Menu

Nový virus útočí na počítače s Windows v ČR, natáčí vás a nahrává zvuk. Nikdy nestahujte tyto e-mailové přílohy

Nový virus útočí na počítače s Windows v ČR, natáčí vás a nahrává zvuk. Nikdy nestahujte tyto e-mailové přílohy
Zdroj fotografie: Jurij Samoilov / Creative Commons / CC BY

Čeští uživatelé počítačů s Windows OS jsou v potencionálním ohrožení, neboť na ně ve velkém útočí nový virus zvaný Rescoms. Ten útočníkům umožňuje jak odcizení dat ze zařízení, tak špehovat doslova každou činnost i všechno v okolí. Jedná se o nesmírně „drzý“ virus, upozorňuje ESET.

Máte-li Rescoms, se soukromím se rozlučte

Ačkoliv se spousta virů soustředí pouze na vybrané činnost, tento to bere pěkně zeširoka. Kromě toho, že dokáže z vašeho počítače vytáhnout veškerá data, soustředí se i na zaznamenávání stisků kláves, pořizování snímků obrazovky, nahrávání zvuku skrze mikrofon, pořizování fotografií a videí kamerou, a stejně tak zvládá ovládat klávesnici a kurzor myši, když se to útočníkovi hodí.

Virus se šíří přes nevyžádané e-mailové přílohy

K distribuci škodlivého kódu využívají útočníci tzv. phishing, kdy spoustě uživatelů rozešlou e-mail s nějakou přílohou, kterou když stáhnou, otevřou mu dveře. ESET upozornil, že mívají podezřelé názvy jako „x.exe“ a „459120568.exe“, takže pokud je uvidíte, v žádném případě je nestahujte. A to ani tehdy, že vám je poslal známý kontakt, mohl mu totiž být odcizen účet.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.