Menu

Zkusili jsme nákupní galerii PoštovnéZDARMA.cz

Koupit si nějakou drobnost za osmdesát korun a přitom zaplatit skoro stejnou sumu na poštovném? To přece postrádá logiku. Podobná myšlenka, stejně jako tisíce zákazníků po celé České republice, napadla i zakladatele portálu PoštovnéZDARMA.cz. Služby webu si našly svou cílovou skupinu, objevují se ale i kritické hlasy zejména kvůli zpožděnému dodání. Rozhodli jsme se tedy nákup otestovat.

Upozornění: V březnu roku 2020 zveřejnila Česká obchodní inspekce varování, že u tohoto e-shopu zaznamenala velké množství stížností na pozdní doručení, které patrně souvisí s přerušením výroby a dodávek z asijských zemi ve spojitosti s koronavirovou krizí. Obchod totiž přeprodává zboží asijských dodavatelů. Mějte proto na paměti, že si musíte dopředu zjistit, jestli je zboží skladem v Česku nebo si prohlížíte produkty, které by v případě nákupu čekala nejistá expedice. (Zdroj: ČOI)

Seznámení s e-shopem

E-shop PoštovnéZDARMA.cz, jenž funguje od června roku 2012 a na Heuréce se pyšní spokojeností zákazníků přes 80 %, nabízí dva druhy zboží. Jedno je aktuálně skladované přímo v Česku, větší nabídku ale potenciální zákazníci najdou u zboží bez štítku „Skladovky“. Jedná se o předměty posílané z Asie, nejčastěji z Číny (Hongkongu) a Singapuru.

Nákup se dá shrnout jednoduše – pokud vybíráte ze skladovaného zboží, bude sice občas mírně dražší, ale přijde vám v řádu několika dní. Jestliže objednáte výrobek z Číny, zaplatíte za něj méně peněz, ale čekat na něj můžete i měsíce. Cena se na stránkách e-shopu u podobných výrobků různí a je dobré si počíhat na nějakou z množství akcí, výprodejů či slev, které společnost nabízí.

Firma Ateli, s.r.o., která stojí za e-shopem PoštovnéZDARMA.cz, garantuje u skladovaného zboží dodání do dvou pracovních dní (případně tří, pokud zásilka putuje na Slovensko). U výrobků posílaných z Asie se pak garantovaná lhůta, po níž může zákazník odstoupit od smlouvy, prodlužuje na šedesát dní.

Na většinu zboží se vztahuje dvouletá záruka, obchod pak zaručuje, že se o případné reklamace a komunikaci s asijskými dodavateli postará tak, že zákazník bude komunikovat jen s českým e-shopem. Reklamace se většinou řeší zasláním nového zboží, pokud není na skladě v České republice ani u dodavatelů, nabízí e-shop výměnu za podobné zboží, případně vrácení peněz. Pro vrácení zakoupeného zboží bez udání důvodu má zákazník v případě PoštovnéZDARMA.cz dokonce třicetidenní lhůtu ve srovnání s běžnou dvoutýdenní. Výhodou je i nabízená služba zpětného proplacení poplatků za CLO a DPH v případě překročení stanoveného cenového limitu.

Vlastní zkušenost s nákupem

Z e-shopu jsme se v polovině října rozhodli objednat po jednom kusu ze Skladovek i neskladovaného zboží. U skladovaného padla volba na silikonové hodinky s krokoměrem (219 Kč), u zboží z asijského dovozu jsme si vybrali zvukový vyhledávač klíčů s červeným světlem (125 Kč).

Hodinky s krokoměrem

 

Co se týče hodinek s krokoměrem, objednávku jsme vytvořili a zaplatili v pátek odpoledne, potvrzení i informace o odeslání tedy přišly až v pondělí během dopoledne. Garantovaná dvoudenní lhůta splněná nebyla, protože kurýr dorazil s balíčkem namísto slibované středy až v pátek okolo poledne.

Pozitivní překvapení ale bylo, že v balení dorazily hned dva stejné kusy hodinek (které nám byly po e-mailové komunikaci a upozornění ponechány jako dárek) doplněné jedním praktickým plastovým pouzdrem na míru. Přiložený byl pouze anglický (a pro fajnšmekry i čínský) návod, nastavení ale bylo velmi snadné a intuitivní.

Ze všeho nejdřív bylo potřeba nastavit správně čas, pak přišla na řadu délka kroku a váha uživatele. Zařízení počítá přes jednoduchý gyroskop počet kroků a díky nastavené průměrné délce jednotlivých kroků je pak schopné spočítat celkovou nachozenou vzdálenost. Na základě stanovené váhy pak ještě dopočítává i přibližný počet spálených kalorií.

Funkce přístroje je vzhledem k nízké ceně celkem solidní. Negativem je, že hodinky chrastí při pohybu ruky i při samotné chůzi nebo běhu. Počítadlo reaguje a počítá už při pouhém poklepání, zatřesení nebo zhoupnutí ruky na místě, což uměle přidává kroky. Jde ale o poměrně běžný problém levných krokoměrů s gyroskopem.

Designově jsou hodinky povedené a lehké, takže nevadí při sportu a běžném pohybu. Nosí se příjemně a pásek nevadí ani při delší práci za počítačem s rukou položenou na desce stolu. Tělo hodinek s digitálním displejem se dá snadno vyjmout ze silikonového řemínku. Displej je bohužel bez podsvícení, takže jsou čísla v šeru hůř viditelná. V noci ve tmě čas ani počet nachozených kroků nepřečtete vůbec.

Vyhledávač klíčů s červeným světlem

U vyhledávače klíčů ve formě klíčenky nás dodací lhůta mile potěšila, protože garantovaná lhůta dodání byla 60 dní a balíček nám dorazil už po třech týdnech.

Jde o o poznání jednodušší zařízení, než v případě hodinek. Úkol vyhledávače je, aby vám pomohl v případě, že nemůžete najít svůj svazek klíčů. Tlačítkem na boku bílo-stříbrného plastového produktu jej uvedete do chodu. Pokud výrobek zaznamená vyšší hladinu vysokých tónů zvuku, začne nahlas pípat a červeně svítit. Pokud jej tedy umístíte na klíče a někam odložíte, stačí zapískat a vyhledávač už vás ke svazku dovede.

Výrobek jsme testovali a základní předpoklady splňuje. Reaguje na vysoké tóny, takže lidé, kteří umí hlasitě zapískat, mají vystaráno. Problém nastává v případě, když pískat nedokážete. V takovém případě nezbývá nic jiného, než u hledání použít například klasickou píšťalku. Problém jsme zaznamenali při hledání klíčů umístěných do kapes bundy nebo kabátu. V takové situaci musí člověk být při pískání opravdu blízko, aby se signalizace spustila. Naopak se nám stávalo, že pokud byly klíče s vyhledávačem volně položené na stole, začala klíčenka pípat i při cinknutí sklenicí apod.

Samozřejmě se dá výrobek podle potřeby vypnout a zapnout, jenže na to uživatel může velmi snadno zapomenout a vypnutý vyhledávač je vám poté k ničemu. Ve finále jsme se při testování shodli, že funkce vyhledávání klíčů je sice užitečná, ale využití není tak spolehlivé, aby se výrobek dal bez problému dlouhodobě používat.

Shrnutí

K nákupu v e-shopu PoštovnéZDARMA.cz nemáme zásadní výhrady. Vytknout můžeme pouze delší než garantovanou dodací lhůtu u skladovaného zboží (konkrétně silikonových hodinek s krokoměrem), která se zpozdila o dva dny. Neplánované delší čekání ale obchod vyvážil tím, že nám ponechal jako dárek i druhé hodinky, které jsme našli v balíčku, i když jsme si původně objednali jen jedny.

Dlouhé čekání je také nejčastějším důvodem stížností v recenzích na portálu Heuréka, kde si však stále obchod drží spokojenost zákazníků přes 80 %. Vedle dlouhé dodací doby (případně její prodloužení bez informování zákazníka) si lidé stěžují také na horší komunikaci s e-shopem.

S výrazně delší lhůtou dodání je nutné počítat u nenaskladněného zboží, které putuje k zákazníkovi až z Číny či dalších asijských zemí. U něj udává web PoštovnéZDARMA.cz dodací čas až dva měsíce, na objednaný zvukový vyhledávač klíčů jsme však čekali pouze tři týdny, což je pozitivní překvapení.

Sortiment e-shopu je opravdu různorodý a převažují levné drobnosti. K cenové úrovni asijských výrobků je samozřejmě nutné přihlížet, i co se týče kvality. Přesto námi zakoupené silikonové hodinky s krokoměrem splnily základní požadavky na funkčnost. Po jednoduchém nastavení měří počet kroků a vypočítají i celkovou nachozenou vzdálenost a přibližné množství spálených kalorií. Malé výtky máme k absenci českého návodu, chrastění hodinek při běžném pohybu nebo horší čitelnosti displeje v šeru. I vyhledávač klíčů fungoval, u jeho použití jsme se ale shodli, že je jeho využití o trochu méně spolehlivé. Občas se spustí po cinknutí sklenicí nebo hlasitějším hovoru, při uložení do kapsy se zase občas neozve vůbec, pokud nezapískáte opravdu zblízka a hlasitě. Věříme však, že si své spokojené uživatele i tento produkt určitě najde.

Celkově můžeme nákup v e-shopu doporučit. Existuje sice možnost vyhledat si podobné nebo stejné zboží přímo od dodavatelů nebo jiných e-shopů v zahraničí, čeští zákazníci ale ocení, že komunikují s českým obchodem, který by měl veškeré dotazy, stížnosti a reklamace vyřešit s dodavateli za ně.

Autor: Redakce | Naposledy aktualizováno 28.3.2020