Co si myslím o Strážcích Galaxie 3: Zajímavá vata, když není na co koukat (Recenze) | Arecenze
Menu

Co si myslím o Strážcích Galaxie 3: Zajímavá vata, když není na co koukat (Recenze)

Co si myslím o Strážcích Galaxie 3: Zajímavá vata, když není na co koukat (Recenze)

SPOILER ALERT! Předně je potřeba upozornit, že se v tomto článku mohou objevit informace o příběhu, které byste si neměli číst, dokud film sami neuvidíte. Pokusím se ovšem svou zkušenost se 3. dílem Strážců Galalxie shrnout tak všeobecně, jak to jen v rámci zachování samotné podstaty mého názoru půjde. Rád bych také dodal, že film hodnotím jako jeden z velkých filmových nadšenců, který kino každoročně navštíví přinejmenším 20 krát a knihovny Netflixu, HBO, Disney a Amazon Prime má v malíku. I když mám tedy hodně s čím srovnávat, jedná se pouze o můj osobní názor a každý divák může film vnímat jinak.

Předmluva a historie

Prvního dílu Strážců Galaxie jsme se dočkali už v roce 2014. Film tehdy přinesl nový příběh ze světa Marvelu a stal se jakýmsi svěžím větrem mezi jinak spíše vážnými Marvelovkami. Autoři nám představili roztěkanou postavu Petera Quilla (Star Lorda), který střídal nostalgické myšlenky s impulzivními a nezodpovědnými charakterovými rysy. Na své cestě se postupně dal ve společném boji dohromady se zmutovaným mývalem, jehož nejlepším přítelem byl mluvící strom. Chybět nesměla agresivní, výbušná a minulostí zraněná Gamora ani svalnatý mimozemšťan s ne zrovna nejvyšším intelektem.

Zdánlivě nesourodé charaktery následně režisér James Gunn namixoval, pomíchal, přisypal momenty plné napětí a dochutil je dějovou linkou, která hrála významnou roli v celkovém příběhu Avengers. Na svět se dostala parádní podívané, u které se zasmáli i ti, které jinak sci-fi příběhy vůbec nezajímají. V druhém dílu přihodili ve filmových studiích do takto zdařilého guláše další postavy, příběhu dodali větší vážnost a do kin se dostal další zdařilý kousek. To se psal rok 2017. Od té doby jsme postupně v příběhu Avengers došli až k samému závěru ztvárněného velkolepým filmem Avengers: Endgame. To ale znamenalo samo o sobě velký zlom, protože podstata Strážců Galaxie byla kompletně postavena na hlavní dějové lince navázané na kameny nekonečna. Po obnovení vesmíru a zničení kamenů tak celá sebranka ztratila svůj smysl.

Do třetice všeho (dobrého?)

Přesto jsme se nyní po letech čekání dožili také třetího dílu Strážců. A já po návštěvě kina nevím, jestli je to dobře. Rád bych na příběh Star Lorda vzpomínal tak, jak jsem na něj vzpomínal před třetím dílem, bohužel to ale moc dobře nejde. Z celého filmu mám pocit, že měl James Gunn za úkol vyvařit maximum z franšízy a tvůrcům bylo úplně jedno, jestli to celé bude dávat smysl. Příběh je nesourodý, stabilně odbočuje od hlavní dějové linky, představuje nesmyslně silné záporáky, které lze nesmyslně snadno porazit. Jádro děje je přitom téměř nedotčené, jeho potenciál jako by nechtěl režisér ani využít. Ale vezmu to popořadě.

Začátek filmu je nostalgický, divný, pomalý, nudný, nesourodý a působí spíše jako natahování promítacího času. Postavy si jen tak chodí po scéně a nic se neděje. Následuje velice rychlá gradace, snadné nalezení řešení a pak tuny a tuny zbytečné omáčky. Celým příběhem nás doprovází také snaha o nějaký ten nádech zlomeného srdce hlavního protagonisty a potenciál nové „lásky“, ale ani tento koncept není nijak využit. Hlavní dějovou linku typicky tvoří, jak už samo slovo „linka“ napovídá, pouze jeden příběh.

No tady máme hlavních příběhů víc, divně se proplétají a co mě mrzelo nejvíce – každý má úplně jiný nádech. Na jednu stranu jsme dostali trochu těch klasických punk sci-fi Strážců, na druhou stranu se hraje v překvapivě depresivních částech hodně na city. Nechápejte mě prosím špatně, samostatně by tyto příběhy fungovaly parádně, ale tahle směska zkrátka nefunguje, jak by mohla.

Největší zvláštnost je, že aktuálně má 3. díl Strážců vyšší hodnocení než dva díly předchozí. Divákům bohužel asi holt po podprůměrných filmech 4. fáze Marvelu (vyjma Spidermana a snad možná i Doctora Strange) stačí málo, ale objektivně jsou předchozí díly rozhodně kvalitnější jak obsahem, tak provedením. Filmu dávám 6,5 bodu z 10, není to tedy vyloženě špatné a za shlédnutí poslední díl rozhodně stojí. Do kina bych na něj ale znova nešel a vidět jej už znova narozdíl od předchozích dílů také nepotřebuji.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.