzín, vyměňte i ten. Při dlouhém stání a změnách teplot se totiž vlastnosti provozních kapalin mění a pokud byste s nimi sekačku rovnou nastartovali, mohli byste poškodit motor. Zkontrolujte také palivový filtr a vzduchový filtr, a pokud je potřeba, vyměňte je. Před nastartováním doporučujeme také očistit, či v případě potřeby vyměnit svíčku motoru.

První sečení pohlídejte

Naplňte nádrž novým palivem a zkontrolujte, zda nejsou žádné úniky. Spusťte sekačku a sledujte její provoz. Pozorujte, zda motor běží hladce, zda nože řádně sekají trávu a zda se sběrný koš správně naplňuje. Pokud se vyskytnou nějaké problémy, zastavte sekačku a řešte je před dalším použitím.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.