Menu

Recenze filmu Vlastníci

Recenze filmu Vlastníci

Vlastníci. Film, který po zástupu nenáročných romantických komedií nabízí jiný druh zápletky. Zážitek, při němž se divák zasměje, ale zároveň prožije i nepříjemný pocit mrazení v zátylku, uvědomí-li si, že snímek odráží realitu nejen schůzí SVJ, ale i celé dnešní společnosti. Prvotina režiséra a scenáristy Jiřího Havelky vznikla původně jako divadelní hra pro divadelní spolek Vosto5. Prostředí filmu, který se téměř celý odehrává pouze v jedné místnosti, je proto charakteristické svou jednoduchostí podobnou divadelním kulisám.

Divadelní je rovněž přesvědčivost, s jakou herci, mezi něž patří i současné špičky české kinematografie, ,ztvárňují jednotlivé členy rady SVJ. Každým pohybem, pózou nebo výrazem aktéři budují charaktery jednotlivých postav, jež z počátku neznáme, ale v průběhu filmu je vidíme v čím dál jasnějších obrysech.

Žánr, příběh a styl filmu

Mohlo by se zdát, že jedna místnost se stolem a židlemi nemůže nabídnout dostatečné napětí a naraci pro hodinu a půl dlouhou komedii, opak je ovšem pravdou. Střet snaživé matky tří dětí a předsedkyně rady SVJ v podání Terezy Ramba, jejího ušlápnutého manžela ztvárněného Vojtou Kotkem, Dagmar Havlové jako důchodkyně, která mnoha věcem nerozumí, ale ráda má poslední slovo, jejím zapšklým bývalým manželem s tváří Jiřího Lábuse vzpomínajícího na lepší časy v době komunismu, přepečlivé kontrolorky zosobněné Klárou Melíškovou, neustále napadaného homosexuála podaného Andrejem Polákem, podezřelých bratrů uchopených Kryštofem Hádkem a Stanislavem Majerem, slaboduchého syna zastupujícího poprvé nepřítomnou matku hraného Davidem Novotným, vypočítavé majitelky přízemního bytu představené Pavlou Tomicovou a Jiřího Černého s Marií Sawa v roli novomanželů v očekávání přinese překvapivě realistické a chytlavé drama.

Vlastníci byli natáčeni takřka v jediné místnosti. To nutí kameru vedenou Martinem Žiaranem k práci v omezeném prostoru. Hudba se v této komedii objevuje jen výjimečně, většinou se jedná o barokní hudbu, nejčastěji pak skladbu De profundis od Jana Dismase Zelenky.

Hodnocení

Podle dramatického vývoje filmu jsem čekala překvapivé rozuzlení, které vrhne na dosavadní dění zcela jiné světlo. Zklamáním pro mě proto byl závěr působící jako nepromyšlený a šitý horkou jehlou. Důvěra, kterou z ničeho nic téměř všechny postavy projeví, neodpovídá některým do té doby pečlivě budovaným charakterům postav. Jako nešťastný rovněž vnímám pokus o oživení prostředí jedné místnosti prostřihy do jednotlivých bytů či zákoutí domu (plynové potrubí či elektrický rozvod). Z mého hlediska se jedná o zbytečné uzlíky na jinak hladce ubíhající niti příběhu. Prostřihy příběh nikam neposouvají, nesdělují nic důležitého, dle mého názoru by mohly být zcela vynechány. 

Navíc jsou do filmu komponovány nepravidelně, což jen přispívá k jejich rušivosti. Intimita, kterou Martin Žiaran dokáže povedeným kamerovým snímáním vytvořit, je těmito scénami beze smyslu poničena. Technickou stránku filmu je ovšem nutné ocenit.

Hudba je promyšleně využívána k podpoření absurdity některých scén, kamera v divákovi vyvolává pocit, že se v dané místnosti nachází s ostatními. Jelikož se jedná o komedii, nabízí Vlastníci také velké množství vtipných scének a gagů užívajících klasického českého humoru. Myslím, že některé z nich by se mohly časem vžít a stát se kultovními. Takovou je například hláška „Plyn byste měli nechat… na sebevraždu,“ ale i mnoho jiných.

Závěr

Celkový dojem z filmu si tedy i přes některé scénické nedostatky odnáším více než kladný. Ve filmu, jako je tento, není totiž, tolik důležitý příběh, ale emoce, jež člověka během jeho sledování ovládnou. A těch v případě Vlastníků opravdu není málo – v jednu chvíli se člověk nahlas směje, aby mu v další úsměv ztuhl na tváři a mráz přeběhl po zádech. Názor, že film Vlastníci patří mezi ty opravdu podařené, podporují četné nominace na Českého lva i dvě výhry Ceny české filmové kritiky. Jedná se o vítězství Jiřího Havelky v kategorii Nejlepší scénář a Terezy Ramba v kategorii Nejlepší herečka.

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.