Menu

Revoluce operačních pamětí v noteboocích? Na trhu jsou 1. moduly formátu CAMM

Revoluce operačních pamětí v noteboocích? Na trhu jsou 1. moduly formátu CAMM
Vlevo klasický modul SO-DIMM, vpravo nový modul CAMM, Zdroj: Dell

Již v loňském roce společnost Dell do svých notebooků nasadila místo do té doby běžných modulů SODIMM nové operační paměti tymu CAMM. Ty slibují vyšší výkon, ale i možnost, že by se na vyměnitelných modulech poprvé mohly objevit úsporné mobilní paměti LPDR. Pojďme si tento nový formát paměti pro notebooky blíže představit.

Co si pod tímto formátem představit?

CAMM neboli Compression Attached Memory Module mnohým příliš nenapoví. Zjednodušeně řečeno CAMM je nový standard pro paměťové moduly s náhodným přístupem v přenosných počítačích. Moduly CAMM využívají stejné paměťové čipy jako do té doby využívané SODIMM, liší se však sběrnicí pro připojení k základní desce.

Společnost tvrdí, že její nové moduly CAMM jsou až o 57% tenčí než tradiční moduly SO-DIMM a zároveň dokáží nést daleko větší množství paměti, konkrétně u oboustranného CAMM by to mělo být až 128 GB paměti.

Dell v pozici inovátora

Tato technologie vznikla pod vedením inženýra Dell Toma Schnella, aby vyřešila nedostatky současného paměťového modulu SO-DIMM. Největší posun ve vývoji této nové technologie ovšem přinesla organizace JEDEC. V současnosti má Dell patent na design, ale prioritou společnosti je rozšíření modulu a současně omezení stávajícího řešení v podobě SO-DIMM i u konkurenceschopných výrobců.

Dva moduly SO-DIMM vs modul CAMM, Zdroj: Dell

Jaký problém nové operační paměti vlastně řeší

Odpověď je jednoduchá, paměťový standard SO-DIMM, který byl dlouhé roky v noteboocích běžně využíván, začíná pomalu narážet na svůj výkonnostní strop. Jedná se především o herní a pracovní notebooky, kde je uživateli kladen velký důraz na výkon a vyšší přístup k paměti.

Díky SO-DIMM je omezena maximální rychlost operační paměti DDR na DDR5/6400 tedy 6 400 MHZ. Tento limit však může za několik let způsobovat u výkonnějších notebooků problémy, a to zejména díky příchodu nové operační paměti DDR6. Pokud se však jedná o průměrné uživatele, ti ještě poměrně dlouho nepocítí diskomfort v používání.

Další nespornou výhodou je schopnost těchto modulů nahradit (s ohledem na vyšší rychlost) integrovanou operační paměť typu LPDDR. Tyto paměti bývají napevno ukotveny přímo na desce a nelze je tak vyměnit. CAMM se nabízí jako snadné řešení tohoto problému.

Největší výhody a technické vlastnosti pamětí CAM

Technologie CAM vznikla, aby překonala výkonnostní limity pamětí SODIMM, které se pomalu začaly stávat nedostačujícími. Zároveň je u těchto samotných modulů možné redukovat jejich výšku a zkrátit trasy obvodů na plošných spojích, které jsou potřebné pro připojení nezbytných součástí. Zkrácení jednotlivých obvodů má za následek vyšší energetickou efektivitu, a tudíž i vyšší rychlost.

To znamená, že notebooky s moduly formátu CAM budou nejenom výkonnější, ale zároveň i nesrovnatelně tenčí. Případně může být zbytkový prostor v těle notebooku použit například pro akumulátory nebo výbavu na základní desce.

CAMM moduly by měly být v budoucnu dostupné v kapacitách 16 až 128 GB, oproti provedení SODIMM se však jejich velikost může měnit v závislosti na jejich kapacitě. V případě modulů SODIMM jsou rozměry totožné například u modulů s kapacitou 8 GB a 16 GB, u modulů CAMM tomu tak být nemusí.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.